Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Zapalenie dziąseł u psa - jak je rozpoznać i leczyć?

 Zdrowie Zapalenie dziąseł

Regularne dbanie o higienę jamy ustnej psa to niezmiernie ważny element codziennej rutyny. Zaniedbanie higieny jamy ustnej skutkuje nagromadzeniem kamienia nazębnego, którego nadmiar na zębach wywołuje stan zapalny dziąseł u psa. Chore dziąsła u psa mogą doprowadzić do rozwoju paradontozy, która ciągnie za sobą cały szereg nieprzyjemnych i niebezpiecznych powikłań. 

Skąd bierze się zapalenie dziąseł u psa?

Po każdym posiłku na zębach psa pozostają resztki jedzenia. Niestrawione jedzenie zamienia się w osad nazębny, który jest łatwy do usunięcia podczas szczotkowania. Jeśli osad nie zostanie usunięty w odpowiednim czasie, pod wpływem zawartych w ślinie związków zamienia się w twardy kamień nazębny. Kamienia nazębnego nie da się już usunąć szczoteczką w domu, a jest on idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii. Kamień nawarstwia się przy dziąsłach, po wewnętrznej stronie zębów i w trudno dostępnych miejscach. Bakterie rozwijają się na kamieniu nazębnym i zaczynają atakować dziąsła psa, tym samym doprowadzając do rozwoju stanu zapalnego.

Właściwa higiena jamy ustnej to niezmiernie istotny aspekt zapobiegania zapaleniom dziąseł u psa, jednak nie zawsze to właśnie zaniedbanie szczotkowania zębów przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego. Czasem do rozwoju zapalenia i chorób dziąseł przyczyniać może się budowa czaszki i zgryzu pupila. U psów ras mniejszych zęby są często bardzo stłoczone w jamie ustnej, przez co mechanizmy samooczyszczania nie działają tak, jak w powinny. U psów cierpiących na cukrzycę, niewydolność nerek lub jakiekolwiek zaburzenia hormonalne wzrasta ryzyko rozwoju stanów zapalnych dziąseł.

Jak rozpoznać chore dziąsła u psa?

Zdrowe dziąsła u psa powinny być lśniące i gładkie. Dziąsła powinny być mokre i śliskie - chore dziąsła u psa są zwykle suche bądź lepkie. O ile nie mówimy o rasie psów, u której występuje inna pigmentacja błony śluzowej (u niektórych ras psów dziąsła mogą być czarne), zdrowe dziąsła psa powinny być w kolorze jasnoróżowym. Kolor zdrowych dziąseł psa często porównuje się do krewetek albo gumy balonowej. Wokół zębów nie powinno być żadnego zaczerwienienia, a po naciśnięciu dziąseł palcem powinny zrobić się bledsze w miejscu ucisku i szybko wrócić do swojej pierwotnej barwy. W ten sposób można sprawdzić, czy naczynia krwionośne w dziąsłach działają prawidłowo.

Objawy zapalenia dziąseł u psa

Zapalenie dziąseł u psa lub jakiekolwiek problemy z uzębieniem można rozpoznać po nieprzyjemnym zapachu dobywającym się z pyska pupila. Na zębach oraz tuż przy linii dziąseł można zaobserwować żółty lub brązowy nalot. Same dziąsła mogą być wyraźnie zaczerwienione, opuchnięte, w skrajnych przypadkach mogą nawet krwawić. Stan zapalny dziąseł u psa może powodować u pupila ślinotok oraz sprawiać ból podczas przeżuwania posiłków. Ból w jamie ustnej może prowadzić do niechęci do jedzenia. W poważnych przypadkach z pyska lub nosa psa może wypływać ropa.

Przysmaki dentystyczne:

Dental - smakołyki dentystyczne dla psów z kurczakiem i wodorostami Sx20szt

Przysmaki dentystyczne zapobiegają gromadzeniu się kamienia nazębnego.
dental_care
Ochrona uzębienia
gluten_free
Bezglutenowa
Białko: 10.0%
Zawartość tłuszczu: 2.0%
Sprawdź

Nieleczone choroby dziąseł u psa

Nieleczone zapalenie dziąseł u psa prowadzi do rozwoju ropnia w obrębie dziąseł, który w skrajnych przypadkach powoduje wybrzuszenie poniżej gałki ocznej zwierzaka. Pęknięcie ropnia może objawiać się wypływaniem ropy z jamy ustnej lub nosa pupila. Z czasem nieleczone zapalenie dziąseł przeradza się w paradontozę. Szyjki zębowe są odsłonięte, pojawiają się ubytki w szkliwie, może dojść do zapalenia korzeni oraz wypadania uzębienia. Namnażające się w jamie ustnej bakterie mogą rozprzestrzeniać się w organizmie i powodować zakażenia bakteryjne organów wewnętrznych. Nieleczone zapalenie dziąseł może pośrednio prowadzić do zapalenia płuc, zapalenia wsierdzia, chorób mięśnia sercowego lub zapalenia nerek.

