Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Jak bawić się z kotem? Najlepsze zabawy dla kota

Kot  Zabawa

Kot to urodzony łowca. Nawet w przypadku kotów domowych, instynkt łowiecki działa na pełnych obrotach i potrzebuje odpowiedniej stymulacji, by nasz uroczy drapieżnik mógł się w pełni zrelaksować. Polowanie to ważny element układanki, który u kota domowego można symulować zabawą. Jak zabawa z kotem może przypominać polowanie? 

Zabawa dla kota przypomina polowanie

Koty żyjące w naturalnych warunkach mają swój łańcuch łowiecki. To zestaw zachowań, które towarzyszą polowaniu na ofiarę. Choć nie w każdym przypadku kot przechodzi przez każdy punkt łańcucha, warto poznać je wszystkie, by lepiej zrozumieć, jak powinna przebiegać zabawa z naszym kotem. Koniecznie sprawdź też nasz artykuł, w którym podpowiadamy jak nauczyć swojego kota prostych sztuczek.
W swoim łańcuchu łowieckim kot zaczyna oczywiście od poszukiwania ofiary. Gdy zwierzak dokona już wyboru zaczyna dokładnie przyglądać się ofierze i przyczajać na nią tak, by zdobycz pozostawała nieświadoma czyhającego na nią zagrożenia. Później kot zaczyna się bardzo powoli i ostrożnie skradać, by ostatecznie zaatakować i dopaść swoją ofiarę.

Jak się bawić z kotem - zbuduj fundament każdej rozrywki

Teraz przełóżmy koci łańcuch łowiecki na zabawę z domowym kotem. Sięgasz po ulubioną wędkę swojego kota. Futrzak, który do tej pory leniwie wylegiwał się w swoim drapaku dla kota rozpoczyna obserwację wędki i nie spuszcza jej końcówki z oka. Kot powoli szykuje się do ataku - ostrożnie wstaje, powoli zbliża się do wędki. Na koniec rzuca się bez opamiętania na przecinające powietrze piórka i nie wypuszcza ich z łap.

Jakie zabawy z kotem sprawdzają się najlepiej?

Zabawa, która w swoim przebiegu przypomina koci łańcuch łowiecki, będzie najbardziej angażująca i ciekawa dla naszego mruczka. Taka forma aktywności odwołuje się do pierwotnych, zwierzęcych instynktów, którym nawet największy, kanapowy leniuch nie będzie w stanie się sprzeciwić. Oczywiście preferencje zwierząt co do zabawy i wykorzystywanych w niej zabawek będą różne, jednak fundament powinien pozostać ten sam. Śmiało wykorzystaj do zabawy suchą karmę dla kota lub mokrą karmę dla kota, by umilić mruczkowi przygody.

Jak zachęcić kota do zabawy?

Gwarancją udanej zabawy z kotem będzie dobranie odpowiedniej zabawki do potrzeb naszego mruczka, kilku ulubionych kocich przysmaków oraz do formy zabawy, która naszemu zwierzakowi odpowiada najbardziej. Kolorowa piłeczka z przyjemnego w dotyku materiału może przyciągnąć naszą uwagę w sklepie, ale to preferencje naszego zwierzaka będą się liczyć najbardziej.

Postaw na zapach

Około 60% kociej populacji reaguje na zapach kocimiętki, matatabi czy waleriany. Z tą ostatnią trzeba jednak uważać - działa na koty silnie pobudzająco i u niektórych zwierząt potrafi wywoływać zachowania agresywne. Zabawki zawierające w sobie pobudzające kota rośliny mogą skutecznie zachęcić zwierzaka do zabawy. Pamiętaj jednak, żeby po zabawie schować taką zabawkę w miejscu niedostępnym dla naszego kota, najlepiej zapakowaną w woreczek strunowy. Stała ekspozycja na zapach którejkolwiek z wymienionych roślin będzie prowadzić do budowania odporności kociego organizmu na jej działanie.

Zabawka musi znikać!

