Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Czym jest wilczy pazur u psa? Po co psu piąty pazur?

Pielęgnacja  Wilczy pazur

Wilczy pazur, ostroga, piąty pazur - z takimi terminami możesz się spotkać, gdy mowa o rosnącym na tylnych łapach dodatkowym pazurze, umieszczonym wyżej od pozostałych. Czym dokładnie jest wilczy pazur u psa, który w przypadku wystawowych czworonogów jest uznawany za wadę i usuwany?

Czym jest wilczy pazur?

Żeby zrozumieć, czym tak właściwie jest wilczy pazur, należy zacząć od tego, jak zbudowane są łapy naszych pupili. Przednie łapy psa mają po pięć palców, w tym cztery, na których zwierzaki opierają swój ciężar. Jeden z pazurów położony jest po wewnętrznej stronie łapy i nieco wyżej od pozostałych. Tylne łapy natomiast u psów domowych są wyposażone w cztery palce, na których psy opierają swój ciężar. Piąty palec tylnej łapy, inaczej wilczy pazur zanikł u psów na przestrzeni lat, gdy zmienił się ich tryb życia i sposób poruszania. 
Wilczym pazurem lub ostrogą nazywamy zatem dodatkowy, piąty palec, który występuje na tylnych łapach psów. Wilczy pazur u psa może pojawić się na obu tylnych łapach lub wyłącznie na jednej z nich. Wilczy pazur czasem nie jest przyrośnięty do kości lub w ogóle jej nie ma - w takim wypadku pazur wisi po prostu na fałdzie skórnym. 

Skąd wzięły się wilcze pazury u psa?

Na przestrzeni wieków i lat sposób poruszania się psów zmieniał się. Miało to związek z ukształtowaniem terenu, jednak swoje trzy grosze dorzucił tu też człowiek, który zaczął wymagać od psa udomowionego innych aktywności, w tym przemieszczania się na innych terenach. Dawniej żyjące psy inaczej rozkładały ciężar swojego ciała na łapach. Okazuje się bowiem, że dawne psy korzystały z pięciu palców tylnych łap, a nawet korzystały ze śródręcza łapy. W swoich wędrówkach psy częściej skakały i wspinały się, a wilczy pazur brał wtedy czynny udział w pokonywaniu przeszkód. 
Mijały lata, psy coraz częściej żyły w bliskim otoczeniu z człowiekiem i przemieszczały się razem z nim. Taka zmiana odbiła się też na sposobie poruszania się - psy w głównej mierze zaczęły polegać na biegu. Kolejne pokolenia psów właściwie zupełnie zrezygnowały ze wspinaczek, przez co piąty, wilczy pazur okazał się kompletnie zbędny. 

Czy piąty pazur u psa w czymś przeszkadza?

Choć sam w sobie wilczy pazur nie stanowi dla psa żadnej przeszkody, nie utrudnia mu poruszania się ani nie wywołuje żadnego dyskomfortu, zazwyczaj usuwanie go nie jest konieczne. Jeśli jednak pies jest aktywny fizycznie, a piąty pazur jest tylko luźno zwisającym elementem łapy, podczas biegów, zabaw czy psich sportów Twój pupil może go boleśnie naderwać. Oczywiście naderwany wilczy pazur u psa to znaczna doza dyskomfortu, dlatego opiekunowie pupili, u których występuje ta pamiątka po przodkach często decydują się usunąć piąty pazur u psa. 

Wilcze pazury u psa - wada czy zaleta?

