Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Bieganie z psem - jak zacząć? Kompletny poradnik

 Nauka Bieganie

Bieganie z psem sprawdza się idealnie w przypadku czworonogów, które potrzebują sporej dawki aktywności fizycznej w ciągu dnia. To świetny sposób, żeby aktywnie spędzić czas ze swoim pupilem. Jeśli lubisz biegać, a Twój pupil potrzebuje dużo ruchu dowiedz się, jak zacząć biegać z psem i zacznij ćwiczyć razem ze swoim czworonogiem. 

Czy każdy pies lubi biegać?

Każdy pies jest inny, ma swoje indywidualne potrzeby i upodobania. Dodatkowo każda rasa psa jest inaczej zbudowana i przystosowana do innego rodzaju aktywności. Koniecznie trzeba wziąć też pod uwagę stan zdrowia oraz kondycję pupila. Bieganie nie jest idealną formą aktywności fizycznej dla każdego czworonoga. Biegać najbardziej lubią zdrowe i dorosłe psy, które zostały odpowiednio przygotowane do takiej formy aktywności fizycznej. Dla dorosłych psów ras olbrzymich z tendencją do dysplazji stawów lub psów mniej aktywnych bieganie długodystansowe może być zbyt obciążające dla organizmu. Z drugiej strony aktywny i pełen energii husky z radością pobiegnie z nami nawet kilka kilometrów. Bez względu na wiek, rasę, tryb życia i stan zdrowia psa, nasz pupil potrzebuje odpowiedniego przygotowania, by zacząć z nami biegać.

Jakie psy najbardziej lubią biegać?

Praktycznie każdego psa możemy zachęcić do biegu, jednak nie z każdego pupila zrobimy długodystansowca. Niektóre rasy psów, jak chart, husky, border collie, wyżeł, dalmatyńczyk lub owczarek niemiecki są wręcz predysponowane do długich biegów i zawsze chętnie będą nam towarzyszyć podczas biegu. Oczywiście nie oznacza to, że wyłącznie psy tej rasy powinny biegać. Biegać może tak naprawdę każdy pies, który jest zdrowy, czuje się dobrze i ma dostatecznie dużo siły, by dotrzymać nam kroku. Zawsze skonsultuj bieganie z lekarzem weterynarii. Jeśli pies ma zdrowe stawy, lekarz nie wykryje anomalii w pracy serca ani krwi pupila, to możesz swojego czworonożnego przyjaciela zabierać ze sobą.

Jak zacząć biegać z psem?

Na pierwszy bieg z pupilem zaplanuj krótką trasę, najlepiej z dala od samochodów, ludzi oraz innych zwierząt. Im mniej uczęszczane miejsce na bieg wybierzesz, tym większa szansa, że nic nie będzie rozpraszać Twojego pupila podczas pierwszego biegu. Na trasę do biegania wybierz nieutwardzony teren - omijaj asfaltowe ścieżki, chodniki z kostki czy płytek. Takie nawierzchnie znacznie szybciej nagrzewają się latem i wpływają negatywnie na pracę stawów, dodatkowo je obciążając. W trakcie pierwszego biegu, nigdy nie wiesz, jak Twój pies będzie znosił taką formę wysiłku, dlatego rozplanuj waszą trasę biegową tak, by z każdego jej punktu wciąż było blisko do domu. Nie odbiegaj z psem na 5 kilometrów od domu - później zmęczony pupil będzie musiał znowu pokonać taką odległość, zanim ostatecznie odpocznie.

Przysmaki do nagrodzenia psiego biegacza:

Bieganie z psem dla początkujących

Nie zaczynaj biegać z psem w pierwszych minutach po wyjściu z domu. Najpierw daj psu załatwić swoje potrzeby, obwąchać teren lub po prostu kawałek się przejść. Dopiero później możesz zacząć powoli truchtać, żeby wymusić na pupilu przyspieszenie kroku. Zawsze przed rozpoczęciem ćwiczenia wydaj psu komendę, by pupil połączył konkretną akcję z poleceniem. Powiedz psu “Biegniemy” i na początku zacznij truchtać. Zaplanuj bieg tak, by ostatni jego odcinek pokonać truchtem, a nawet krokiem spacerowym. Dzięki temu Twój pies będzie miał czas, żeby trochę ochłonąć po wysiłku, a dodatkowo może załatwić wszelkie swoje potrzeby fizjologiczne po biegu. Wysiłek fizyczny poprawia perystaltykę jelit, więc w trakcie biegania może pojawić się u Twojego psa potrzeba wypróżnienia.

Co zabrać na bieg z pupilem?