Choroby dziąseł u psa

Na dziąsłach nie powinno być żadnych zgrubień lub nieregularności. Opuchnięte dziąsła u psa to również sygnał, że w jamie ustnej pupila zachodzą niepokojące zmiany i koniecznie trzeba skonsultować się z weterynarzem. Podrażnione, owrzodzone lub co gorsza krwawiące dziąsła u psa mogą świadczyć o chorobach przyzębia, których nigdy nie należy ignorować. Nieleczone zapalenie dziąseł może doprowadzić do zapalenia przyzębia, a w ostateczności prowadzić do paradontozy.

Jak zapobiegać stanom zapalnym dziąseł u psa?

Choroby dziąseł u psa to skutek zaniedbania higieny jamy ustnej. Profilaktyka chorób przyzębia musi obejmować przede wszystkim właściwą pielęgnację zębów. Dzięki regularnemu szczotkowaniu minimalizujesz ryzyko wytworzenia się kamienia nazębnego. Jeśli jednak u Twojego psa pojawia się kamień nazębny, nie zwlekaj, tylko udaj się z pupilem do weterynarza na zabieg usunięcia kamienia nazębnego.

Przysmaki dentystyczne

Masz pupila, który nie przepada za szczotkowaniem zębów? Wprowadź do jego diety przysmaki dentystyczne dla psów. Ich specjalna struktura wspomaga mechaniczne czyszczenie zębów, dzięki czemu możesz zadbać o zdrowe zęby pupila, nawet jeśli Twój czworonożny przyjaciel nie przepada za pastą i szczoteczką. Dodatkowo warto pamiętać, że dobrze dobrana sucha karma dla psa również wspiera oczyszczanie psich zębów.

Gryzaki

Jeśli Twój pies gryzie, co popadnie, podaruj mu dobry gryzak, który zaspokoi u pupila potrzebę gryzienia. Odpowiedni gryzak, podobnie jak przysmaki dentystyczne, pomaga dbać o higienę jamy ustnej. Jeśli pies bierze do pyska przypadkowe przedmioty, naraża się na kontakt z rozmaitymi mikroorganizmami, które mogą wywoływać stany zapalne i choroby. Szczególnie niebezpieczne są przedmioty, które mogą pokaleczyć dziąsła lub język pupila - w takim wypadku znacznie łatwiej o rozwój stanu zapalnego.

Dobra karma

U pupila, który nie przepada za szczotkowaniem zębów o higienę jego jamy ustnej możesz zadbać już w trakcie posiłku. Mechaniczne czyszczenie zębów wspomaga zarówno dobrej jakości sucha karma dla psa, jak i odpowiednio przygotowany posiłek barf. Do mieszanki barfowej psa możesz podać różnej wielkości kawałki mięsa, dzięki którym pupil będzie musiał więcej przeżuwać, tym samym oczyszczając zęby ze zbierającego się na nich osadu. Dobrze dobrana sucha karma dla psa jest w pełni zbilansowana i odpowiada na indywidualne potrzeby - jako karma dla szczeniątkarma dla psa seniorakarma dla małego psa lub hipoalergiczna karma dla psa.  

Pamiętaj, żeby regularnie, najlepiej raz na pół roku, wybrać się z pupilem do weterynarza na kontrolę uzębienia. Regularne kontrole stanu zdrowia zębów i dziąseł pozwalają szybko wychwycić wszelkie niepokojące zmiany.

Jak leczyć zapalenie dziąseł u psa? 

Zapalenie dziąseł u psa to poważna przypadłość, której nie jesteś w stanie wyleczyć domowymi sposobami. Koniecznie zabierz pupila do weterynarza, jeśli podejrzewasz u niego stan zapalny dziąseł. Leczenie chorób dziąseł u psów należy zacząć od usunięcia kamienia nazębnego. Jeżeli doszło do zepsucia jakichkolwiek zębów, ich usunięcie jest kolejnym krokiem w walce z zapaleniem. Stan zapalny dziąseł u psa leczy się przy pomocy antybiotyku. Jeśli chore dziąsła u psa powodują ból lub dyskomfort, weterynarz przepisze również środki przeciwbólowe.
Pamiętaj, że na wyleczeniu zapalenia dziąseł psa się nie kończy. Bez odpowiedniej dbałości o higienę zębów, dobrej diety i regularnych wizyt u stomatologa, Twój pies może znowu zmagać się ze stanem zapalnym.

Produkty polecane dla psów:

319,00 zł

24,00 zł

24,00 zł

174,00 zł

279,00 zł

174,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.