Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Kociak w domu - dobry start z Husse

Kociak

Podjąłeś już ważną decyzję i wybrałeś swojego futrzastego przyjaciela. Teraz czeka Cię najważniejszy okres w jego rozwoju. Pierwszy rok życia dla kociąt to okres szybkiego rozwoju, zarówno fizycznego jak i psychicznego. To, ile czasu i uwagi poświęcisz na szkolenie i właściwą opiekę będzie miało bezpośredni wpływ na fizyczną formę oraz zachowanie Twojego mruczka w codziennym życiu.

Pierwsze chwile w nowym domu

Kiedy masz przyprowadzić swojego kociaka do jego nowego domu zadbaj o to, by wszystko było dopięte na ostatni guzik. Pierwsze chwile w nowym domu to stresujący moment dla małego kociaka, dlatego zadbaj, by Twój kociak miał moment spokoju, by poznać nowe otoczenie. Na początku możesz wydzielić dla niego jedno pomieszczenie, dzięki temu kociak łatwiej i szybciej zaaklimatyzuje się w nowym miejscu. Uprzedź wszystkich domowników, szczególnie dzieci - kocięta są bardzo delikatne i płochliwe.

Zestaw startowy dla kociaka

Koniecznie przygotuj dla swojego kociaka wszystkie niezbędne akcesoria. Zaopatrz swojego mruczka w kuwetę i wypełnij ją żwirkiem najbardziej zbliżonym do tego, który stosował hodowca. Przygotuj dla swojego kociaka miski (najlepiej szerokie, ale płytkie), szczotkę lub rękawicę do wyczesywania, cążki oraz transporter, który znacznie ułatwi wyprawy do weterynarza. Jeżeli nie chcesz, żeby Twój kociak drapał meble, kup mu stabilny drapak - doskonale sprawdzi się taki, który przymocujesz do ściany lub niewielki słupek, który zmieści się w dowolnym kącie mieszkania.

Bezpieczne otoczenie dla kociaka

Kocięta są niesamowicie ciekawskie i drobne - bez trudu wcisną się pod meble, za szafki lub domowe sprzęty. Zagródź wszystkie szczeliny i ciasne miejsca, do których nie chcesz wpuszczać swojego kota. Zabezpiecz drobne przedmioty, którymi kot nie powinien się bawić, zwróć uwagę na kable, w które kocię może się zaplątać lub próbować je podgryzać. Schowaj w bezpieczne miejsce wszystkie środki chemiczne i nie stosuj silnie pachnących środków czystości do podłóg i powierzchni, na których przebywa Twój kociak. Okna i balkon zabezpiecz siatką, żeby Twój mruczek mógł w bezpieczny sposób poznawać świat zewnętrzny. Niektóre rośliny mogą być trujące dla kota i kumulowane w organizmie mogą wyrządzić nieodwracalne szkody. Niebezpieczne dla kota rośliny ustaw w miejscu dla niego niedostępnym. Nie zapominaj również o zwierzętach, które już mieszkają w Twoim domu. Daj im czas na zapoznanie się z kociakiem i zawsze pilnuj zwierzaków podczas pierwszych prób socjalizacji.

Karmienie kociąt

Kocięta rosną bardzo szybko między 2. a 6. miesiącem swojego życia. Pierwszy rok to w przypadku większości ras okres, w którym kociak przechodzi wiele zmian, szczególnie fizycznych. Zbilansowana dieta to podstawa prawidłowego wzrostu kociąt po odsadzeniu. Zapotrzebowanie energetyczne u kociąt jest większe niż u kotów dorosłych, ale dzienną porcję karmy należy podzielić na mniejsze posiłki. Jeżeli karmisz kociaka mokrą karmą, nie zostawiaj miski dłużej niż 30 minut. Mokra karma dla kociąt psuje się szybko w temperaturze pokojowej, dlatego jeśli kot nie zje posiłku w wyznaczonym czasie, schowaj miseczkę i spróbuj ponownie ją podać za kilka minut. Kiedy Twój mruczek zgłodnieje z chęcią zje swój posiłek. Rzeczywiste zapotrzebowanie energetyczne kociąt może różnić się w zależności od poziomu aktywności fizycznej a nawet otoczenia, w jakim zwierzak przebywa. Kocięta są pełne energii i bardzo ruchliwe, ale w żadnym przypadku nie należy ich przekarmiać. Otyłość u kotów może prowadzić do wielu poważnych chorób a nawet skrócić ich życie.

