Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Czy do parku krajobrazowego można wejść z psem?

Opieka Park

23 parki narodowe i aż 122 parki krajobrazowe. To ogromne i piękne tereny zielone, w których można przyjemnie spędzić wolne popołudnie lub i cały dzień. Nic więc dziwnego, że gdy myślimy o parkach, od razu mamy ochotę wybrać się tam na spacer z naszym czworonożnym przyjacielem. Niestety nie każdy park narodowy czy krajobrazowy jest dostępny dla psów. Zanim założysz więc psu obrożę i wybierzesz się na wyprawę do parku narodowego lub krajobrazowego, koniecznie sprawdź, jakie obowiązują w nim przepisy.

Jaka jest różnica między parkiem krajobrazowym, a narodowym?

Park narodowy i park krajobrazowy to dwa różne typy obszarów chronionych, które mają różne cele ochrony i charakterystyczne cechy. Park narodowy to obszar chroniony, którego głównym celem jest ochrona przyrody, krajobrazu oraz dziedzictwa kulturowego. Park narodowy ma zwykle duże rozmiary i chroni unikalne ekosystemy, gatunki roślin i zwierząt, a także zabytki kultury i historii. W parku narodowym zwykle obowiązują bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące wstępu i korzystania z terenu - poruszanie się po nich odbywa się wyłącznie po wyznaczonych szlakach. Park krajobrazowy natomiast to obszar chroniony, którego celem jest ochrona krajobrazu, przyrody oraz dziedzictwa kulturowego, ale także rozwój turystyki i rekreacji. Park krajobrazowy zwykle ma mniejsze rozmiary niż park narodowy i chroni krajobrazy kulturowe, obszary rolnicze, lasy, wody oraz zabytki kultury i historii. Dopóki nie szkodzimy naturze, można swobodnie korzystać z terenu i zasobów parku krajobrazowego.

Czy do parku krajobrazowego można wejść z psem?

W odróżnieniu od parków narodowych, parki krajobrazowe to tereny, w których obowiązują mniej restrykcyjne zasady. Parki krajobrazowe to miejsca, gdzie można spacerować z psem po całym jego terenie, ale zawsze trzeba trzymać zwierzaka na smyczy. Ważne jest również, aby podczas spaceru dbać o czystość, nie niszczyć roślinności, sprzątać po psie oraz nie przeszkadzać innym spacerowiczom oraz żyjącym w parku dzikim zwierzętom.

Parki narodowe z psem w świetle prawa

Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody z 16 kwietnia 2004 roku, wstęp z psami na tereny parków narodowych i rezerwatów przyrody jest zabroniony na obszarach objętych ścisłą ochroną, chyba że w planie ochrony wyznaczono specjalne miejsca dla zwierząt. Nie we wszystkich parkach można spacerować z psem, w innych natomiast wybrane szlaki i ścieżki są udostępnione dla odwiedzających z czworonogiem. To, czy do parku krajobrazowego można wejść z psem zależy przede wszystkim od regulaminu konkretnego parku. Poza znajomością ogólnych przepisów, warto zapoznać się także z regulaminem parku narodowego lub krajobrazowego, który mamy zamiar odwiedzić.

Czy można odwiedzać parki narodowe z psem?

Zasady dotyczące wejścia z psem do parków narodowych różnią się w zależności od konkretnego parku. W niektórych parkach narodowych psy są całkowicie zabronione, w innych zezwala się na wejście z psem, ale pod pewnymi warunkami.
Zabierzcie ze sobą:

Miska silikonowa składana - idealna do podróży

Składana miska z wysokiej jakości, bezpiecznego w kontakcie z żywnością, miękkiego tworzywa sztucznego. Wygodny, lekki i trwały dodatek dla wszystkich opiekunów zwierząt domowych.
2_sizes
2 rozmiary
Sprawdź

Plocka - 50 woreczków na odchody ze skrobi kukurydzianej

Wytwarzane ze skrobii kukurydzianej woreczki na odchody Plocka są wyjątkowo wytrzymałą alternatywą dla standardowych worków plastikowych - to doskonały wybór dla wszystkich odpowiedzialnych wielbicieli zwierząt!
biodegradable
Biodegradowalne
Sprawdź

Pies w parku narodowym tylko na określonych warunkach!

Nawet w sytuacji, gdy konkretne parki są dostępne dla psów, regulamin zwykle określa na jakich zasadach czworonóg może spacerować po parku. Przede wszystkim, pies w parku narodowym obowiązkowo musi być na smyczy. Pod żadnym pozorem pies nie może biegać luzem i schodzić z wyznaczonych szlaków. Część parków jasno określa, jakie szlaki są dostępne dla odwiedzających z czworonogami. Oczywiście, jeśli odwiedzasz parki narodowe z psem musisz pamiętać o zachowaniu czystości. Koniecznie posprzątaj po swoim psie, jeśli załatwi w nim swoją potrzebę fizjologiczną, żeby nie zakłócać spokoju zamieszkujących park dzikich zwierząt. Weź ze sobą woreczki na psie odchody oraz składaną miskę dla psa. W regulaminach wielu parków znajdziesz zapis, że pies nie może zakłócać spokoju innych zwierząt oraz ludzi korzystających z parku. Jeśli Twój pies reaguje głośnym szczekaniem na widok innych psów lub ludzi, popracuj z nim nad tym zachowaniem, zanim wybierzesz się z nim do parku.