Żeby zabawa dla kota była angażująca, zabawka musi zachowywać się podobnie, jak ofiara, na którą zwierzak polowałby w naturze. Dlatego kocia zdobycz nie może być zbyt łatwa do pochwycenia - taka, która ciągle kręci się przed kocim nosem i daje się złapać jednym machnięciem łapki, szybko pójdzie w odstawkę. W trakcie zabawy z kotem w domu pamiętaj, że zabawka, przykładowo wędka, ma zachowywać się, jak ofiara, a więc znikać, chować się, skradać, na chwilę pozostawać w bezruchu.

Wykorzystaj zabawki węchowe do zabawy z kotem!

W śluzówce nosa kota znajduje się nawet do 5 razy więcej zakończeń nerwowych, niż u człowieka. Do dodatkowego urozmaicenia zabawy z kotem możesz wykorzystać zabawki węchowe, w tym te zakupione w sklepie zoologicznym oraz wykonane własnoręcznie. W tego typu zabawie możesz wykorzystać specjalne kule, walce i rolki, do których wrzuca się kilka smakołyków dla kota, ale równie dobrze mogą sprawdzić się pudełka i tory przeszkód z umieszczonymi w kilku miejscach smaczkami. Zabawki węchowe bez trudu wykonasz z materiałów już dostępnych w domu - rolek po papierze czy ręcznikach, pudełek po zakupach itp. Możesz wykorzystać również koci drapak.
Do wspólnej zabawy przydadzą się:

Treats - smakołyk dla kota z kurczakiem i łososiem

Smaczne i miękkie smakołyki opracowane w celu wspierania układu moczowego kotów.
chicken
Kurczak
cranberry
Żurawina
Białko: 19%
Zawartość tłuszczu: 5%
Sprawdź

Katt Kycklingfilé - przekąska dla kota z kurczakiem

Pieczone i zdrowe przekąski z piersi kurczaka.
high_quality_protein
Wysoka zawartość białka
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 48.0%
Zawartość tłuszczu: 2.0%
Sprawdź

Chowaj zabawki po rozrywkach z kotem

Koty potrafią bardzo szybko tracić zainteresowanie przedmiotami, do których mają stały dostęp. Kocie zabawki warto zabierać po zabawie z mruczkiem i oferować je znowu, gdy przyjdzie pora na zabawę. Warto też mieć kilka różnych zabawek w zanadrzu i stosować je zamiennie, żeby zabawa dla kota nie stała się powtarzalna i nudna.

Kiedy najlepiej organizować zabawy z kotem?

Moment największej aktywności kotów przypada na wczesny poranek oraz późny wieczór. Wynika to oczywiście z zachowań łowieckich, które kot praktykuje w naturze i przenosi je również do swojej rutyny w domu. Jak uszanować takie pory kociej aktywności? Spokojnie, nie musisz wstawać o 4:00 lub 5:00 rano, żeby pobawić się z kotem. Koty domowe dopasowują rytm swojego dnia do nas, dlatego jeśli wstajesz rano do pracy, możesz do swojej rutyny dorzucić kilka minut zabawy o 7:00 rano i koniecznie pobawić się z kotem wieczorem. Postaraj się nie zaburzać czasu kociej drzemki w południe, tylko wybierz moment bardziej dogodny dla zwierzaka.

Dbaj o rutynę w kocim życiu!

A skoro już o właściwych porach i rutynie mowa, koty bardzo cenią sobie powtarzalny plan dnia. Dzień, w którym pory posiłków i zabawy przypadają o podobnej porze staje się dla kota łatwiejszy do przewidzenia, a tym samym podnosi jego poczucie bezpieczeństwa. Koty stosunkowo łatwo przyzwyczajają się do rutyny, jednak niechętnie ją zmieniają. Jeśli zatem Twój mruczek nauczy się, że 18:00 to jego pora na zabawę i posiłek, nie zdziw się, jeśli przyjdzie do Ciebie z pretensjami, jeśli do 19:00 nie poświęciłeś mu czasu na zabawę i nie postawiłeś miski dla kota z jedzeniem.

