Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Udar cieplny, odwodnienie, przegrzanie psa - jak zadbać latem o pupila?

 Zdrowie  Udar

Latem musimy szczególną uwagę zwracać na zdrowie i dobre samopoczucie naszych czworonogów. Upały mogą być bardzo uciążliwe dla naszych zwierząt, a zaniedbanie podstawowych zasad bezpieczeństwa może ciągnąć za sobą nieprzyjemne konsekwencje. Jakie zagrożenia dla psów niosą ze sobą upały i jak dbać o pupila, by uniknąć przegrzania, odwodnienia lub udaru cieplnego? 

Co grozi psom w upalne dni?

Upał może być bardzo uciążliwy dla naszego psa, jednak w gorące dni nasz pupil narażony jest nie tylko na dyskomfort. Wysokie temperatury mogą być szkodliwe dla psów, szczególnie w przypadku bardzo aktywnych fizycznie pupili lub ras brachycefalicznych (o skróconych kufach).

Odwodnienie u psa 

Prawdopodobnie najpopularniejszą bolączką w trakcie upałów jest odwodnienie organizmu. Wysoka temperatura powietrza połączona z jakimkolwiek wysiłkiem fizycznym (spacerem, zabawą lub treningiem) może doprowadzić do odwodnienia u psa. Objawy odwodnienia u psa obejmują suchość język, suchość błon śluzowych czy spadek elastyczności skóry. Jak sprawdzić czy pies jest odwodniony? Test skóry możesz wykonać łapiąc luźny fałd skóry na karku psa i lekko odciągając go do góry. Jeśli skóra pupila potrzebuje dużo czasu, żeby wrócić do pierwotnego stanu, czworonóg jest odwodniony. Odwodnienie u psa wpływa też na ilość i kolor wydalanego moczu - jest go zwykle mniej, ma ciemniejszy kolor i bardziej intensywną woń. Odwodniony pies może być bardziej wyczerpany, apatyczny, może więcej dyszeć i ziać. Dlatego tak ważne jest właściwe żywienie zwierząt poprzez odpowiedni dobór suchej karmy dla psa - szczególnie mokrej karmy dla psa, która pomaga dodatkowo nawadniać psy. W wypadku zwierząt młodych aspekt ten nabiera dodatkowego znaczenia - dlatego warto wybierać specjalnie dopasowaną i zbilansowaną karmę dla szczeniaka.

Jak pomóc odwodnionemu psu?

Gdy zauważysz u psa objawy odwodnienia, koniecznie postaraj się podać mu odpowiednią ilość płynów. Czasem wymiana wody w misce jest wystarczającą zachętą do napicia się. Czworonoga możesz zachęcić do picia wody przez dodanie do miski kilka krokietów suchej karmy, którą pies będzie próbował wyłowić, tym samym popijając wodę z miski. W okresie letnim możesz zmienić dietę swojego pupila z karmy suchej na mokrą, dzięki czemu pies spożyje dawkę płynów w swoim posiłku. W skrajnych przypadkach odwodnienia, szczególnie gdy pies jest zbyt osłabiony, by pić o własnych siłach, konieczna jest wizyta u weterynarza. Gdy pies się odwodni, lekarz poda zwierzakowi kroplówkę, która pomoże szybko nawodnić organizm pupila.

Akcesoria dla psa:

Piłka - zabawka dla psa z naturalnego kauczuku

Wykonana w 100% z naturalnego kauczuku piłka, doskonała do rzucania i aportowania.
natural_rubber
100% naturalnego kauczuku
2_sizes
2 rozmiary
Sprawdź

Kółko - zabawka dla psa z naturalnego kauczuku

Wykonane w 100% z naturalnego kauczuku kółko, doskonałe do rzucania i aportowania.
natural_rubber
100% naturalnego kauczuku
2_sizes
2 rozmiary
Sprawdź

Przegrzanie u psa

Upalne dni mogą doprowadzić do przegrzania psa. Gdy temperatury za oknem przekraczają 30 stopni, a pies spędza dużo czasu na słońcu lub w gorących pomieszczeniach, jego organizm może się przegrzać. U psów mechanizm chłodzenia organizmu jest mniej efektywny, jak w przypadku człowieka. Psy się nie pocą, a ich jedynym mechanizmem regulacji temperatury organizmu jest zianie i dyszenie. Dodatkowo, psy mają sierść, która może utrudniać utratę ciepłoty ciała, szczególnie u psów długowłosych. Jak wyglądają objawy przegrzania u psa? Poza podwyższoną temperaturą ciała może pojawić się przyspieszony oddech oraz puls, ślinotok, drgawki czy omdlenia.