Mandat za psa w parku narodowym

Nieprzestrzeganie przepisów dotyczących wstępu psów na teren parków narodowych może skutkować nałożeniem mandatu na opiekuna. Za wejście z psem na obszar objęty ochroną ścisłą lub czynną grozi mandat w wysokości od 500 zł do 5000 zł, który nakładają parkowi strażnicy. Warto pamiętać, że celowe naruszanie zakazów obowiązujących w parkach narodowych i rezerwatach jest wykroczeniem zagrożonym karą aresztu lub grzywny. Oznacza to, że strażnik parku może skierować do sądu wniosek o ukaranie sprawcy wykroczenia, proponując karę aresztu lub grzywny do 5 000 zł.

Czy do parku narodowego można wejść z psem? Lista psiolubnych parków

Warto pamiętać, że parki narodowe są miejscami ochrony dzikiej przyrody, a psy mogą zakłócać spokój dzikich zwierząt i niszczyć ich środowisko naturalne. Dlatego też, w niektórych parkach narodowych psy są całkowicie zabronione, aby chronić dziką przyrodę i zapewnić spokój innym odwiedzającym park.

Gdzie psy w parkach narodowych są mile widziane?

 •  Ojcowski Park Narodowy z psem można zwiedzać, o ile zwierzak jest na smyczy. Psy nie mogą też wchodzić na szlaki turystyczne oraz do jaskiń.
 •  Słowiński Park Narodowy z psem jest dostępny dla zwierzaków na smyczy i trzymających się wyznaczonych szlakach turystycznych.
 •  Karkonoski Park Narodowy – pies może chodzić tylko na wyznaczonych szlakach i musi być na smyczy.
 •  Drawieński Park Narodowy – wejście na teren parku jest dozwolone, ale pies musi być na smyczy, zakazane jest wchodzenie z psem na szlaki turystyczne i obszary chronione.
 •  Park Narodowy Bory Tucholskie – wejście z psem jest dozwolone, ale pies musi być na smyczy, zakazane jest wchodzenie z psem na plaże i kąpieliska.
 •  Białowieski Park Narodowy – psy mogą chodzić tylko po wyznaczonych szlakach, muszą być na smyczy i w kagańcu.
 •  Biebrzański Park Narodowy – psy muszą być na smyczy i w kagańcu.
 •  Narwiański Park Narodowy – psy mogą przebywać na terenie parku tylko poza sezonem turystycznym (od 1 listopada do 31 marca) i spacerować na smyczy na wyznaczonych szlakach.
 •  Poleski Park Narodowy z psem wejście jest dozwolone, ale pies musi być na smyczy, zakazane jest wchodzenie z psem na szlaki turystyczne i obszary chronione.
 •  Park Narodowy Gór Stołowych – psy mogą chodzić tylko na szlakach turystycznych oznaczonych jako „szlaki przyjazne psom”, oczywiście na smyczy.
 •  Park narodowy Ujście Warty – psy muszą być na smyczy, mogą chodzić tylko na wyznaczonych szlakach pieszych i rowerowych.
 •  Roztoczański Park Narodowy – psy muszą być na smyczy i mogą chodzić na wyznaczonych szlakach turystycznych.
 •  Wielkopolski Park Narodowy – psy muszą być na smyczy i mogą chodzić na wyznaczonych szlakach turystycznych.
 •  Wigierski Park Narodowy – psy muszą być na smyczy i mogą chodzić na wyznaczonych szlakach turystycznych.

Park narodowy z psem - tutaj nie wejdziesz

Parki narodowe są miejscami ochrony dzikiej przyrody, a psy mogą zakłócać spokój dzikich zwierząt i niszczyć ich środowisko naturalne. Dlatego też, w niektórych parkach narodowych psy są całkowicie zabronione, aby chronić dziką przyrodę i zapewnić spokój innym odwiedzającym park.
 • Bieszczadzki Park Narodowy – z psem nie wejdziemy do parku. 
 •  Babiogórski Park Narodowy – wstęp do parku z psem jest zabroniony.
 •  Gorczański Park Narodowy – z psem nie wejdziemy na teren parku, jest to zabronione.
 •  Magurski Park Narodowy – wstęp do parku z psem jest zabroniony.
 •  Pieniński Park Narodowy – wejście z psem jest zabronione.
 •  Świętokrzyski Park Narodowy – z psem nie można przebywać na terenie parku, jest to zabronione.
 •  Woliński Park Narodowy – z psem nie można wejść do parku. 
 Tatrzański Park Narodowy jest swojego rodzaju wyjątkiem, ponieważ wstęp do parku z psem jest zabroniony z wyjątkiem specjalnie wyznaczonych obszarów. Dostępne dla psów są obszary, w których pies musi być na smyczy i pod stałą kontrolą opiekuna.
 •  Dolina Kościeliska
 •  Dolina Chochołowska
 •  Morskie Oko
 •  Dolina Pięciu Stawów Polskich
 •  Solina Białki
 •  Dolina Małej Łąki

Other products that will help your dog lose weight:

Bestseller

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

94,00 zł

Bestseller

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.