Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Kliker dla psa - w jaki sposób szkolić psa klikerem?

Nauka  Kliker

klikerem dla psa jest trochę tak: niby każdy psi właściciel coś o nim słyszał, ale tak naprawdę nie do końca wiadomo, o co z nim chodzi. Jak działa to owiane tajemnicą narzędzie? Dlaczego warto go używać? Czy zawsze powinniśmy mieć kliker przy sobie? Nie pozostaje mi nic innego, jak rozłożyć tę sytuację na czynniki pierwsze.

Skąd wziął się kliker? 

Historię klikera, a właściwie wzmacniacza uwarunkowanego, zapoczątkował w latach swojej działalności Iwan Pawłow, rosyjski fizjolog i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Pawłow w pracy skupiał się przede wszystkim na badaniu układu nerwowego psów. Przy okazji tych badań, zupełnie przypadkiem odkrył pozytywne działanie dźwięku w połączeniu z jedzeniem, czyli nagrodą. Jak do tego doszło? Za każdym razem, wydając psom jedzenie, Pawłow używał dźwięku dzwonka. Choć początkowo nie miał on dla psów znaczenia, po pewnym czasie organizm zaczynał kojarzyć go z czymś miłym. W efekcie reakcja psa na dźwięk stała się warunkowa i automatyczna — zapowiadała nagrodę. Choć obecnie metody badań Iwana Pawłowa wzbudzają wiele kontrowersji, faktem jest, że to on jako pierwszy wprowadził i zbadał wzmocnienie warunkowe.

Wzmocnienie warunkowe 

Co oznacza termin wzmocnienie uwarunkowane? To proste. Każdy pies potrzebuje pokarmu. Wiadomo - jedzonko to życie i nie trzeba tego uczyć. Jeśli więc przed wydaniem karmy dla psa użyjemy jakiegokolwiek dźwięku czy gestu i powtórzymy go odpowiednią ilość razy — dany bodziec się uwarunkuje. Świetnym przykładem jest bliska naszym sercom saszetka z żarełkiem. Kiedy nasz pies zrobi coś dobrze, często wypowiadamy do niego litanię losowych słów, jednocześnie sięgając po jedzenie do wspomnianej saszetki. W związku z tym najczęstszym i znanym dla psa sygnałem do jedzenia-czyli nagrody-jest po prostu gest sięgania po przysmaki dla psa. Czy to źle? Oczywiście, że nie — każdy pracuje ze swoim psem tak, jak chce. Ja preferuję jednak pracę z dźwiękiem, jako sygnałem do nagrody i zakończenia ćwiczenia. Dlaczego? Ponieważ:
  • mogę dzięki temu łatwiej utrwalać ćwiczenia w pozycji - pies nie zrywa się z komendy siad czy leżeć tylko dlatego, że sięgam po jedzonko,
  • pies nie musi na mnie patrzeć, żebym była w stanie dać mu znać, że robi coś dobrze,
  • to bardzo przydatne narzędzie do niełatwej pracy z psem lękliwym lub reaktywnym,
  • zdecydowanie poprawia komunikację z psem :)

Do czego służy kliker dla psa?

Kliker dla psa to nic innego, jak proste narzędzie wydające dźwięk, które można wykorzystać jako sygnał do nagrody. Kliker brzmi tak samo przy każdym kliknięciu, dlatego psu łatwiej rozpoznać jego dźwięk, niż komendę, której intonacja może czasem brzmieć inaczej. Klikery dla psa wydają donośny, ale krótki dźwięk, którym bardzo precyzyjnie można zaznaczyć, jakie zachowanie psa chcemy nagrodzić.

Polecane produkty Husse:

Kliker - dźwiękowy sygnalizator dla psa

Niezbędny w metodzie klikerowej, czyli prostej i wysoce skutecznej formie szkolenia.
Sprawdź

Bravo L - przysmaki bezglutenowe dla psa miękkie

Miękkie i smaczne bezglutenowe przysmaki z jagnięciną, zawierają wyłącznie naturalne składniki.
gluten_free
Bezglutenowa
lamb
Jagnięcina
Białko: 30%
Zawartość tłuszczu: 7%
Sprawdź

Jak nauczyć psa klikera?

We wprowadzaniu i nauce klikera najważniejsza jest motywacja. Co to oznacza? Szkolenie klikerem musi opierać się o atrakcyjne nagrody. Pies musi chcieć tego, co ma po tym klikerze od nas dostać. 

Jak działamy, kiedy nasz pies chce jeść, a wręcz domaga się od nas wydania żarcia? Następująco: 

  • Krok 1: jedzonko dla psa jest w saszetce lub kieszeni i czeka na odpowiedni moment — kliker dla psa w tym czasie jest przygotowany do ataku.
  • Krok 2: kiedy pies na nas patrzy — klikamy i po chwili podajemy jedzenie.
  • Krok 3: powtarzamy tę czynność kilkadziesiąt razy w różnych sytuacjach, żeby pies kojarzył dźwięk klikera z przyjemną nagrodą od przewodnika. Na początek jest to jedzenie, docelowo może to być też zabawka dla psa — jeśli pies jej oczywiście chce.


    Dlaczego sygnał do nagrody jest tak ważny? Pies odbiera otoczenie w zupełnie inny sposób niż my. Najłatwiej uczy się poprzez skojarzenia i schematy. Klikacz dla psa pomaga nam zbudować trening z psem, komunikację i jego pewność siebie. Dzięki jasnym sygnałom z naszej strony pies wie co robić, kiedy znajdzie się w trudnej dla niego sytuacji.

Czy to musi być kliker?

Nie musi. Warto jednak wiedzieć, że dźwięki mają znacznie większą moc niż słowa, szczególnie w komunikacji z psami. Z reguły zalewamy je potokiem słów, na które zwyczajnie się odwrażliwiają i przestają reagować. To z kolei doprowadza nas, opiekunów, do niepotrzebnej frustracji. Klikery wydają bardzo charakterystyczny odgłos. Jeśli wybierzemy jeden dedykowany dźwięk do treningu i nauczymy psa jego znaczenia — zadzieje się magia. Sami się przekonajcie, jakie efekty można osiągnąć stosując szkolenie klikerem!

Inne produkty treningowe:

Kex L - chrupiące przysmaki dla psa 400 g

Mechaniczne czyszczenie zębów

22,00 zł

Bestseller

14,00 zł

Bestseller

26,00 zł

24,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.