Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Jak pies widzi i odbiera świat?

Opieka Postrzeganie świata

Zwierzęta, tak samo jak i ludzie, poznają świat za pomocą zmysłów. Różni nas jednak to, jakie zmysły dominują w odbieraniu naszego otoczenia. Dla człowieka najważniejszym zmysłem jest wzrok, z kolei u psa na pierwszy plan wysuwa się węch. Ale czy to oznacza, że pies w ogóle nie korzysta ze wzroku? Jak widzi pies i czy jego postrzeganie świata bardzo różni się od naszego?

Jakimi zmysłami pies odbiera świat?

W postrzeganiu świata przez czworonoga udział biorą wszystkie zmysły psa. Żeby potwierdzić, czym jest to, co psiak odkrył przy pomocy wzroku, zwierzak posiłkuje się zmysłem węchu oraz słuchu. Jeśli chodzi o dotyk, psy przywiązują do niego znacznie mniejszą wagę, niż ludzie.

Ty to masz nosa!

Przyjmuje się, że węch psa jest nawet 10 tysięcy razy bardziej czuły, niż ludzki. W nosie psa znajduje się do 300 milionów receptorów węchowych - to jakieś 40 razy więcej, niż u nas! Właśnie dlatego psi nos jest w stanie odczuwać zapachy, które dla nas są kompletnie niewyczuwalne. Informacje o otoczeniu psy zbierają właśnie na podstawie zapachu - to on mówi im, czy w pobliżu są inne psy, zwierzęta, czy ludzie. To właśnie z tego względu pies tyle czasu na spacerze spędza na węszeniu. Podczas gdy my obserwujemy to, co dzieje się na drodze przed nami, pies robi to samo, ale na swój sposób. Za pomocą nosa pies jest nawet w stanie wyczuć, jaki mamy nastrój! Ale czy to oznacza, że pies w ogóle nie posługuje się wzrokiem?

Widoczne na pierwszy rzut oka

Wzrok psa wyczulony jest na ruch i kontrast. Jeżeli w jego polu widzenia pojawi się szybko poruszający się obiekt, z pewnością przykuje uwagę naszego pupila. W ten sam sposób pies może zareagować na coś, co widzi za oknem lub na ekranie telewizora. To na przykładzie tego ostatniego najlepiej widać, jak istotny w psim postrzeganiu świata jest zapach.

Czemu psy nie rozpoznają się w lustrze?

Inne zwierzęta czy ludzi psy rozpoznają dzięki ich zapachowi. Samego siebie psy też są w stanie rozpoznać po zapachu. Udowodniły to testy przeprowadzone przez włoskiego badacza Roberto Cazolla Gatti, który zauważył, że psy znacznie więcej czasu spędzają na badaniu woni moczu innych psów, niż swojego. To właśnie zapach jest dla nich dominującym przekaźnikiem informacji. Gdy go brakuje, psy nie rozumieją, że to, co widzą jest innym zwierzakiem, człowiekiem czy nimi samymi. Właśnie przez fakt, że fundamentem rozumienia świata przez psy jest zapach, czworonogi oblewają test lustra w badaniach nad samoświadomością.

Co słyszy pies?

Zakres słyszalnych dźwięków u psa jest znacznie szerszy, niż u człowieka. Do psich uszu bez trudu docierają ultradźwięki i infradźwięki, których my nie mamy szans usłyszeć. Dlatego też psy o wiele szybciej usłyszą odgłosy nadchodzącej burzy. Fakt, że psy odbierają ultradźwięki wykorzystano w gwizdkach wysokotonowych, które emitują niesłyszalne dla człowieka tony, które psie uszy wyłapią nawet ze znacznej odległości (nawet kilkaset metrów). Wysokie tony są też przyjemne dla psa w ludzkim głosie. Dlatego dobrze pochwały i miłe słowa mówić do psa podobnym, radosnym głosem. Z kolei niskie tony, tj. infradźwięki są dla psich uszu nieprzyjemne i często pies, który je usłyszy może zacząć się wycofywać.
Pyszne przysmaki do wyniuchania:

Bravo L - przysmaki bezglutenowe dla psa miękkie

Miękkie i smaczne bezglutenowe przysmaki z jagnięciną, zawierają wyłącznie naturalne składniki.
gluten_free
Bezglutenowa
lamb
Jagnięcina
Białko: 30%
Zawartość tłuszczu: 7%
Sprawdź

Idol - hipoalergiczne przysmaki z jagnięciną dla psa

Bezzbożowe przysmaki w kształcie gwiazdek - monoproteinowa formuła dla psów o wrażliwym układzie trawiennym. Bez sztucznych aromatów i barwników.
grain_free
Bezzbożowy
hypo_allergenic
Hipoalergiczna
Białko: 15.0%
Zawartość tłuszczu: 2.5%
Sprawdź

Jak widzi pies?

