Chowaj zabawki po rozrywkach z kotem
Koty potrafią bardzo szybko tracić zainteresowanie przedmiotami, do których mają stały dostęp. Kocie zabawki warto zabierać po zabawie z mruczkiem i oferować je znowu, gdy przyjdzie pora na zabawę. Warto też mieć kilka różnych zabawek w zanadrzu i stosować je zamiennie, żeby zabawa dla kota nie stała się powtarzalna i nudna.
Kiedy najlepiej organizować zabawy z kotem?
Moment największej aktywności kotów przypada na wczesny poranek oraz późny wieczór. Wynika to oczywiście z zachowań łowieckich, które kot praktykuje w naturze i przenosi je również do swojej rutyny w domu. Jak uszanować takie pory kociej aktywności? Spokojnie, nie musisz wstawać o 4:00 lub 5:00 rano, żeby pobawić się z kotem. Koty domowe dopasowują rytm swojego dnia do nas, dlatego jeśli wstajesz rano do pracy, możesz do swojej rutyny dorzucić kilka minut zabawy o 7:00 rano i koniecznie pobawić się z kotem wieczorem. Postaraj się nie zaburzać czasu kociej drzemki w południe, tylko wybierz moment bardziej dogodny dla zwierzaka.
Dbaj o rutynę w kocim życiu!
A skoro już o właściwych porach i rutynie mowa, koty bardzo cenią sobie powtarzalny plan dnia. Dzień, w którym pory posiłków i zabawy przypadają o podobnej porze staje się dla kota łatwiejszy do przewidzenia, a tym samym podnosi jego poczucie bezpieczeństwa. Koty stosunkowo łatwo przyzwyczajają się do rutyny, jednak niechętnie ją zmieniają. Jeśli zatem Twój mruczek nauczy się, że 18:00 to jego pora na zabawę i posiłek, nie zdziw się, jeśli przyjdzie do Ciebie z pretensjami, jeśli do 19:00 nie poświęciłeś mu czasu na zabawę i nie postawiłeś
miski dla kota z jedzeniem.
Lepsze częstsze i krótsze zabawy z kotem
O kotach mówi się, że to sprinterzy, a nie długodystansowcy. Mruczki świetnie radzą sobie z krótkim i w miarę intensywnym wysiłkiem - zdecydowanie nie nadają się do długich i intensywnych aktywności fizycznych. Zarówno ich mięśnie, jak i układ krążenia nie są stworzone do takiego rodzaju wysiłku. W trakcie zabawy pilnuj, żeby zbytnio nie przemęczać kota i zaplanować przerwy na odpoczynek. Zabawy z kotem w domu lepiej zaplanować częściej i przeznaczyć na nie kilka minut, niż ograniczać się do jednej, długiej sesji.