Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Co to jest dogoterapia?

 Opieka  Dogoterapia

Dogoterapia to nic innego, jak terapia z udziałem psa czy też terapia poprzez kontakt z psem. Tu warto jednak dodać, że w dogoterapii pies jedynie asystuje w procesie leczenia, nie zastępuje on całkowicie roli terapeuty. Czym właściwie jest dogoterapia, jak przebiega i dla kogo będzie najlepsza? 

Terapia z psem - co to takiego?

Mianem dogoterapii określa się cały wachlarz zajęć terapeutycznych z udziałem specjalnie wyszkolonych do tego celu psów. Dogoterapia jest zwykle dodatkowym wsparciem w procesie leczenia, szczególnie u pacjentów, którzy potrzebują dodatkowej motywacji i zachęty do pracy lub otwarcia się podczas sesji z terapeutą. Takie ciche wsparcie ze strony czworonoga wielu pacjentom dodaje odwagi i pozwala się rozluźnić w stresującej sytuacji, jaką jest zwykle wizyta u terapeuty.

Skąd wzięła się dogoterapia?

Dr Erika Friedman z Uniwersytetu Pensylwanii w swoich badaniach zauważyła, że zwierzęta pełnią gigantyczną rolę w rekonwalescencji hospitalizowanych pacjentów. Świadomość, że na chorego czeka w domu ukochany pupil okazała się większą motywacją do powrotu do zdrowia, niż perspektywa ponownego spotkania z małżonkiem lub członkiem rodziny. Na szerszą skalę terapię ze zwierzętami zaczął stosować w Stanach Zjednoczonych psycholog dziecięcy Boris Levinson. W swojej pracy z dziećmi autystycznymi zauważył, że dzieci, które miały trudności w nawiązaniu kontaktu z dorosłymi, reagowały zaciekawieniem na widok psów. Profesor medycyny klinicznej Kenneth R. Pelletier zauważył, że wizyta zwierząt w domach spokojnej starości skutkowała obniżeniem ciśnienia krwi i tętna u pensjonariuszy. W Polsce jako pierwsza w latach 90. zaczęła wykorzystywać psy w pracy z niepełnosprawnymi Maria Czerwińska, autorka polskiego terminu “dogoterapia”.
Przysmaki dla psów:

Rollies - paszteciki mięsne wspierające higienę zębów dla psów 500 g

Smakowite paszteciki z wołowiną wzbogacone witaminami.
dental_care
Ochrona uzębienia
immune_system
System odpornościowy
Białko: 15.5%
Zawartość tłuszczu: 8.0%
Sprawdź

Dogoterapia - kiedy się ją stosuje?

Dogoterapię stosuje się najczęściej w pracy z dziećmi cierpiącymi na porażenie mózgowe, zespół Downa lub inne upośledzenie umysłowe. Dogoterapię poleca się również chorym na schizofrenię, Alzheimera, artretyzm czy zanik mięśni, ale terapia psami jest też rewelacyjną metodą leczenia dla osób niewidzących lub niedowidzących, głuchych lub z uszkodzeniem słuchu. Terapia z psem pozwala stymulować słuch, wzrok, dotyk, może być świetną formą ćwiczenia koncentracji. Dogoterapia to rewelacyjny sposób na doskonalenie sprawności fizycznej, zwiększenie aktywności i spontaniczności pacjentów, naukę okazywania uczuć lub wzbogacenie zasobu słów.

Jak przebiega dogoterapia?

Mianem dogoterapii określa się terapię poprzez kontakt z psem. Tu warto zauważyć, że jest to zwykle wsparcie procesu leczenia lub rehabilitacji, w którym udział bierze specjalnie wyszkolony pies pod okiem przewodnika. Dogoterapia nie jest alternatywą dla terapii z psychologiem czy psychiatrą - dogoterapia może być jej dodatkowym elementem, dzięki któremu pacjent bardziej się otworzy, będzie chętniej współpracował z terapeutą lub brał udział w zajęciach. Sama obecność psa, możliwość pogłaskania go lub przytulenia pozwala pacjentowi się rozluźnić. Pacjenci na rehabilitacji są bardziej zmotywowani do wysiłku - chodzą z psem na spacer, schylają się, by sięgnąć zabawkę lub podać psu smakołyk.

Jakie psy nadają się do dogoterapii?

Panuje powszechne przekonanie, że tylko określone rasy psów mają predyspozycje do dogoterapii. Choć rzeczywiście pewne rasy psów są często wybierane na psy terapeutyczne, ważniejsze od rasy są indywidualne predyspozycje danego psa. Niektóre rasy psów faktycznie w procesie hodowlanym zostały ukształtowane w oparciu o konkretne cechy charakteru, dzięki czemu są bardziej cierpliwe, spokojne, chętne do pracy. Gdy słyszymy dogoterapia rasy psów, jakie od razu przychodzą na myśl to golden retrieverlabrador retrievercavalier king charles spanielborder collie, a nawet husky. Jednak w dogoterapii może uczestniczyć każdy pies, który został do tego celu odpowiednio przeszkolony i przeszedł odpowiedni proces socjalizacji.

Na jakiej podstawie decyduje się, jakie psy nadają się do dogoterapii? Psi terapeuci muszą być chętni do pracy i nie sprawiać trudności w szkoleniu, być przyjaźni pod względem zachowania oraz wyglądu, cechować się przewidywalnością swoich zachowań oraz być posłuszni i sprawnie reagować na polecenia. Warto również pamiętać, żeby zapewniać psim terapeutom dobrą i zbilansowaną dietę - dopasowaną do ich potrzeb suchą karmę dla szczeniątsuchą karmę dla psów dorosłych i czasem wzbogacić je o dodatek mokrej karmy dla psa

Zdrowa karma dla psich terapeutów:

Bestseller

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

Bestseller

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Opus Ocean - karma sucha bezzbożowa dla psów aktywnych 2kg

Niska zawartość węglowodanów

109,00 zł

319,00 zł

Bestseller

314,00 zł

Mild - bezglutenowa karma sucha Cold Pressed z pstrągiem 12 kg

Karma tłoczona na zimno dla psów wrażliwych

334,00 zł

Lyster - bezglutenowa karma sucha Cold Pressed z łososiem 12 kg

Karma tłoczona na zimno dla psów wrażliwych/alergików

369,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.