Dysplazja u psa - zadbaj o stawy swojego pupila
Zdrowie Choroby stawów
Dysplazja to przypadłość, z którą zmaga się wiele ras psów dużych i olbrzymich. To, mówiąc w dużym skrócie, rozluźnienie struktur stawowych u psa. Pod terminem dysplazja kryje się cały wachlarz nieprawidłowości w obrębie psich stawów. Czym objawia się dysplazja i psów i i jak powinno się zadbać o stawy psa z taką przypadłością?
Dysplazja u psa - co to takiego?
Czym objawia się dysplazja u psa?
Nieprawidłowo ukształtowany staw prowadzi do tarcia między kośćmi w trakcie jakiegokolwiek ruchu. To może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego, przez co staw staje się bolesny. Gdy ból staje się intensywny, pies może próbować nie angażować stawu podczas poruszania się i w efekcie można zaobserwować u pupila sztywność w kończynie. Cierpiący na dysplazję czworonóg będzie niechętnie wchodził po schodach, unikał biegania lub hasał podobnie, jak królik. Pies, który niechętnie się porusza, może stosunkowo szybko przybierać na wadze, co dodatkowo pogłębia problem dysplazji. Choć dysplazję często można rozpoznać po tych właśnie symptomach warto pamiętać, że u niektórych psów dysplazja przez wiele lat przebiega zupełnie bezobjawowo. Pies może poruszać się zupełnie naturalnie, a mimo to borykać się z silnym bólem stawu.
Jak zdiagnozować dysplazję u psa?
Dysplazja stawu biodrowego u psa, choć może objawiać się zmianami w sposobie poruszania u psa, musi być odpowiednio zdiagnozowana przez lekarza weterynarii. Jedynie odpowiednie badanie ortopedyczne oraz zdjęcia rentgenowskie pozwalają w pełni zdiagnozować przypadłość oraz określić stopień zaawansowania zmian w obrębie stawów. Dysplazja stawu łokciowego u psa, tak samo jak w przypadku stawów biodrowych, wymaga konkretnej diagnostyki.
Profilaktyka dysplazji
Zdrowa dieta
Niezbędne składniki w posiłku
Dieta psa cierpiącego na dysplazję powinna być wzbogacona glukozaminą i chondroityną. Te dwa składniki wspierają pracę stawów, dzięki czemu procesy zwyrodnieniowe nie będą postępowały tak szybko, a Twój pies może odczuwać mniej symptomów choroby. Wapń i fosfor to konieczne składniki psiej diety, koniecznie trzeba jednak zachować odpowiednie ich poziomy. Do diety swojego pupila możesz wprowadzić też kolagen, który uelastycznia i wzmacnia chrząstki stawowe. Wszelkie zmiany w diecie swojego psa wprowadzaj stopniowo i zawsze skonsultuj je najpierw z weterynarzem.
Aktywność fizyczna
Utrzymanie prawidłowej masy ciała u psów podatnych na dysplazję jest kluczowe, to nie znaczy jednak, że pupila z chorymi stawami należy zabierać codziennie na 10 kilometrowe biegi. Czworonogi cierpiące na dysplazję potrzebują sportów, które nie przeciążą stawów. Doskonale sprawdza się pływanie, które choć angażuje cały szereg mięśni w ciele zwierzaka, nie przeciąża jego stawów. Zrezygnuj ze sportów, które wymagają skakania, biegów po nierównym terenie i szybkich i nagłych zmian kierunku biegu. Skonsultuj aktywność fizyczną swojego psa z lekarzem weterynarii. Na podstawie wyników badań i zdjęć rentgenowskich weterynarz pomoże Ci wybrać odpowiedni sport dla Twojego psa. Pamiętaj, że Twój pies będzie zmagał się z dysplazją całe życie - nadmierne obciążanie stawów w psiej młodości może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji na starość.
Leczenie dysplazji
Dysplazja u psów jest chorobą nieuleczalną - nie da się jej zapobiegać ani w pełni wyleczyć, można jedynie spowolnić proces rozwoju zmian zwyrodnieniowych stawów. U psów z dysplazją niezmiernie ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz dobranie właściwej formy aktywności fizycznej. Nadmiarowe kilogramy dodatkowo obciążają chore stawy psa, przez co choroba może rozwijać się szybciej. Psy z dysplazją powinny unikać aktywności silnie obciążających stawy, jak skakanie w trakcie zabawy czy długie biegi. U psów z dysplazją doskonale sprawdza się pływanie, które mniej obciąża stawy, a dostarcza psu odpowiednią dawkę aktywności fizycznej.