Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Jaka jest prawidłowa temperatura u psa?

Zdrowie Temperatura

Jeżeli pies śpi z Tobą w łóżku, to z pewnością w chłodniejsze dni roku czujesz, że działa jak termofor lub kaloryfer. Temperatura ciała psa jest zwykle trochę wyższa od naszej, dlatego zwierzak będzie dla nas odczuwalnie ciepły. Jaka powinna być prawidłowa temperatura psa i jak ją zmierzyć?

Wszystko zależy od psa

Zacznijmy od tego, że temperatura ciała psa u każdego zwierzaka będzie odrobinę inna. Na to, jaki odczyt temperatury uznajemy za normalny ma wpływ wiek psa, jego rasa oraz wielkość. Temperatura psa tuż po narodzeniu jest znacznie niższa niż u psa dorosłego. Gdy w grę wchodzi mały pies, temperatura jest zazwyczaj wyższa o jakiś 1°C od ogólnie przyjętej normy.

Jaka powinna być prawidłowa temperatura u psa?

Prawidłowa temperatura psa jest zależna od wieku zwierzaka. W przypadku szczeniąt osiąga ona najniższą wartość w całym życiu psa, bo wynosi zwykle około 34°C. W trakcie pierwszego tygodnia życia temperatura stopniowo wzrasta do wartości 37°C. Po tym czasie tempo wzrostu spada i prawidłową temperaturę ciała pies osiąga w wieku 5 tygodniu. Od tego momentu temperatura u psa wynosi od 37,5°C do 39,3°C.

Nos to nie termometr!

Częstą praktyką wśród opiekunów psów jest sprawdzanie temperatury pupila poprzez dotykanie jego nosa. Jest to kompletnie niemiarodajna metoda. Nawet w przypadku gorączki nos psa może być wilgotny i chłodny. Po długiej drzemce na kanapie z kolei nos może znacznie się ogrzać. Nigdy nie kieruj się psim nosem w mierzeniu temperatury pupila.

Jak mierzyć psu temperaturę?

Jedynym rzetelnym sposobem na zmierzenie psu temperatury jest oczywiście wykonanie pomiaru z użyciem klasycznego termometru. W domu pomiar możesz wykonać elektronicznym termometrem, dzięki któremu najszybciej uzyskasz wynik. Mierząc temperaturę w ten sposób najlepiej poprosić o pomoc drugiego domownika, który przytrzyma psa. Końcówkę termometru trzeba umieścić w odbycie, dobrze zwilżyć ją wazeliną lub olejem parafinowym. Jeżeli nie chcesz dodatkowo stresować swojego psa, możesz zaopatrzyć się w termometr bezdotykowy i nim wykonywać pomiary.
Legowiska dla zwierzaków od Husse:

Paus - miękkie legowisko dla zwierząt

Miękkie i przytulne legowisko dla zwierząt z najwyższej jakości materiałów. Dostępne w trzech rozmiarach dopasowanych do różnych wielkości zwierząt.
easy_to_clean
Łatwe w czyszczeniu
3_sizes
3 rozmiary
Sprawdź

Kocyk polarowy Husse dla psa lub kota

Ciepły i miły w dotyku kocyk Husse z polaru.
easy_to_clean
Łatwe w czyszczeniu
2_sizes
2 rozmiary
Sprawdź

Poznaj temperaturę swojego pupila

Wiesz już, jaka powinna być prawidłowa temperatura psa, dlatego kolejnym ważnym krokiem będzie poznanie naturalnej temperatury ciała Twojego pupila. Na przestrzeni tygodnia lub dwóch wykonaj serię pomiarów, która pozwoli Ci określić średnią temperaturę ciała zwierzaka. Pamiętaj, że każdy pupil jest odrobinę inny, więc u Twojego psa prawidłowa temperatura może być ciut niższa, niż przyjęty zakres prawidłowej temperatury. Wykonanie takich pomiarów w celu poznania prawidłowej temperatury dla Twojego psa jest niezmiernie istotne, bo tylko w ten sposób będziesz w stanie zauważyć nieprawidłowości w ciepłocie ciała swojego czworonoga.

Jaka temperatura u psa powinna zaniepokoić?

Wzrost temperatury ciała u psa zawsze powinien zwrócić naszą uwagę. Nawet niewielka różnica w ciepłocie ciała może wskazywać na rozwój choroby lub inne problemy zdrowotne. Jeżeli temperatura ciała psa wzrasta o 1°C mówi się, że jest to stan podgorączkowy. W takim wypadku ważne jest obserwowanie pupila i kontrolowanie temperatury ciała. Sprawdź, jakie są najczęstsze choroby u psów i jak możemy im zapobiegać.

Kiedy wysoka temperatura to gorączka u psa?

Gdy w pomiarze temperatury psa otrzymujesz wyniki o 2 do 3°C wyższy, niż prawidłowa temperatura psa, od razu zabierz pupila na kontrolę u weterynarza. Temperatura ciała pupila nigdy nie powinna przekroczyć 43°C. Powyżej tej temperatury dochodzi już do trwałych uszkodzeń tkanek wewnętrznych. Wysoka temperatura ciała u psa może pojawić się na skutek reakcji organizmu na bakterie bądź wirusy, jednak czasem powody gorączki są znacznie bardziej błahe. Wyższa temperatura ciała może być skutkiem intensywnej aktywności fizycznej lub spaceru w upalny dzień. Przygotowaliśmy dla Was kilka wskazówek, jak pomóc psu w upały.

Gorączka u psa - objawy

Poza znacznie podwyższoną temperaturą, gorączka u psa ma kilka objawów, po których można ją rozpoznać. Objawy gorączki u psa obejmują przyspieszony oddech i zianie, przyspieszony puls, zmęczenie, brak apetytu, apatię, wymioty i dreszcze. Jeżeli Twój pies zmaga się z gorączką koniecznie zapewnij mu dostęp do chłodnej wody. W przypadku wysokiej temperatury ciała odwodnienie organizmu następuje dosyć szybko. Dodatkowo możesz przygotować chłodne okłady z wilgotnych ręczników. W sytuacji, gdy temperatura nie spada nie zwlekaj, tylko jedź z psem do weterynarza.

Other products that will help your dog lose weight:

Bestseller

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

94,00 zł

Bestseller

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.