Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Jak wychować szczeniaka?

Szczenięta  Wychowanie

Wychowanie szczeniaka nie należy do prostych zadań. Pierwszy rok życia szczeniaka to okres intensywnej pracy wychowawczej, na którą musisz być przygotowany, zanim pupil w ogóle pojawi się w Twoim domu. Uzbrój się w dużo cierpliwości i pamiętaj, że musisz być konsekwentny, co może nie być łatwe, gdy w grę wchodzi rozkoszny, malutki piesek. 

Jak zabrać się za wychowanie szczeniaka?

Nie ma jednej, sprawdzonej metody na wychowywanie szczeniaka. U każdego psa cały proces będzie wyglądał odrobinę inaczej, jednak kluczowe elementy pozostają takie same. Przede wszystkim, od pierwszych chwil szczeniaka w nowym domu ustal zasady i pewne granice, których pupil musi bezwzględnie przestrzegać. Szczenięta psów ras dużych i olbrzymich od samego początku nie powinny być wpuszczane na meble, by później dorosły i ciężki pies nie zarwał kanapy lub fotela. Podobnie w przypadku chodzenia na smyczy - jeśli wydaje Ci się, że szczeniak, który ciągnie podczas spaceru to żaden problem, wyobraź sobie, jak będą wyglądały spacery z dużym, dorosłym czworonogiem, który nie opanuje poprawnego chodzenia na smyczy.

Indywidualne podejście

Nie tylko każda rasa psa, ale i każdy szczeniak z tego samego miotu potrafi być inny. Metody szkolenia i treningu dobieraj konkretnie pod swojego pupila. Oczywiście kierowanie się charakterystyką rasy może być bardzo pomocne w określeniu, jakie podejście sprawdzi się najlepiej w przypadku Twojego psa. U jednego czworonoga najlepsze efekty osiągniesz będąc stanowczy i nieugięty, a dla innego psa jedynie trening w formie zabawy przyniesie jakiekolwiek skutki. Obserwuj reakcje swojego pupila na konkretne metody szkoleniowe i pamiętaj, że trening pozytywnego wzmocnienia to świetna metoda nauczania szczeniąt, bez względu na rasę.

Nagradzaj, a nie karć 

Pewnie nie raz zdarzy się, że szczeniak zrobi coś, czego nie powinien. W takich sytuacjach nigdy nie karć swojego zwierzaka. Psy nie potrafią połączyć takiej reprymendy ze swoim działaniem - wydaje im się wtedy, że to na nie jesteś zły, a nie na ich zachowanie. Karceniem psa pogarszasz jedynie Waszą relację, sprawiasz, że pies zaczyna się Ciebie bać, a to nigdy nie jest dobre rozwiązanie. Właśnie dlatego, za dobre zachowanie zawsze nagradzamy, a złe próbujemy ograniczać komendą “Nie” lub “Fe” albo poprzez odwrócenie uwagi psa. Szczeniak podgryza meble? Zawołaj go i zaoferuj mu gryzak. W trakcie zabawy pupil gryzie Cię po rękach i nogach? Podsuń mu pod pyszczek zabawkę dla psa.

Nauka to nie wszystko 

Szczenięta mają niemal nieograniczone pokłady energii, a do tego są bardzo energiczne. Takie połączenie niekoniecznie ułatwia szkolenie, bo szczenięta mogą bardzo szybko się nudzić i szukać innego zajęcia. To zupełnie normalne, że po 5 minutach treningu szczeniak traci zainteresowanie i chce się bawić. Nie zniechęcaj się, połącz trening z zabawą, a kiedy widzisz, że pupil zupełnie nie skupia się na nauce, po prostu odpuść na jakiś czas i wróć do szkolenia później.
Przydatne w treningu mogą okazać się:

Kliker - dźwiękowy sygnalizator dla psa

Niezbędny w metodzie klikerowej, czyli prostej i wysoce skutecznej formie szkolenia.
Sprawdź

Idol - hipoalergiczne przysmaki z jagnięciną dla psa

Bezzbożowe przysmaki w kształcie gwiazdek - monoproteinowa formuła dla psów o wrażliwym układzie trawiennym. Bez sztucznych aromatów i barwników.
grain_free
Bezzbożowy
hypo_allergenic
Hipoalergiczna
Białko: 15.0%
Zawartość tłuszczu: 2.5%
Sprawdź

Jak wychowywać szczeniaka, by wyrósł na grzecznego psa? 

Lata szczenięce to u psów kluczowy moment w ich rozwoju. Pewnie kojarzysz powiedzenie: “Czym skorupka za młodu…”. Kieruj się nim w przypadku swojego szczeniaka. Pierwszy rok życia psa to praktycznie jedyny moment, w którym można nauczyć pupila, jak budować relacje z innymi psami oraz z ludźmi lub oswoić go z pewnymi sytuacjami. Gdy od najmłodszych lat oswajasz czworonoga z dotykaniem łap, kontrolą jamy ustnej czy podstawowymi zabiegami pielęgnacyjnymi i higienicznymi, jako dorosły pies nie będzie się stresował podczas wizyty u groomera i nie będzie uciekał przed psią kąpielą lub czyszczeniem zębów.