Lepsze częstsze i krótsze zabawy z kotem 

O kotach mówi się, że to sprinterzy, a nie długodystansowcy. Mruczki świetnie radzą sobie z krótkim i w miarę intensywnym wysiłkiem - zdecydowanie nie nadają się do długich i intensywnych aktywności fizycznych. Zarówno ich mięśnie, jak i układ krążenia nie są stworzone do takiego rodzaju wysiłku. W trakcie zabawy pilnuj, żeby zbytnio nie przemęczać kota i zaplanować przerwy na odpoczynek. Zabawy z kotem w domu lepiej zaplanować częściej i przeznaczyć na nie kilka minut, niż ograniczać się do jednej, długiej sesji.

Kot chce wygrywać

Udana zabawa z kotem to taka, w której zwierzak odnosi sukcesy. Kot może szybko stracić zainteresowanie zabawą, w której nie jest w stanie wygrać. Co więcej, jeśli nasz czworonóg nie będzie w stanie pochwycić zabawki, którą mu oferujemy, zamiast przyjemnej rozrywki zafundujemy kotu frustrację i złość. W taki sposób można kota skutecznie zniechęcić do zabawy, zamiast go do niej przekonać.

Nagradzaj po zakończonej zabawie

W naturze i łańcuchu łowieckim zwieńczeniem polowania jest oczywiście zjedzenie upolowanej ofiary. Widzisz, że Twój kot po zabawie podgryza i stara się rozszarpać zabawkę pazurami? Po upolowaniu zabawki zaoferuj swojemu mruczkowi apetyczny przysmak dla kota, którym odwrócisz uwagę od niszczenia zabawki, a tym samym dopełnisz koci łańcuch łowiecki.

Czego unikać w trakcie zabawy z kotem w domu?

Nasze mruczki w trakcie zabawy potrzebują pochwycić w łapki zabawkę i poczuć, że udało im się pokonać przeciwnika. Kot, który nie jest w stanie złapać zabawki może odczuwać frustrację i zagubienie. Laserowe wskaźniki, choć mogą być przydatne do zachęcenia kota do ruchu, nigdy nie powinny być wykorzystywane jako zabawka sama w sobie. Zawsze w kolejnym etapie zabawy powinniśmy zaoferować kotu fizyczny zamiennik. Podobnie sprawa ma się w kwestii wyświetlanych na ekranach telefonów i tabletów filmów (trochę inaczej wygląda to w przypadku specjalnych gier dla kotów, jednak w ich stosowaniu też należy zachować umiar). Tego typu pomoce można wykorzystać do rozbudzenia kociej ciekawości, ale nigdy jako formę pełnoprawnej zabawy.

Jak bawić się z kotem w bezpieczny sposób?

W trakcie zabawy z kotem musimy pamiętać, żeby od samego początku uczyć kota, jak powinien się z nami bawić. Zabawa nigdy nie powinna odbywać się bez określonych przedmiotów, na których zwierzak może skupić swoją uwagę. Dlatego, jeśli chcemy zachęcić kota do polowania, używajmy do tego specjalnych maskotek czy wędek, a nie własnych dłoni. Oczywiście nawet najbardziej wprawni opiekunowie mruczków wiedzą, że najlepszej jakości kocia zabawka przegra z kawałkiem zmiętej folii, papierową słomką czy sznurkiem. Nie ma nic złego w oferowaniu kotu tego typu przedmiotów, warto jednak go wtedy dokładnie obserwować, by nie próbował zjeść folii czy papieru.

Kocie produkty Husse:

Tuna Recipe - mus dla kota z dzikim tuńczykiem 12x30 g

Z dodatkiem suszonego bonito

74,00 zł

Drapak dla kota w kształcie pętli

Złuszczanie pazurów

149,00 zł

79,00 zł

168,00 zł

156,00 zł

126,00 zł

Exclusive Kattunge - karma sucha dla kociąt 2 kg

Zbilansowana dieta kociąt

92,00 zł

94,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.