Do biegania z psem musisz przygotować też odpowiednie wyposażenie. Jeżeli nie masz szelek dla psa, koniecznie zaopatrz w nie swojego pupila. Kiedy idziesz biegać z psem załóż pupilowi szelki, które zapewnią psu odpowiedni komfort podczas ruchu. Do biegania przyda się również dłuższa smycz od tej, którą zakładacie na spacery. Bieganie to znaczny wysiłek nawet dla zdrowego i silnego psa, dlatego na taką wyprawę zabierz butelkę z wodą i miskę dla psa. Bieganie z psem jest częścią zwykłego spaceru, dlatego pamiętaj też o woreczkach na psie odchody, by posprzątać po pupilu oraz o jego ulubionych psich przysmakach lub garści suchej karmy dla psa, którymi nagrodzisz zwierzaka za dobre zachowanie.

Obserwuj swojego pupila

Podczas biegania z psem zawsze miej na oku swojego pupila i to, jak reaguje na wysiłek. Jeśli pies zaczyna dyszeć, zwalnia kroku lub po prostu się nudzi, przerwij bieg, nagródź pupila przysmakiem i pochwal. Podaj psu miskę z wodą, by mógł ugasić pragnienie i pozwól mu na chwilę przerwy, by mógł odpocząć.

Dbaj o zdrowie i bezpieczeństwo

Bieganie z psem na smyczy wymaga odpowiednich środków bezpieczeństwa, by zarówno Tobie jak i pupilowi nic się nie stało. Zawsze podczas biegania z psem na smyczy zadbaj o bezpieczeństwo swoje, jak i swojego psa. Jeżeli biegasz z psem wieczorami, wybierz obrożę i smycz z odblaskowych materiałów i w swoim stroju również zadbaj o odblaskowe elementy. Postaraj się wybrać smycz w rzucającym się w oczy kolorze - w ten sposób inni biegacze na ścieżkach szybciej zauważą smycz Twojego psa i nie zaplączą się w nią, gdy będą chcieli przebiec przed Tobą. Gdy biegasz z psem w lesie, parku lub innych terenach zielonych, koniecznie zabezpiecz pupila przed pasożytami, w tym pchłami i kleszczami. Wybierasz się z psem na długi bieg lub biegacie po kamienistych terenach? Spraw swojemu pupilowi buty dla psa, które zapewnią dodatkową warstwę ochronną poduszkom psich łap.

Pielęgnacja po biegu

Po powrocie z biegu daj pupilowi odpocząć i podaj mu pełną miskę świeżej wody do picia. Oczyść łapy pupila z kurzu, piasku czy błota i nałóż na nie pielęgnacyjny balsam nawilżający psie łapy, który przyniesie ulgę zmęczonym poduszkom.

Jak często biegać z psem?

Częstotliwość biegów to kwestia bardzo indywidualna. Niektóre psy z radością będą biegać codziennie po kilka kilometrów, a innemu psu wystarczy jeden lub dwa biegi w ciągu tygodnia. Intensywność ćwiczeń ze swoim psem musisz dobrać do kondycji oraz potrzeb swojego pupila. Psy, które mają dużo energii i lubią biegać mogą potrzebować więcej ruchu i u nich codzienne bieganie może okazać się świetnym sposobem na spożytkowanie ogromnych pokładów energii psa.

Kiedy najlepiej biegać z psem?

Biegać z psem możesz zawsze wtedy, kiedy macie na to z pupilem ochotę. Zwróć jednak uwagę na panujące warunki atmosferyczne. W trakcie ulewy lub śnieżycy podaruj sobie długi bieg chyba, że Twój pies uwielbia hasać w śniegu lub spędzać czas na zewnątrz, gdy pada deszcz. W lato biegać z psem najlepiej o poranku lub wieczorem - unikaj wszelkich aktywności fizycznych z psem w upały i nie pozwalaj psu spędzać dużo czasu na zewnątrz w południe.

Bieganie z psem a dieta 

Dieta aktywnego fizycznie pupila musi dostarczać psu odpowiednią dawkę energii. W trakcie biegania pies spali więcej kalorii, niż podczas zwykłego spaceru, dlatego warto zmienić jego dietę na karmę dla psów aktywnych. Taka formuła będzie charakteryzowała się wyższą kalorycznością od standardowej karmy bytowej. Dieta psów o podwyższonej aktywności fizycznej powinna być bogata w białko i tłuszcz, które dostarczą psu właściwą porcję energii każdego dnia. W diecie barf możesz dodawać do posiłku więcej mięsa oraz rozmaitych tłuszczów, w tym olej z łososia Husse Laxolja, który dostarczy psu kwasy tłuszczowe omega-3 oraz omega-6. W wypadku takich aktywnych psów warto łączyć odpowiednią suchą karmę dla psa z mokrą karmą dla psa

Nie podawaj psu posiłku tuż przed bieganiem - wysiłek fizyczny zaraz po posiłku może prowadzić do niebezpiecznego dla zdrowia lub życia pupila skrętu żołądka. Daj psu minimum godzinę odpoczynku po posiłku zanim zabierzesz go na spacer lub pójdziecie biegać.

Produkty dla psów aktywnych:

174,00 zł

267,00 zł

Optimal Mini - karma sucha dla psów małych 2 kg

Aktywne psy ras małych

89,00 zł

17,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.