Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Dysplazja u psa - zadbaj o stawy swojego pupila

Zdrowie  Choroby stawów 

Dysplazja to przypadłość, z którą zmaga się wiele ras psów dużych i olbrzymich. To, mówiąc w dużym skrócie, rozluźnienie struktur stawowych u psa. Pod terminem dysplazja kryje się cały wachlarz nieprawidłowości w obrębie psich stawów. Czym objawia się dysplazja i psów i i jak powinno się zadbać o stawy psa z taką przypadłością? 

Dysplazja u psa - co to takiego?

Dysplazja u psa to choroba genetyczna, która dotyka najczęściej psy ras dużych i olbrzymich. Do ras najbardziej podatnych na wystąpienie tej choroby zalicza się owczarki niemieckie, labradory, mastify, golden retrievery, dogi niemieckie, nowofundlandy, bernardyny czy cane corso. Podczas szybkiego wzrostu szczeniaka dochodzi do złego ukształtowania i rozluźnienia stawu, który nie pracuje do końca tak, jak powinien. Dysplazja dotyka najczęściej stawu biodrowego, choć równie często spotyka się dysplazję stawu łokciowego. W obu przypadkach rozluźnienie stawu prowadzi do napinania torebki stawowej oraz więzadeł, co w efekcie może sprawiać ból, prowadzić u psa do zmian zwyrodnieniowych, a nawet zwichnięcia stawu.

Czym objawia się dysplazja u psa?

Nieprawidłowo ukształtowany staw prowadzi do tarcia między kośćmi w trakcie jakiegokolwiek ruchu. To może prowadzić do rozwoju stanu zapalnego, przez co staw staje się bolesny. Gdy ból staje się intensywny, pies może próbować nie angażować stawu podczas poruszania się i w efekcie można zaobserwować u pupila sztywność w kończynie. Cierpiący na dysplazję czworonóg będzie niechętnie wchodził po schodach, unikał biegania lub hasał podobnie, jak królik. Pies, który niechętnie się porusza, może stosunkowo szybko przybierać na wadze, co dodatkowo pogłębia problem dysplazji. Choć dysplazję często można rozpoznać po tych właśnie symptomach warto pamiętać, że u niektórych psów dysplazja przez wiele lat przebiega zupełnie bezobjawowo. Pies może poruszać się zupełnie naturalnie, a mimo to borykać się z silnym bólem stawu.

Jak zdiagnozować dysplazję u psa?

Dysplazja stawu biodrowego u psa, choć może objawiać się zmianami w sposobie poruszania u psa, musi być odpowiednio zdiagnozowana przez lekarza weterynarii. Jedynie odpowiednie badanie ortopedyczne oraz zdjęcia rentgenowskie pozwalają w pełni zdiagnozować przypadłość oraz określić stopień zaawansowania zmian w obrębie stawów. Dysplazja stawu łokciowego u psa, tak samo jak w przypadku stawów biodrowych, wymaga konkretnej diagnostyki.

Profilaktyka dysplazji

W przypadku dysplazji ciężko mówić o profilaktyce. Dysplazja to choroba o podłożu genetycznym, nie oznacza to jednak, że nie można zrobić zupełnie nic. U ras psów podatnych na dysplazję konieczna jest odpowiednia dieta, właściwa forma aktywności fizycznej oraz suplementacja.
Karmy rekomendowane dla psów ras dużych

Zdrowa dieta

Zdrowe żywienie to podstawa zdrowia każdego czworonoga. U psów z dysplazją lub podatnych na wystąpienie tej choroby, zdrowa dieta pozwala zachować prawidłową masę ciała. Czemu to tak ważne? Każdy dodatkowy kilogram wagi niepotrzebnie obciąża osłabione stawy pupila. Dysplazji nie można w pełni zapobiegać, można jedynie starać się hamować jej rozwój. By procesy zwyrodnieniowe stawów postępowały wolniej, konieczne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała u psa. Mogą w tym pomóc suche karmy dla psów z dodatkiem l-karnityny, która przyspiesza procesy metaboliczne tłuszczów. Dla psa cierpiącego na dysplazję wybierz karmę z dodatkiem glukozaminy i chondroityny, które wspierają prawidłowe funkcjonowanie stawów. Karmisz psa dietą barf? Zadbaj o odpowiednio zbilansowane poziomy wapnia i fosforu w diecie.

