Czemu sterylizowane koty przybierają na wadze? Odpowiednia dieta dla kota po zabiegu sterylizacji i kastracji
Zdrowie
Zabieg kastracji czy sterylizacji zarówno u kotów powoduje znaczne zmiany w gospodarce hormonalnej. Szacuje się, że zwierzęta poddane zabiegowi kastracji lub sterylizacji są 3 do 4 razy bardziej narażone na otyłość niż zwierzęta z funkcjonującym układem rozrodczym. Jednak zmiany w wydzielaniu hormonalnym to nie jedyna przyczyna nadwagi lub otyłości.
Dlaczego sterylizowane i kastrowane koty tyją?
Okazuje się, że po zabiegu sterylizacji lub kastracji zapotrzebowanie energetyczne u kotów znacznie spada. Wartość energetyczna karmy kotów sterylizowanych czy kastrowanych powinna być niższa o 30% od diety mruczków, które nie przeszły zabiegu. Mimo tego, że kot po kastracji i kotka po sterylizacji powinny jeść zdecydowanie mniej, zwierzaki po zabiegu mają nadal taki sam apetyt. Dlatego w zachowaniu właściwej masy ciała kota kastrowanego bądź sterylizowanego kluczowy jest dobór odpowiedniej diety. Wybierz dobrze zbilansowaną suchą karmę dla kota lub mokrą karmę dla kota, by mruczek miał to, co najlepsze. Warto pamiętać, że wśród kotów to kastrowane kocury mają większe tendencje do tycia niż sterylizowane kotki. Wiele czynników ma wpływ na apetyt kota i okazuje się, że nawet relacja z właścicielem również może mieć znaczenie. Ryzyko rozwoju otyłości jest znacznie wyższe u kotów, które są bardzo związane ze swoim opiekunem.
Zmień nawyki żywieniowe
Zrezygnuj z karmienia do woli. Stały dostęp do pokarmu zachęca Twojego kota do częstszego podjadania, znacznie trudniej tu też o kontrolę spożywanej porcji. Przyzwyczaj swojego mruczka do posiłków podawanych o stałych porach i przestrzegaj zalecanej dziennej dawki pokarmu, o ile weterynarz nie zaleci inaczej. Uważaj na przekąski dla kota i dodatkowe smaczki! Pamiętaj, że wszystkie przysmaki, które podajesz należy wliczyć do dziennego zapotrzebowania energetycznego Twojego kota. W ten sposób najłatwiej będzie Ci monitorować wagę ciała zwierzaka. Jeśli podajesz przekąski dodatkowo, pamiętaj, że ich dzienna dopuszczalna dawka to maksymalnie 20% dodatkowej energii. Kot po sterylizacji nie powinien dostawać więcej przysmaków.
Dobierz odpowiednią dietę
Nie tylko kontrola porcji i regularne posiłki są istotnym elementem utrzymania kota po zabiegu sterylizacji czy kastracji we właściwej formie fizycznej. Dobór odpowiedniej karmy dla kotów sterylizowanych jest tak samo ważny, jak podawanie właściwej jej porcji. Kot po kastracji karmiony odpowiednią dietą ma mniejsze szanse na niezdrowe przybieranie na wadze. Najlepsze dla kotów sterylizowanych i kastrowanych będą formuły o obniżonej zawartości tłuszczu, wysokim poziomie błonnika, który pomoże na dłużej zaspokoić apetyt i te wzbogacone l-karnityną, która wspomaga proces spalania tłuszczu. Zwróć uwagę na kocie przekąski, które podajesz swojemu mruczkowi. Postaw na zdrowe smakołyki o niskiej zawartości tłuszczu i na bazie naturalnych składników.
Exclusive Sterilised - karma sucha, koty sterylizowane
Sterilised - pasztet z indykiem dla kota z tauryną
Zapewnij aktywność fizyczną
W utrzymaniu kota we właściwej formie może pomóc aktywność fizyczna. Każdego dnia poświęć trochę czasu na zabawę ze swoim mruczkiem, co ułatwi utrzymanie prawidłowej masy ciała kota. Dorosłe koty potrzebują minimum 20 minut zabawy dziennie. Jeśli Twój kot po kastracji jest mało aktywny lub nie potrafi skupić się na zabawie zbyt długo, możesz ten czas podzielić na kilka krótszych sesji w ciągu dnia. Jak zachęcić leniwego kota do zabawy? Wybierz odpowiednią zabawkę dla swojego kota - każdy mruczek ma inne preferencje, jedne wolą piłki, inne myszki lub wędki. Pamiętaj, że kotka po sterylizacji i kot po sterylizacji muszą najpierw wrócić do pełnej sprawności po zabiegu chirurgicznym, zanim zaczniesz forsować je bieganiem i skakaniem po drapakach lub meblach.