Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Ile kosztuje sterylizacja kotki i kiedy ją wykonać?

Zdrowie  Sterylizacja

W języku potocznym terminów “kastracja kotki” i “sterylizacja kotki” używa się zamiennie. Od strony medycznej sterylizacja kotki to zabieg pozbawiający kota płodności, zwykle podwiązanie nasieniowodów lub jajowodów. Sterylizacja to zabieg odwracalny, w przeciwieństwie do kastracji, która polega na operacyjnym usunięciu gonad, a u kotek, najczęściej również macicy. 

Sterylizacja kotki a kastracja kotki - główne różnice

Sterylizacja kotki a kastracja z medycznego punktu widzenia to dwa odmienne zabiegi. Zabieg sterylizacji polega na usunięciu jajników u samic lub podwiązaniu nasieniowodów u samców. W zabiegu nie usuwa się gonad, tj, u kotki nie wycina się macicy, a kocurów nie pozbawia się jąder. Po zabiegu sterylizacji kotki nie są zdolne do rozmnażania, ale jako, że ich organy rozrodcze nie zostały całkowicie usunięte, organizm będzie nadal produkował hormony płciowe. W praktyce oznacza to, że kotki będą przechodzić męczące dla zwierzaka i jego opiekuna ruje. Warto również podkreślić, że sterylizacja nie chroni kotek przed takimi chorobami, jak ropomacicze.
Z kolei kastracja kotki czy kocura polega na trwałym usunięciu gonad, tj. jąder lub jajników. Kastracja kotki zwykle obejmuje również usunięcie macicy. Kastracja to zabieg w pełni bezpieczny, wykonywany pod narkozą i korzystny zarówno dla kota, jak i jego opiekuna. Kastracja kotki pozwala ograniczyć produkcję hormonów płciowych, co może uchronić zwierzaka przed nowotworami. Kotki po kastracji nie przechodzą rui, która jest bardzo męcząca dla nich oraz uciążliwa dla ich opiekunów. Badania wskazują również, że kastracja wydłuża długość życia kotów – w przypadku kocurów niemal dwukrotnie i o jedną trzecią u kotek. Zwierzętom po zabiegu warto jednak poświęcić więcej uwagi - kot i kotka po sterylizacji stają się mniej aktywne, a ich apetyt pozostaje taki sam. U kotów po zabiegu może wystąpić problem z otyłością.

Sterylizacja kotki - fakty i mity

W temacie sterylizacji kotek funkcjonuje wiele błędnych przekonań. Najczęściej można spotkać się z twierdzeniem, że kotka choć raz w życiu powinna zaznać macierzyństwa. Prawda jest jednak taka, że z owego stanu nie płyną dla zwierzaka żadne korzyści zdrowotne, a wręcz przeciwnie - może być ogromnym obciążeniem dla kociego organizmu. Urodzenie kociąt w żadnym stopniu nie wpływa również na stan psychiczny kotki - jest ono zupełnie zbędne z perspektywy rozwoju psychiki zwierzaka.

Kiedy jest najlepszy moment na sterylizację?

Sterylizacja kotki przeprowadzana jest pod pełną narkozą i z tego względu zabieg najlepiej wykonywać u młodych kotów. Silny i zdrowy organizm szybciej przejdzie proces rekonwalescencji, a dodatkowo ryzyko powikłań po zabiegu jest o wiele niższe. Sterylizację kotki zwykle przeprowadza się tuż po pierwszej rui i najczęściej przypada to na okres między 6. a 8. miesiącem życia. Sterylizacji nigdy nie wykonuje się w trakcie rui u kotki. Wczesna sterylizacja kotki zmniejsza również szanse na wyrobienie sobie przez kotkę niepożądanych nawyków, jak znaczenie terenu moczem - u kotek to problem niemal tak samo częsty, jak u kocurów. Decyzję o tym, kiedy przeprowadzić sterylizację kotki musi podjąć lekarz weterynarii.

Jak przygotować kotkę do sterylizacji?

Umów się na wstępną wizytę u lekarza weterynarii. W trakcie takiej konsultacji lekarz dokona ogólnej oceny stanu zdrowia kota, może zlecić również badania krwi. Zanim kotka zostanie poddana sterylizacji należy wykluczyć wszelkie ewentualne przeciwskazania do operacji. Zabieg można przeprowadzić wyłącznie na całkowicie zdrowym kocie. Podczas konsultacji lekarz wyznaczy termin operacji oraz powie Ci, jak przygotować do niej zwierzaka. Zabieg wykonywany jest w narkozie ogólnej, dlatego kotka powinna być na czczo, suchą karmę dla kota zostaw w niedostępnym dla mruczka miejscu. Zależnie od wieku kota, ostatni posiłek przed operacją można podać na 6 do 12 godzin przed zabiegiem. Najlepiej, jeśli będzie to ulubiona mokra karma dla kota.
Karma rekomendowana po zabiegu sterylizacji:

Exclusive Sterilised - karma sucha, koty sterylizowane

Karma Exclusive Sterilised jest przeznaczona dla kotów sterylizowanych i kastrowanych. Ma niższą kaloryczność, aby zredukować ryzyko otyłości i obniżyć pH moczu w celu zachowania zdrowego układu moczowego.
energy_control
Kontrola energii
ph_low
Niskie pH
Białko: 29.5%
Zawartość tłuszczu: 9.5%
Sprawdź

Sterilised - mięsne kawałki z królikiem dla kota sterylizowanego

Mięsne kawałki z królikiem w sosie dla kotów sterylizowanych.
taurine
Tauryna
no_colourants
Bez dodatku barwników i sztucznych aromatów
Białko: 7.3%
Zawartość tłuszczu: 4.0%
Sprawdź

Ile trwa sterylizacja kotki?

