12.07.2021
Zapalenie dziąseł u psa - jak je rozpoznać i leczyć?
Zapalenie dziąseł u psa - jak je rozpoznać i leczyć?
Zdrowie Zapalenie dziąseł
Regularne dbanie o higienę jamy ustnej psa to niezmiernie ważny element codziennej rutyny. Zaniedbanie higieny jamy ustnej skutkuje nagromadzeniem kamienia nazębnego, którego nadmiar na zębach wywołuje stan zapalny dziąseł u psa. Chore dziąsła u psa mogą doprowadzić do rozwoju paradontozy, która ciągnie za sobą cały szereg nieprzyjemnych i niebezpiecznych powikłań.
Skąd bierze się zapalenie dziąseł u psa?
Po każdym posiłku na zębach psa pozostają resztki jedzenia. Niestrawione jedzenie zamienia się w osad nazębny, który jest łatwy do usunięcia podczas szczotkowania. Jeśli osad nie zostanie usunięty w odpowiednim czasie, pod wpływem zawartych w ślinie związków zamienia się w twardy kamień nazębny. Kamienia nazębnego nie da się już usunąć szczoteczką w domu, a jest on idealnym środowiskiem do rozwoju bakterii. Kamień nawarstwia się przy dziąsłach, po wewnętrznej stronie zębów i w trudno dostępnych miejscach. Bakterie rozwijają się na kamieniu nazębnym i zaczynają atakować dziąsła psa, tym samym doprowadzając do rozwoju stanu zapalnego.
Właściwa higiena jamy ustnej to niezmiernie istotny aspekt zapobiegania zapaleniom dziąseł u psa, jednak nie zawsze to właśnie zaniedbanie szczotkowania zębów przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego. Czasem do rozwoju zapalenia i chorób dziąseł przyczyniać może się budowa czaszki i zgryzu pupila. U psów ras mniejszych zęby są często bardzo stłoczone w jamie ustnej, przez co mechanizmy samooczyszczania nie działają tak, jak w powinny. U psów cierpiących na cukrzycę, niewydolność nerek lub jakiekolwiek zaburzenia hormonalne wzrasta ryzyko rozwoju stanów zapalnych dziąseł.
Jak rozpoznać chore dziąsła u psa?
Objawy zapalenia dziąseł u psa
Zapalenie dziąseł u psa lub jakiekolwiek problemy z uzębieniem można rozpoznać po nieprzyjemnym zapachu dobywającym się z pyska pupila. Na zębach oraz tuż przy linii dziąseł można zaobserwować żółty lub brązowy nalot. Same dziąsła mogą być wyraźnie zaczerwienione, opuchnięte, w skrajnych przypadkach mogą nawet krwawić. Stan zapalny dziąseł u psa może powodować u pupila ślinotok oraz sprawiać ból podczas przeżuwania posiłków. Ból w jamie ustnej może prowadzić do niechęci do jedzenia. W poważnych przypadkach z pyska lub nosa psa może wypływać ropa.
Dental - smakołyki dentystyczne dla psów z kurczakiem i wodorostami Sx20szt
Nieleczone choroby dziąseł u psa
Choroby dziąseł u psa
Na dziąsłach nie powinno być żadnych zgrubień lub nieregularności. Opuchnięte dziąsła u psa to również sygnał, że w jamie ustnej pupila zachodzą niepokojące zmiany i koniecznie trzeba skonsultować się z weterynarzem. Podrażnione, owrzodzone lub co gorsza krwawiące dziąsła u psa mogą świadczyć o chorobach przyzębia, których nigdy nie należy ignorować. Nieleczone zapalenie dziąseł może doprowadzić do zapalenia przyzębia, a w ostateczności prowadzić do paradontozy.
Jak zapobiegać stanom zapalnym dziąseł u psa?
Choroby dziąseł u psa to skutek zaniedbania higieny jamy ustnej. Profilaktyka chorób przyzębia musi obejmować przede wszystkim właściwą pielęgnację zębów. Dzięki regularnemu szczotkowaniu minimalizujesz ryzyko wytworzenia się kamienia nazębnego. Jeśli jednak u Twojego psa pojawia się kamień nazębny, nie zwlekaj, tylko udaj się z pupilem do weterynarza na zabieg usunięcia kamienia nazębnego.
Przysmaki dentystyczne
Masz pupila, który nie przepada za szczotkowaniem zębów? Wprowadź do jego diety przysmaki dentystyczne dla psów. Ich specjalna struktura wspomaga mechaniczne czyszczenie zębów, dzięki czemu możesz zadbać o zdrowe zęby pupila, nawet jeśli Twój czworonożny przyjaciel nie przepada za pastą i szczoteczką. Dodatkowo warto pamiętać, że dobrze dobrana sucha karma dla psa również wspiera oczyszczanie psich zębów.
Gryzaki
Dobra karma
U pupila, który nie przepada za szczotkowaniem zębów o higienę jego jamy ustnej możesz zadbać już w trakcie posiłku. Mechaniczne czyszczenie zębów wspomaga zarówno dobrej jakości sucha karma dla psa, jak i odpowiednio przygotowany posiłek barf. Do mieszanki barfowej psa możesz podać różnej wielkości kawałki mięsa, dzięki którym pupil będzie musiał więcej przeżuwać, tym samym oczyszczając zęby ze zbierającego się na nich osadu. Dobrze dobrana sucha karma dla psa jest w pełni zbilansowana i odpowiada na indywidualne potrzeby - jako karma dla szczeniąt, karma dla psa seniora, karma dla małego psa lub hipoalergiczna karma dla psa.
Pamiętaj, żeby regularnie, najlepiej raz na pół roku, wybrać się z pupilem do weterynarza na kontrolę uzębienia. Regularne kontrole stanu zdrowia zębów i dziąseł pozwalają szybko wychwycić wszelkie niepokojące zmiany.