Odpowiednia karma dla kociąt

Przeznaczona specjalnie dla kociąt od odsadzenia do 12. miesiąca życia karma Exclusive Kattunge to doskonała dieta dla Twojego mruczącego przyjaciela. Odpowiednio dobrana ilość białka, tłuszczu i węglowodanów wspomaga prawidłowy wzrost i rozwój kociąt. Prawidłowo dobrane ilości wapnia i fosforu zapewniają mocne kości i zdrowe zęby oraz pomagają zredukować odkładanie się kamienia nazębnego. Fruktooligosacharydy i błonnik roślinny gwarantuje prawidłowy przebieg procesów trawiennych a wysokiej jakości, łatwostrawne składniki takie jak kurczak i hydrolizowane białko zwierzęce pomagają ograniczyć fermentacje i rozwój bakterii w jelicie. Zawarta w karmie tauryna pomaga utrzymać serce i wzrok kociąt w najlepszej kondycji. Przeciwutleniacze, kwasy tłuszczowe Omega-3 i Omega-6 oraz dodatek witamin A i E przeciwdziałają stanom zapalnym i wzmacniają naturalną odporność organizmu. Kompleksowa kontrola procesów produkcyjnych oraz staranna selekcja naturalnych składników zapewniają smakowitość i strawność suchej karmy dla kociąt Exclusive Kattunge. Dodatkowa suplementacja witaminami oraz minerałami nie jest konieczna, o ile weterynarz jej nie zaleci. Stopniowo wprowadzaj suchą karmę dla kotów oraz mokrą karmę dla kotów w późniejszych etapach życia malucha.

Produkty rekomendowane dla kociąt:

Exclusive Kattunge - karma sucha dla kociąt 2 kg

Karma Exclusive Kattunge jest polecana dla kociaków od momentu odstawienia do 12. miesiąca życia. Zawiera dużą ilość protein zwierzęcych i tłuszczu, dlatego wspiera zdrowy rozwój. Odpowiednia również dla kotek ciężarnych i karmiących.
growth_plus
Rozwój+
energy_plus
Wysoka zawartość energii
Białko: 34%
Zawartość tłuszczu: 21%
Sprawdź

Kattstro - żwirek bentonitowy zbrylający dla kota 15 l

100% naturalny, niepylący żwirek z białek glinki bez dodatków zapachowych.
super_clumping
Świetnie zbryla
dust_free
Niepylący
Sprawdź

Rozwój kociąt

W pierwszym roku swojego życia kocięta przechodzą okres dynamicznego rozwoju fizycznego i psychicznego. Odpowiednie szkolenie to szansa na wzmocnienie Waszej relacji oraz inwestycja w stabilnego emocjonalnie dorosłego kota. Już od najmłodszych lat należy uczyć kocięta właściwego zachowania w domu oraz w relacjach z innymi zwierzętami lub domownikami.

Nauka korzystania z kuwety

Załatwianie swoich potrzeb w kuwecie to pierwsza umiejętność, którą Twój kociak będzie musiał opanować w nowym domu. Koty to zwierzęta bardzo czyste i mają silnie rozwinięty instynkt zakopywania swoich odchodów, by zamaskować ich zapach. Większość kotów z hodowli nie będzie miała większego problemu z przyzwyczajeniem się do kuwety, jeśli tylko jej rozmiar będzie odpowiedni. Na początku unikaj silnie pachnących żwirków - koty mają bardzo wrażliwy węch i intensywne zapachy mogą zniechęcić kociaka do korzystania z kuwety, jeśli nie jest przyzwyczajony do zapachowych żwirków. Kiedy przyprowadzisz swojego kociaka do domu, pokaż mu, gdzie znajduje się kuweta i go do niej zanieś. Jeśli zwierzak załatwi swoją potrzebę pochwal go i nagródź przysmakiem. Kocięta zwykle załatwiają swoje potrzeby po posiłku lub drzemce - zanieś go wtedy do kuwety i nagródź za skorzystanie z niej.

Zrozumienie kociego języka

Koty korzystają z całego wachlarza komunikatów werbalnych i niewerbalnych, żeby porozumieć się z człowiekiem. Koty mogą miauczeć, mruczeć lub syczeć a do tego dochodzi jeszcze ich mowa ciała. Nastrój kota najłatwiej ocenić po ułożeniu jego uszu, a w szczególności ogona. Obserwuj, jak Twój kot reaguje na otoczenie i Twoje zachowania, dzięki temu zrozumiesz, kiedy jest zaciekawiony, a kiedy czegoś się boi. Pamiętaj też, że nie jesteś osamotniony w tym procesie. Kot, podobnie jak Ty, próbuje zrozumieć Ciebie i przypisuje konkretne zachowania lub tembr Twojego głosu do danego nastroju.

Kociak sam w domu

Odseparowane od rodzeństwa oraz swojej matki kocięta największe pocieszenie znajdują w towarzystwie swojej nowej rodziny. Niestety nie możesz przebywać bez przerwy w domu i musisz przyzwyczaić swojego kociaka do Twojej nieobecności na czas, kiedy musisz iść do sklepu lub pracy. Jeśli musisz zostawić swojego kota, zacznij od krótkich rozłąk i krótkiego dystansu - wystarczy, że wyjdziesz do drugiego pokoju. Z czasem, stopniowo wydłużaj swoją nieobecność. Wyjdź z domu naturalnie, nie rób z tego wielkiej sceny. Żeby ułatwić swojemu kociakowi czas spędzony w samotności, pobaw się z nim przed wyjściem. Zmęczony kociak z dużym prawdopodobieństwem zaśnie i lepiej zniesie Twoją nieobecność. Zostaw mu jego ulubione zabawki, a włączony telewizor lub radio mogą dodatkowo zaciekawić Twojego futrzaka.