Sterylizacja kotki chirurgowi zajmuje około godziny. W lecznicy weterynaryjnej kot spędzi jednak dobrych kilka godzin, więc przygotuj się, że w tym dniu musisz mieć trochę więcej wolnego czasu. Weterynarz wypuszcza kota do domu dopiero po pełnym wybudzeniu z narkozy, dodatkowo dochodzi jeszcze czas przygotowania kota przed zabiegiem. W praktyce, od momentu zostawienia kotki w lecznicy, do chwili jej odebrania, może minąć kilka ładnych godzin - weterynarz poinformuje Cię telefonicznie, kiedy możesz odebrać swojego kota po zabiegu.

Nietypowe zachowanie kotki po sterylizacji - na co się przygotować?

Dopiero kilka godzin po zabiegu możesz zabrać sterylizowaną kotkę do domu. Lekarz weterynarii musi bowiem dopilnować, by proces wybudzania kota z narkozy przebiegł prawidłowo i dopiero po pełnym wybudzeniu zwierzaka lekarz wypuści pacjenta do domu. Kiedy będziesz już z kotką w domu, zapewnij jej ciepło. Po zabiegu temperatura ciała kota spada, warto dołożyć wtedy dodatkowe koce do posłania, ciepły termofor lub elektryczną poduszkę. Legowisko umieść w spokojnym i cichym miejscu, koniecznie na podłodze. Zachowanie kotki po sterylizacji może być dziwne, kot może się zataczać, tracić równowagę, przewracać. Przypilnuj kotkę i w miarę możliwości ogranicz jej wszelkie aktywności, a szczególnie skakanie - to może być wyjątkowo bolesne i prowadzić do przepukliny. Przygotuj się, że w kolejnych dniach po sterylizacji kotka może donośnie miauczeć, szczególnie jeśli wykona zbyt gwałtowny ruch, który sprawi jej ból. Po operacji zwierzak może być obolały i odczuwać znaczny dyskomfort.
Kotka po sterylizacji wróci do domu w specjalnym fartuszku. Taki kubraczek dla kota po sterylizacji uniemożliwia kotce lizanie gojącej się rany lub gryzienie jej. Bez fartuszka kotka mogła by próbować wyrywać szwy, dlatego ważne jest, by ubranko dla kota po sterylizacji było prawidłowo założone. Fartuszek najlepiej zostawić do usunięcia szwów - można go zdejmować, jeśli stale ma się kotkę pod nadzorem, ale zwierzak może nosić go właściwie cały czas. Sprawdzaj jednak ranę pooperacyjną i monitoruj, jak się goi - rana nie powinna być obrzęknięta ani wydzielać nieprzyjemnego zapachu.

Ile kosztuje sterylizacja kotki

Cena zabiegu sterylizacji kotki zależy od lecznicy weterynaryjnej. Zazwyczaj koszt sterylizacji kotki waha się od 100 do 300 złotych. Czasem możliwa jest również sterylizacja kotki za darmo lub za niewielką dopłatą. Wiele gmin oferuje opiekunom kotów możliwość wysterylizowania swoich podopiecznych bez ponoszenia dużych kosztów, co ma dodatkowo zachęcać do sterylizacji oraz kastracji zwierząt, aby w ten sposób walczyć z problem bezdomności wśród kotów.

Sterylizacja kotki w ciąży

Może zdarzyć się, że Twoja kotka zajdzie w nieplanowaną ciążę. Pamiętaj, że kotki już w 10 dni po porodzie mogą zajść w kolejną ciążę. Jeśli nie jesteś w stanie zapewnić przyszłemu kociemu potomstwu domu, zabierz kotkę do weterynarza jak najszybciej. Kastracja aborcyjna kotki jest w pełni humanitarnym zabiegiem - podczas kastracji weterynarz wraz z jajnikami i macicą usuwa znajdujące się w nich płody. Czasem sterylizacja aborcyjna kotki przeprowadzana jest wręcz nieświadomie, zdarza się bowiem, że lekarz o ciąży dowiaduje się w trakcie zabiegu zaplanowanej wcześniej kastracji kotki.

Pozostałe produkty dla kotów:

79,00 zł

Exclusive Urinary - karma sucha dla kotów 2 kg

Wsparcie układu moczowego

86,00 zł

Exclusive Kattunge - karma sucha dla kociąt 2 kg

Zbilansowana dieta kociąt

92,00 zł

94,00 zł

Exclusive Lyster Care - karma sucha, koty wychodzące 2kg

Wysokie potrzeby energetyczne

79,00 zł

4 Sorter - mokra karma dla kotów z dodatkiem tauryny 52x100g

Cztery smaki mięsnych kawałków w pysznym sosie.

209,00 zł

Bestseller

89,00 zł

Bestseller

94,00 zł

168,00 zł

126,00 zł

156,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.