Niezbędne składniki w posiłku

Dieta psa cierpiącego na dysplazję powinna być wzbogacona glukozaminą i chondroityną. Te dwa składniki wspierają pracę stawów, dzięki czemu procesy zwyrodnieniowe nie będą postępowały tak szybko, a Twój pies może odczuwać mniej symptomów choroby. Wapń i fosfor to konieczne składniki psiej diety, koniecznie trzeba jednak zachować odpowiednie ich poziomy. Do diety swojego pupila możesz wprowadzić też kolagen, który uelastycznia i wzmacnia chrząstki stawowe. Wszelkie zmiany w diecie swojego psa wprowadzaj stopniowo i zawsze skonsultuj je najpierw z weterynarzem.

Aktywność fizyczna 

Utrzymanie prawidłowej masy ciała u psów podatnych na dysplazję jest kluczowe, to nie znaczy jednak, że pupila z chorymi stawami należy zabierać codziennie na 10 kilometrowe biegi. Czworonogi cierpiące na dysplazję potrzebują sportów, które nie przeciążą stawów. Doskonale sprawdza się pływanie, które choć angażuje cały szereg mięśni w ciele zwierzaka, nie przeciąża jego stawów. Zrezygnuj ze sportów, które wymagają skakania, biegów po nierównym terenie i szybkich i nagłych zmian kierunku biegu. Skonsultuj aktywność fizyczną swojego psa z lekarzem weterynarii. Na podstawie wyników badań i zdjęć rentgenowskich weterynarz pomoże Ci wybrać odpowiedni sport dla Twojego psa. Pamiętaj, że Twój pies będzie zmagał się z dysplazją całe życie - nadmierne obciążanie stawów w psiej młodości może prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji na starość.

Leczenie dysplazji

Dysplazja u psów jest chorobą nieuleczalną - nie da się jej zapobiegać ani w pełni wyleczyć, można jedynie spowolnić proces rozwoju zmian zwyrodnieniowych stawów. U psów z dysplazją niezmiernie ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała oraz dobranie właściwej formy aktywności fizycznej. Nadmiarowe kilogramy dodatkowo obciążają chore stawy psa, przez co choroba może rozwijać się szybciej. Psy z dysplazją powinny unikać aktywności silnie obciążających stawy, jak skakanie w trakcie zabawy czy długie biegi. U psów z dysplazją doskonale sprawdza się pływanie, które mniej obciąża stawy, a dostarcza psu odpowiednią dawkę aktywności fizycznej.

Dysplazja u szczeniaka

Wcześnie zdiagnozowana dysplazja podlega leczeniu chirurgicznemu, które może znacznie zredukować objawy choroby w późniejszych latach życia psa. Zabiegi chirurgiczne wykonuje się zwykle u psów do 10. miesiąca życia. Jeżeli decydujesz się na adopcję lub kupno szczeniaka rasy podatnej na wystąpienie dysplazji, od razu przeprowadź u czworonoga diagnostykę w celu wykrycia pierwszych objawów dysplazji. Bez wątpienia niezmiernie ważne jest zadbanie o odpowiednią dietę od samego początku i w tym celu warto wybrać właściwą karmę dla szczeniąt.

Jak dbać o szczeniaka z dysplazją?

W pierwszych miesiącach życia szczenięta rosną bardzo szybko i to właśnie wtedy ich stawy są najbardziej narażone. U szczeniąt ras podatnych na dysplazję unikaj energicznych zabaw, w których pies skacze, gwałtownie zmienia kierunek biegu lub porusza się po nierównym terenie czy wzniesieniach. Postaraj się ograniczyć chodzenie po schodach - jeżeli mieszkasz na wyższych piętrach wybierz windę lub znoś i wnoś szczeniaka po schodach. Pierwsze miesiące życia psa to moment, kiedy kości i stawy dopiero się kształtują i to, jak bawimy się z psem lub jaki sport z nim uprawiamy ma ogromny wpływ na tempo rozwoju dysplazji. U szczeniąt ras psów podatnych na wystąpienie dysplazji koniecznie trzeba zadbać o odpowiednią dietę. Prawidłowa kaloryczność posiłku pomoże utrzymać prawidłową masę ciała psa, odpowiednie poziomy wapnia i fosforu będą wspierać rozwój kości i stawów, a glukozamina i chondroityna zadbają o zdrowe funkcjonowanie stawów.

Produkty polecane dla psów:

319,00 zł

24,00 zł

263,00 zł

84,00 zł

24,00 zł

94,00 zł

82,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.