Ciekawostką jest, że chociaż u znacznej większości psów wystawowych wilcze pazury uznawane są za wadę i są usuwane, by zwierzak był w ogóle dopuszczony do konkursu, w przypadku pewnych ras wilcze pazury uchodzą za zaletę. U owczarka francuskiego (zarówno krótkowłosego, jak i długowłosego) obecność piątych pazurów to zaleta. Najlepiej jednak, jeśli występują w komplecie, w obu tylnych łapach psa. 
Pielęgnacja psich łapek:

Klipp - obcinacz do pazurów dla psów

Wysokiej jakości obcinacz do pazurów wykonany z przyjaznego dla środowiska bambusa - jednego z najbardziej ekologicznych, naturalnych materiałów.
paw_control
Pielęgnacja łap
Sprawdź

Tass Plus - balsam pielęgnacyjny do łap

Pielęgnacyjny balsam na bazie wosku pszczelego. Pomaga chronić łapy przed odmrożeniami, solą oraz przywieraniem śniegu.
paw_control
Pielęgnacja łap
natural_composition
Naturalny skład
Sprawdź

U jakich ras występuje wilczy pazur?

Wilcze pazury u psa to pozostałość po jego przodkach. Dodatkowe pazury w tylnych łapach nie występują jednak u wszystkich czworonogów. Większość psów geny odpowiedzialne za wykształcenie się wilczego pazura mają całkowicie uśpione. Czasem dochodzi do atawizmu czyli ewolucyjnej regresji, w efekcie której nieaktywne geny budzą się do życia. Podwójne wilcze pazury występują najczęściej u owczarków francuskich, pirenejskich psów górskich czy psów rasy beauceron. U przedstawicieli tych ras wilczy pazur to pożądana cecha. 

Czy muszę usuwać wilczy pazur mojego psa? 

Jeśli zastanawiasz się, czy usunięcie wilczego pazura będzie konieczne w przypadku Twojego czworonożnego przyjaciela, zastanów się, czy ostroga w jakikolwiek sposób przeszkadza psu. Jeżeli nie planujesz jeździć z psem na wystawy, nie ma konieczności usuwania dodatkowego palca. U rasowego kanapowca, który większość dnia spędza na drzemkach też nie musisz się bać, że wilczy pazur będzie mu utrudniał codzienne aktywności. Usuwanie wilczego pazura to w dużej mierze kwestia estetyczna, jednak jeśli boisz się, że Twój ruchliwy pupil naderwie sobie piąty palec podczas biegów po ulubioną psią zabawkę, zgłoś się do weterynarza, który oceni, co można zrobić. Pamiętaj również, że dobrze dobrana dieta wzmacnia również sierść i pazury Twojego pupila - dlatego warto wybrać indywidualnie dopasowaną suchą karmę dla psówkarmę dla szczeniątkarmę dla psa po kastracji, ale również mokre karmy dla psa

Jak usuwa się wilcze pazury u psa? 

Cały zabieg chirurgicznego usunięcia wilczego pazura jest dla psa zupełnie bezbolesny. Oczywiście, jak każda operacja, zabieg usuwania wilczego pazura przebiega pod narkozą. Po zabiegu pies ma założone opatrunki, które chronią świeżą ranę. Prawdopodobnie najgorszym elementem rekonwalescencji po tak nieskomplikowanym zabiegu jest fakt, że pies musi nosić kołnierz, który nie pozwoli pupilowi na lizanie rany i gryzienie szwów. Niestety, choć sam zabieg jest w miarę prosty, niesie za sobą ryzyko powikłań związanych z poddaniem psu narkozie czy zakażeń bakteryjnych. Zatem zazwyczaj usuwanie wilczych pazurów przeprowadza się głównie, gdy ich obecność w dużym stopniu szkodzi psu lub powoduje dyskomfort. 

Nasze psie bestsellery:

Idol - hipoalergiczne przysmaki z jagnięciną dla psa

Przysmaki szkoleniowe dla psów

22,00 zł

84,00 zł

Bestseller

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

Lyster - bezglutenowa karma sucha Cold Pressed z łososiem 12 kg

Karma tłoczona na zimno dla psów wrażliwych/alergików

369,00 zł

Mild - bezglutenowa karma sucha Cold Pressed z pstrągiem 12 kg

Karma tłoczona na zimno dla psów wrażliwych

334,00 zł

Bestseller

34,00 zł

26,00 zł

Bestseller

14,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.