Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

W jaki sposób i jak często należy kąpać psa?

Pielęgnacja  Kąpiel

Chyba każdy opiekun psa zastanawiał się kiedyś, jak często kąpać zwierzaka. Codzienna kąpiel lub prysznic to dla nas naturalna rzecz, ale czy nasz czworonóg potrzebuje tak częstych zabiegów pielęgnacyjnych? Zastanawiasz się, jak często można kąpać psa i jak zrobić to poprawnie? Kąpanie psa nie musi być strasznym ani przykrym obowiązkiem. 

Jak często kąpać psa?

Zacznijmy od wyjaśnienia pierwszej i najważniejszej kwestii, mianowicie częstotliwości kąpieli u czworonogów. Czy pies potrzebuje codziennej kąpieli? W żadnym razie! Skóra psów jest bardzo wrażliwa i wymaga specjalnej pielęgnacji. Częste kąpiele zmywają nadmiar naturalnych olejów z sierści i skóry psa, a tym samym prowadzą do nadmiernego przesuszania skóry naszego czworonoga. Przesuszona skóra może swędzieć, pobolewać i z pewnością powodować wyraźny dyskomfort u pupila. Natomiast nie można też przesadzić w drugą stronę - jedna kąpiel na 3 lata to zdecydowanie za mało, nawet jeśli regularnie czeszemy psa i nie przebywa on cały dzień na zewnątrz.
Jak często zatem kąpać naszego czworonoga? Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Częstotliwość kąpieli psa musimy dopasować do trybu życia i rodzaju sierści naszego pupila. W takim razie, co ile można kąpać psa? Psy o krótkiej sierści, które niezbyt często zażywają kąpieli w jeziorach lub morzu, nie taplają się w błocie i ogólnie rzecz biorąc są raczej czystymi zwierzakami można wykąpać raz do dwóch razy do roku, o ile pies nie jest widoczne zabrudzony. Psy długowłose kąpać można nawet raz na dwa tygodnie - ich długa sierść będzie szybciej zbierać nadmiar brudu i kurzu, przez co może się plątać i kołtunić. 

Kiedy najlepiej kąpać psa?

Sprawę częstotliwości kąpieli mamy już za sobą, przejdźmy zatem do kwestii najlepszych okazji do umycia psa. Nawet jeśli kąpiemy psa zgodnie z ustalonym planem, nie oznacza to, że nie będzie konieczne jakieś dodatkowe mycie czworonoga.

Pies się wybrudził

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że psa należy wykąpać, gdy pupil się wybrudzi. Jeżeli pies wytarzał się w błocie czy ziemi podczas spaceru, nabroił w domu i coś na siebie wylał lub rozsypał albo nieprzyjemnie pachnie, to idealna okazja, żeby go umyć.

Pupil pływał w jeziorze albo morzu

Kąpiel w jeziorze i morzu to kolejna okazja do umycia czworonoga. Muł i glony z jeziora mogą przyklejać się do psiej sierści i z czasem wydzielać bardzo nieprzyjemny zapach, a sól zawarta w morskiej wodzie może przesuszyć skórę i sierść naszego czworonoga. Po pływaniu z psem w jeziorze lub morzu koniecznie trzeba go porządnie wypłukać, ale gdy mamy już pupila w wannie, można delikatnie odświeżyć jego sierść niewielką ilością psiego szamponu.

Sierść zmatowiała i się kołtuni

Jeżeli podczas czesania długowłosego psa zauważysz, że sierść wygląda na matową i coraz bardziej się plącze, to sygnał, żeby wykąpać psa i po kąpieli nałożyć na sierść spray ułatwiający rozczesywanie. Często za kołtunienie się sierści odpowiada nawarstwiony we włosach brud, więc jeśli sam płyn ułatwiający rozczesywanie nie pomaga, zaproś czworonoga do wanny i go wykąp.

Kąpiel w wyjątkowych przypadkach

Twój pies zmaga się z inwazją pcheł? A może cierpi na chorobę skórną i elementem jego leczenia są kąpiele w specjalnym, leczniczym szamponie? W takich przypadkach harmonogram psich kąpieli będzie wyglądał zupełnie inaczej i jeśli tak zalecił weterynarz, kąp pupila tak często, jak jest to konieczne.
Idealne do kąpieli:

Suchy szampon dla psa i kota bez parabenów i barwników

Szampon bez spłukiwania dla psów i kotów.
natural_composition
Naturalny skład
healthy_shiny_coat
Zdrowa, lśniąca sierść
Sprawdź

Szampon dla psów bez parabenów i barwników

Szampon dla psów z olejem kokosowym.
natural_composition
Naturalny skład
healthy_shiny_coat
Zdrowa, lśniąca sierść
Sprawdź

A jak z kąpielą w zimę?