Zabawa i trening z Twoim kociakiem

Zabawa dla kota to nie tylko forma na spędzanie wolnego czasu. Podczas zabawy kocięta mają szansę rozwijać swoje umiejętności ruchowe oraz uczą się, jak prawidłowo funkcjonować w relacjach społecznych. Zabawa to też doskonała okazja do zacieśnienia więzi ze swoim pupilem. Nie bagatelizuj roli zabawy i poświęć na nią trochę czasu każdego dnia, podobnie jak na naukę. Trening pozytywnego wzmocnienia to najlepszy sposób na nauczenie kota niezbędnych umiejętności, jak korzystanie z drapaka lub kuwety. Chwal swojego kociaka za poprawnie wykonane polecenia i bądź cierpliwy. Ważne, żebyś proces nauki z kociakiem zaczął już pierwszego dnia w nowym domu.

Nauka korzystania z drapaka

Drapanie jest u kotów naturalnym odruchem, którego nie da się z nich wykorzenić. To moment, w którym koty mogą rozciągnąć mięśnie oraz wyczyścić pazurki. Kocie pazurki rosną szybko a ich zewnętrzna część złuszcza się - odpowiednie miejsce do drapania pozwoli Twojemu drapieżnikowi zadbać o właściwą higienę pazurków. Każdy kot ma swoje indywidualne preferencje odnośnie materiału, z którego wykonany jest drapak, oraz jego kształtu. Do korzystania z drapaka możesz zachęcić kota kocimiętką lub ulubioną zabawką. Jeśli zauważysz, że kot drapie meble lub inne obiekty, które nie są do tego przeznaczone, odwróć jego uwagę i podsuń mu jego drapak.

Socjalizacja kociąt

Koty to zwierzęta terytorialne i mogą reagować agresywnie na nowych domowników, w szczególności inne koty lub zwierzęta. Właściwa socjalizacja to istotna część rozwoju Twojego kociaka - najlepiej socjalizować kocięta już między 3. a 12. tygodniem ich życia. Jeżeli planujesz dokupienie lub adopcję drugiego kociaka, pamiętaj, że zwierzaki muszą mieć czas, by przyzwyczaić się do swojego towarzystwa. Początkowo zapewnij każdemu kociakowi oddzielną, bezpieczną przestrzeń. Z czasem pozwól kociakom zapoznać się z zapachem towarzysza zamieniając ich legowiska lub ulubione zabawki. Nigdy nie staraj się na siłę przyspieszyć tego procesu!

Zdrowie i opieka

Przyzwyczajaj kociaka do podstawowej domowej kontroli. Regularnie sprawdzaj zęby, oczy i uszy, kontroluj też łapy i pazury. Dzięki temu dorosły kot nie będzie niespokojny podczas rutynowych kontroli w domu i u weterynarza. Nos kota powinien być chłodny, oczy błyszczące, czyste bez wydzieliny w kącikach lub łzawienia. Do 6. miesiąca życia kot powinien mieć już wszystkie stałe zęby, zwróć zatem uwagę, czy zęby są białe i błyszczące, a dziąsła całkowicie różowe.

Higiena kociąt

Koty to zwierzęta, które doskonale radzą sobie z utrzymaniem higieny osobistej. To jednak nie oznacza, że możesz zupełnie odpuścić sobie wszelkie zabiegi pielęgnacyjne. Od samego początku przyzwyczajaj kociaka do sprawdzania higieny jamy ustnej oraz uszu i oczu, a także do czyszczenia łap z nadmiaru żwirku oraz przycinania pazurów. Regularne wyczesywanie zminimalizuje ryzyko kul włosowych, a przycinanie pazurków u kociaka niewychodzącego ułatwi utrzymanie ich w czystości. Kocięta nie wymagają częstych kąpieli, gdy nadmiernie się zabrudzą wykąp je przy pomocy przeznaczonych dla kotów szamponów, które są odpowiednio dostosowane do pH skóry kota.

Szczepienia kociąt

Regularne szczepienia kociąt są bardzo ważne dla ich zdrowia. Szczególnie istotne są szczepienia przeciwko panleukopenii, zakaźnemu zapaleniu nosa i tchawicy, kaliciwirozie, wirusowi białaczki kociej i wściekliźnie. Pierwsze szczepienia u kociąt powinny zostać przeprowadzone w 9-tym tygodniu a powtórzyć należy je po 3-4 tygodniach. Przeciwko wściekliźnie najlepiej szczepić kocięta, które ukończyły już 12-ty tydzień życia. Żeby zaszczepić kociaka, zwierzak musi być odrobaczony. Najwcześniej można odrobaczyć kociaka w wieku 6 tygodni. Kolejne odrobaczanie powinno mieć miejsce kolejno w 8-ym i 11-tym tygodniu. Później najlepiej odrobaczać kota co 3-4 miesiące.

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.