Socjalizacja od najmłodszych lat

Niemal kluczową rolę w wychowaniu szczeniaka odgrywa socjalizacja. W tym procesie szczeniak ma okazję zapoznać się z innymi zwierzakami oraz ludźmi, dzięki czemu od pierwszych dni w nowym otoczeniu uczy się, jak zachowywać się w stosunku do innych czworonogów. Czasem można spotkać się z opinią weterynarzy, że z socjalizacją szczeniąt najlepiej wstrzymać się do momentu, gdy szczeniak ma już komplet szczepień profilaktycznych. A co do tego czasu? Do chwili przyjęcia trzeciej dawki szczepień psa powinniśmy trzymać w ścisłej kwarantannie i proces socjalizacji rozpocząć w granicach dwunastego tygodnia życia. A jak wygląda to z perspektywy rozwoju szczeniaka? Kierując się poradami behawiorystów, czas od ósmego tygodnia życia szczeniaka to idealny moment na oswajanie pupila z rozmaitymi bodźcami. Jeśli tylko Twój szczeniak jest zdrowy, możesz już od pierwszych dni zapoznawać go z jego środowiskiem, ale oczywiście postaraj się zrobić to w sposób rozsądny. By zminimalizować ryzyko zarażenia psa, możesz zabierać go na zewnątrz w torbie lub transporterze i wybierać miejsca nie uczęszczane przez inne czworonogi.

A co z psim przedszkolem?

Doskonałą okazją do bezpiecznej socjalizacji z innymi, zaszczepionymi czworonogami może być psie przedszkole. Poza możliwością zapoznania się z innymi czworonogami, w psim przedszkolu Twój szczeniak będzie miał okazję do wzięcia udziału w pierwszych treningach czy lekcji współpracy z opiekunem. Wychowanie szczeniaka z pomocą psiego przedszkola nauczy Twojego pupila, jak budować zdrowe relacje z innymi psami, oraz pomoże w budowaniu dobrych nawyków.

Poznawanie świata zębami

Szczenięta w dużym stopniu otaczający je świat poznają za pomocą zębów. Młode, ciekawskie psy, wiele przedmiotów będą brały do pyska lub próbowały podgryzać, by zbadać je na swój sposób. Takie zachowanie jest zupełnie naturalne i podyktowane psią anatomią - zaciekawione zabawką dziecko chwyci ją w dłoń, pies, by pobawić się lub zbadać przedmiot, może chwycić go wyłącznie w zęby. Szczenięta podgryzają też swoje rodzeństwo lub matkę, a jeśli są od nich oddzielone, mogą podgryzać ludzkiego opiekuna. Na tym etapie niezmiernie istotna jest nauka, z jaką siłą pies może zaciskać zęby podczas zabawy. Zwykle szczenięta uczą się tego od rodzeństwa, które zbyt mocne ugryzienie sygnalizuje donośnym piskiem. Jednak po ósmym tygodniu życia, gdy pies trafia do nowej rodziny, to jego opiekunowie muszą uczyć pupila, że zbyt mocnym gryzieniem można zrobić krzywdę. Szczeniak może próbować Cię podgryzać, gdy chcesz go pogłaskać, założyć mu obrożę lub szelki czy sprawdzić jego zęby i dziąsła. Gdy szczeniak próbuje Cię gryźć, najlepiej odwracać jego uwagę i oferować coś w zamian - psią zabawkę, gryzak lub przysmak dla psa. Nie baw się ze szczeniakiem z wykorzystaniem swoich rąk - ucz psa, że do gryzienia ma zabawki.

Gryzienie przedmiotów w domu i na spacerze 

Szczenięca ciekawość nie zna granic, dlatego w nowym domu Twój mały pupil z radością będzie próbował ugryźć wszystko, co znajdzie się w zasięgu jego uzębienia. Przed pojawieniem się szczeniaka w domu, koniecznie zabezpiecz przestrzeń albo wydziel bezpieczną część dla szczeniaka. Schowaj kable, rośliny i wszelkie drobne przedmioty, które mogą trafić do pyszczka pupila. W zamian oferuj zabawki i gryzaki, które pozwolą zaspokoić potrzebę gryzienia u Twojego szczeniaka. A co zrobić, gdy szczeniak próbuje gryźć lub zjadać rozmaite rzeczy podczas spaceru? Tego typu zachowanie, tak samo, jak chęć gryzienia Twoich przedmiotów osobistych czy nowych zabawek, wynika z zaciekawienia szczeniaka, który po raz pierwszy napotyka na jakąś rzecz. Na spacer ze szczeniakiem zabieraj jego ulubioną zabawkę oraz garść apetycznych przysmaków dla szczeniąt. Gdy pies weźmie do pyska jakiegoś śmiecia, podsuń mu pod nos przekąskę i poczekaj, aż wypuści opakowanie, papierek czy inny przedmiot z zębów.

Kiedy wychowywanie szczeniaka to za wiele

Masz szczere chęci, ale nie widzisz postępów u swojego pupila, a co gorsze, masz wrażenie, że pies robi na co tylko ma ochotę? Nie bój się poprosić o pomoc behawiorystę. Takie szkolenia lub konsultacje behawioralne mogą ułatwić Ci pracę z Twoim pupilem lub naprawić błędy wychowawcze. Jeśli jesteś jeszcze niedoświadczonym opiekunem psa pamiętaj, że wychowywanie szczeniaka potrafi być ogromnym wyzwaniem - nie stresuj się, jeśli coś nie wychodzi albo szczeniak nie robi tego, czego oczekujesz.

Niezbędnik Husse dla szczeniąt:

67,00 zł

24,00 zł

Bestseller

14,00 zł

Valp Mini - karma sucha dla szczeniąt ras małych 2 kg

Wysoka zawartość energetyczna

85,00 zł

Bestseller

263,00 zł

Bestseller

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Valp Farm - bezzbożowa karma dla szczeniąt 12kg

Bezzbożowa karma dla szczeniąt, z babką płesznik wspomagającą trawienie.

324,00 zł

Plocka - 50 woreczków na odchody ze skrobi kukurydzianej

Z certyfikatem kompostowalności i biodegradowalności

16,00 zł

24,00 zł

17,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.