Świat widziany oczami psa różni się od tego, który znamy my. To, jak psy widzą kolory mocno różni się od tego, jaką my dostrzegamy paletę barw. Ale czy psy w ogóle nie widzą kolorów? Początkowo zakładano, że świat widziany przez psy jest czarno-biały. Czemu? Bo psy nie reagowały na niektóre kolory. Szczegółowe badania psiego narządku wzoru przeprowadzone przez amerykańskich naukowców pokazały jednak, że w siatkówce oka psa znajdują się receptory wrażliwe na odcienie niebieskiego i żółtego. Ludzkie oko wyposażone jest w trzy receptory, przez co widzimy znacznie szerszą paletę barw, niż psiaki. Przede wszystkim, nasze oko rozpoznaje też kolor czerwony, którego psie oko nie jest w stanie wychwycić. Dlatego, gdy my patrzymy na tęczę poza kolorem niebieskim, zielonym i żółtym widzimy fiolet, pomarańcz czy czerwień. Psy natomiast widzą w tęczy odcienie niebieskiego, żółtego i szarego.

Czy kolory zabawek mają znaczenie?

Mając na uwadze kolory, które psie oko rejestruje, a których nie, zwróć też uwagę na to, jakie kolory zabawek wybierasz dla psa. Najbardziej atrakcyjne zabawki dla psa będą zabawki w odcieniach żółtego lub niebieskiego. Ze wszystkich piłek, które masz w domu Twój pies sięga po żółtą tenisową, a jego ukochany szarpak jest w kolorze niebieskim? Barwy mogą mieć tu ogromne znaczenie.

A jak widzi pies w nocy?

Różnice w postrzeganiu świata przez psy nie kończą się jednak na kolorach. W oku psa znajduje się znacznie więcej pręcików niż w oku człowieka. Ich zwiększona ilość znacznie poprawia to, jak widzi pies w nocy. Pies potrzebuje jedynie ¼ światła, którego potrzebuje człowiek, by dobrze widzieć w słabych warunkach oświetleniowych. Lepsze widzenie w nocy psom zapewnia błona odblaskowa w oku, w którą wyposażone są wszystkie drapieżniki. To przez nią oczy psów i kotów w nocy wyglądają, jakby świeciły.

Kąt widzenia i jak daleko widzi pies

Szerokość pola widzenia u człowieka to 180°. W przypadku kotów pole widzenia rozszerza się do 200°, a u psów jest to nawet 240-270°. Część ras psów ma predyspozycje do dalekowzroczności, podczas gdy inne psiaki ostro widzą tylko te przedmioty, które znajdują się w pobliżu. Rasy psów myśliwskich doskonale widzą rzeczy w oddali, natomiast owczarki niemieckiesznaucery czy rottweilery wszystko to, co w oddali widzą mocno rozmyte.

Zdrowy wzrok na długie lata

Z wiekiem u psów wzrok się pogarsza. Pupil może mieć problem z zauważeniem przedmiotów ustawionych w innym miejscu w domu, czy odnalezieniem ulubionej zabawki dla psa w ogrodzie. Chociaż jest to proces, którego nie da się w pełni powstrzymać, można go znacznie spowolnić. Psia dieta bogata w taurynę, beta-karoten, luteinę, antyoksydanty, selen, cynk, chrom i witaminy A, E oraz C może pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia rozmaitych chorób oczu oraz pozytywnie wpłynąć na poprawę widzenia.

Co daje nam wiedza, jak działają zmysły psa?

Kiedy nie jest dla nas tajemnicą, jak działają zmysły psa, możemy lepiej zrozumieć, dlaczego w pewnych sytuacjach pies zachowuje się w taki, a nie inny sposób. Jeżeli prognoza zapowiadała burzę, a w trakcie spaceru pies nagle zawraca i chce iść w inną stronę, być może usłyszał właśnie nadchodzącą burzę. Gdy się stresujesz i chcesz wyciszyć się z psem, a ten się od Ciebie oddala, to pewnie dlatego, że przez kortyzol Twój organizm wydziela nieprzyjemny dla psiego nosa zapach. Nawet fakt, że pies nie może odnaleźć w trawie piłki, może wynikać z faktu, że kolor piłki niewystarczająco odcina się na tle trawy.

Produkty Husse dla psa:

Bestseller

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

Bestseller

314,00 zł

Bestseller

263,00 zł

Valp Farm - bezzbożowa karma dla szczeniąt 12kg

Bezzbożowa karma dla szczeniąt, z babką płesznik wspomagającą trawienie.

324,00 zł

Mild - bezglutenowa karma sucha Cold Pressed z pstrągiem 12 kg

Karma tłoczona na zimno dla psów wrażliwych

334,00 zł

Lyster - bezglutenowa karma sucha Cold Pressed z łososiem 12 kg

Karma tłoczona na zimno dla psów wrażliwych/alergików

369,00 zł

Senior - karma sucha dla psów starszych 12 kg

Z glukozaminą wspierającą zdrowie stawów

249,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.