Przegrzanie psa - jak pomóc pupilowi?

W przypadku przegrzania psa należy reagować szybko. Gdy temperatura organizmu sięga 41°C każda minuta stwarza potencjalne zagrożenie dla zdrowia oraz życia naszego czworonoga. Przegrzanego psa koniecznie zaprowadź lub przenieś w chłodniejsze miejsce. Jeśli jesteś na zewnątrz znajdź jakieś zacienione miejsce, w domu najlepiej umieść pupila w łazience - to zwykle zacienione i najchłodniejsze pomieszczenie w całym domu. Postaraj się podać pupilowi trochę chłodnej wody do picia. Jeśli pies nie pije wody, przygotuj chłodne ręczniki i zacznij okładać nimi łapy i grzbiet pupila, żeby zbić temperaturę ciała. Psa możesz też spryskiwać chłodną wodą, ale nie polewaj go jej dużymi ilościami, nie wrzucaj pupila do wanny, jeziora czy basenu. Zbyt duża różnica temperatur może wywołać u psa szok termiczny.

Udar cieplny u psa

Wysoka temperatura i wilgotność otoczenia, aktywność fizyczna w trakcie upału oraz zbyt długie wystawienie na bezpośrednie działanie promieni słonecznych mogą prowadzić u psa do udaru. Udar słoneczny u psa to stan, gdy temperatura ciała pupila sięga od 40°C do 43°C. Pamiętaj, że gdy temperatura ciała psa przekracza 41°C może dojść do poważnych uszkodzeń organów wewnętrznych, a nawet zgonu psa. Jak rozpoznać udar cieplny u psa? Poza podwyższoną temperaturą ciała, nadmiernym zianiem i ślinieniem możesz zaobserwować u psa szybkie tętno i przyspieszoną akcję serca, apatię, drgawki czy utratę przytomności.

Udar słoneczny u psa - pierwsza pomoc

Podobnie, jak w przypadku przegrzania organizmu psa, gdy pupil ma udar cieplny konieczne jest obniżenie temperatury jego ciała. Przy udarze cieplnym ważne jest, by działać sprawnie, ale nie gwałtownie. Im wcześniej zaczniesz obniżać temperaturę ciała psa, tym mniejsza szansa, że wystąpią jakiekolwiek powikłania. Ważne jednak, by nie zbijać temperatury ciała psa zbyt szybko - w ten sposób można doprowadzić jedynie do szoku termicznego. Podaj psu chłodną wodę do picia. By zbić temperaturę okładaj łapy i grzbiet psa mokrymi, zimnymi ręcznikami.

Przegrzanie i udar cieplny - powikłania

Każda minuta, gdy temperatura ciała pupila utrzymuje się na poziomie ponad 40°C zwiększa ryzyko wystąpienia rozmaitych powikłań. Jeśli temperatura utrzymuje się na poziomie 42–43°C może wywołać nieodwracalne zmiany w organizmie naszego psa. Utrzymujące się przegrzanie organizmy psa prowadzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Najczęstszymi powikłaniami wynikającymi z udaru i przegrzania są ostra niewydolność nerek i wątroby, owrzodzenia w przewodzie pokarmowym, posocznica czy krwotok i obrzęk mózgu. 

Udar cieplny u psa i przegrzanie u psa - kontrola u weterynarza 

Nawet jeśli udało Ci się zbić wysoką temperaturę i nie obserwujesz już żadnych symptomów przegrzania czy udaru, koniecznie udaj się ze swoim pupilem na kontrolę do weterynarza. Lekarz zbada Twojego psa i oceni, czy organizm pupila jest odpowiednio nawodniony oraz czy wysoka temperatura nie wywołała żadnych szkód u czworonoga.

Inne produkty dla psów:

Senior - karma sucha dla psów starszych 12 kg

Z glukozaminą wspierającą zdrowie stawów

249,00 zł

Adult Pate - pasztet z wołowiną dla psów dorosłych 12x400 g

Pasztet z ananasem i żeń-szeniem

102,00 zł

102,00 zł

Bestseller

63,00 zł

57,00 zł

17,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.