Zimą na chodnikach i ulicach łapy Twojego pupila wystawione są na kontakt z solą i środkami chemicznymi przyspieszającymi rozpuszanie lodu i śniegu. Takie połączenie może działać na psie łapy przesuszająco, a nawet i drażniąco, dlatego po każdym spacerze warto łapy psa przemyć i nałożyć na ich poduszki balsam pielęgnacyjny. Ale czy to dobra okazja do kąpieli? Jeżeli wiesz, że sierść Twojego pupila zdąży dokładnie wyschnąć przed kolejnym spacerem, możesz pupila wykąpać całego. Inaczej przemyj tylko łapy, żeby nie ryzykować, że pies wyjdzie z mokrą sierścią lub skórą na mróz i się przeziębi. Jeżeli w sezonie siarczystych mrozów sierść Twojego psa wymaga odświeżenia, możesz skusić się na suchy szampon dla psa - spokojnie pozwoli Ci on wydłużyć trochę czas między jedną kąpielą a drugą.

Kąpanie psa - od czego zacząć?

Wiesz już, co ile powinno się kąpać psa, pora przejść do tego, jak w ogóle ten rytuał powinien wyglądać. Kąpiel może być dla czworonoga stresującym doświadczeniem, dlatego ważne jest, by psa odpowiednio do tego zabiegu przygotować. Do kąpieli przyzwyczajamy psa od wieku szczenięcego, stopniowo pokazując mu, że woda, wanna czy brodzik prysznica nie są narzędziem tortur. Początkowo warto zacząć od oswojenia psa z armaturą, nawet bez udziału wody. Można zachęcić psa do wskoczenia do wanny jego ulubionym smakołykiem.

Przygotuj stanowisko

Zanim w ogóle wprowadzisz psa do łazienki przygotuj wszystkie niezbędne do kąpieli rzeczy. W misce lub wiaderku wody rozcieńcz szampon dla psa, przed wanną czy prysznicem ułóż ręcznik, a w wannie lub brodziku matę. Na czas kąpieli można przygotować matę dla psa posmarować mokrą karmą lub psim przysmakiem, który pies będzie mógł zlizać - w ten sposób skupi się na czymś innym, gdy my będziemy moczyć jego sierść. Możemy też schować kilka kulek ulubionej suchej karmy dla psa

Zamocz psa

Skoro już przy moczeniu jesteśmy, to przejdźmy do kolejnego, nurtującego wszystkich pytania - w jakiej wodzie kąpać psa? Pamiętaj, że woda nie może być ani za zimna, ani zbyt ciepła. Polewaj psa wodą powoli, zaczynając od tylnych łap, a kończąc na psiej szyi. Nie polewaj wodą głowy psa! Do przemycia psiego pyska i uszu wystarczy wilgotny ręcznik lub szmatka. W okolicach oczu, pyska i psiego nosa nie nakładaj też żadnego kosmetyku.

Umyj odpowiednim kosmetykiem

Kosmetyki dla psa to też kolejna, bardzo ważna kwestia, którą trzeba omówić. Psia skóra jest bardzo wrażliwa i jej poziom pH różni się od pH naszej skóry. Dlatego nigdy do mycia psa nie stosujemy szamponów i mydeł z własnej kosmetyczki. Zaopatrz się w specjalny szampon dla psa i nigdy nie nakładaj go bezpośrednio z butelki na sierść - kosmetyk rozcieńcz w misce wody i jego roztwór delikatnie wmasuj w sierść psa. Pamiętaj, żeby dokładnie spłukać psa - nadmiar kosmetyku może przesuszyć sierść i skórę czworonoga.

Dokładnie osusz psa

Po kąpieli dokładnie osusz psa ręcznikiem, a w przypadku psów długowłosych dokładnie wysusz sierść. Na poduszki łap nałóż balsam pielęgnacyjny, na długiej sierści rozprowadź spray ułatwiający rozczesywanie i dokładnie wyczesz psa. Pamiętaj, że do czesania psa sierść musi być kompletnie sucha - nigdy nie czeszemy mokrej sierści pupila. Po kąpieli sprawdź wnętrze uszu psa i nałóż płyn do higieny uszu. Na koniec zabiegu pogłaszcz pupila i w nagrodę daj mu ulubiony smakołyk. 

Produkty do utrzymywania psiej higieny:

Borste - dwustronna szczotka bambusowa dla psa lub kota S

Wysokiej jakości produkt z ekologicznego bambusa

51,00 zł

Karda - prostokątna szczotka bambusowa dla psa i kota S

Wysokiej jakości produkt z ekologicznego bambusa

44,00 zł

Klipp - obcinacz do pazurów dla psów

Wysokiej jakości produkt z ekologicznego bambusa

92,00 zł

Bestseller

Tass Plus - balsam pielęgnacyjny do łap 40 ml

Z dodatkiem wosku pszczelego

40,00 zł

57,00 zł

78,00 zł

82,00 zł

94,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.