Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Kot wymiotuje - dlaczego, co robić i czy należy się martwić?

Zdrowie  Wymioty

Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na pytanie dlaczego kot wymiotuje. Wymioty u kota to zjawisko stosunkowo częste, a przyczyn zwracania treści żołądkowej może być naprawdę wiele. Czy wymioty kota powinny martwić i jak można zniwelować tę dolegliwość?

Czym mogą być spowodowane wymioty u kota?

Koty to zwierzęta o małych żołądkach i wrażliwym układzie pokarmowym. Każdy opiekun kota wie, że wymioty u mruczka to nieodłączna część życia z kotem. O ile sporadyczne wymioty nie muszą kończyć się wizytą u weterynarza, warto mieć świadomość, czemu kot wymiotuje.
Najczęściej wymioty u kota są spowodowane: 
  •  nagromadzeniem sierści i kul włosowych w przewodzie pokarmowym 
  •  obecnością obcego ciała w żołądku 
  •  żerującymi na naszym zwierzaku pasożytami
  •  niewydolnością nerek u kota
  • chorobami przewodu pokarmowego
  •  uszkodzeniem trzustki, wątroby lub zapaleniem woreczka żółciowego 
  •  niedrożnością jelit.

Zwróć uwagę, jak wyglądają wymioty

Wygląd i konsystencja wymiotów mogą nam sporo powiedzieć o przyczynie występowania tej dolegliwości. Jeśli odruch wymiotny u kota pojawia się po jedzeniu, zwróć uwagę, czy w wymiotach występuje pokarm strawiony czy nie. Niestrawiona karma dla kota może świadczyć o problemach z przełykiem lub górną częścią przewodu pokarmowego. Z kolei pokarm, który uległ już strawieniu może być sygnałem niewłaściwej diety, która trafia do żołądka, podrażnia jego błonę śluzową, co wywołuje silne skurcze i odruch wymiotny u kota.

Co jeśli wymioty kota to wina diety?

Koty to zwierzaki bardzo wrażliwe na zmiany w diecie. Jeżeli chcesz zmienić karmę dla kota lub podać mu coś nowego, koniecznie rób to stopniowo. Układ pokarmowy kota potrzebuje czasu na przystosowanie się do nowego pokarmu, inaczej kot na zmianę jedzenia może zareagować wymiotami. Wymioty u kota po jedzeniu mogą być też reakcją na karmę niskiej jakości - zwracaj uwagę na skład pokarmu i wybieraj jedzenie z wysoką zawartością białka i tłuszczu zwierzęcego i jak najmniejszą ilością węglowodanów.
Preparaty dla kotów od Husse:

Kattmalt - pasta słodowa odkłaczająca dla kotów

Bardzo smaczna, regulująca przemianę materii, naturalna pasta odkłaczająca dla kotów.
hairballs
Kule włosowe
balanced_nutrition
Zrównoważone odżywianie
Białko: 3.2%
Zawartość tłuszczu: 35.4%
Sprawdź

Laxolja - olej z łososia poprawiający skórę i sierść

100% naturalny olej z łososia norweskiego, pozyskiwany ze świeżych ryb.
healthy_shiny_coat
Zdrowa, lśniąca sierść
immune_system
System odpornościowy
Białko: 0.0%
Zawartość tłuszczu: 100%
Sprawdź

Twardy brzuch u kota to zły znak!

Jeśli wymiotom u kota towarzyszy twardy brzuch natychmiast zabierz go do lekarza. Twardy brzuch u kota może być nie tylko zwykłym wzdęciem po posiłku. Wzdęty, twardy brzuch u kota po posiłku może być spowodowany nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach. To najczęściej konsekwencja zbyt wielu tłustych składników w posiłku zwierzaka. Twardy brzuch może jednak wskazywać na poważną chorobę, w tym zapalenie jelita lub nowotwór. Nigdy nie ignoruj tego objawu, tylko zabierz zwierzaka do lecznicy na kontrolę.

Częstotliwość posiłków też może mieć znaczenie

W niektórych przypadkach wymioty u kota mogą być spowodowane zbyt długą przerwą między posiłkami, po której kot łapczywie rzuca się na jedzenie. W takim wypadku zwiększ częstotliwość posiłków i koniecznie podaj kotu wodę do picia. Wymioty kota mogą prowadzić do odwodnienia organizmu, które jest niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia naszego mruczka.

Co robić, gdy wymioty powoduje zakłaczenie u kota?

Częstym powodem wymiotów u kota jest zalegająca w przewodzie pokarmowym sierść. Szczególnie w przypadku kotów długowłosych, w żołądku zwierzaka może zbierać się dużo sierści, która następnie zbija się w kule włosowe. Część włosów z żołądka wydalana jest z kocimi odchodami, jednak lwia część sierści, która trafia do kociego przewodu pokarmowego podrażnia ściany żołądka i powoduje wymioty. Jak można zminimalizować wymioty u kota spowodowane zakłaczeniem? Przede wszystkim pamiętaj o regularnym wyczesywaniu kota, szczególnie w okresie linienia. Dodatkowo do kociej karmy (najlepiej do mokrej karmy dla kotów) możesz dodać pastę odkłaczającą dla kotów, która minimalizuje ryzyko formowania się kul włosowych.

Wymioty i biegunka nie wróżą nic dobrego

Wymioty i biegunka u kota to zły znak.  W każdym przypadku, gdy wymioty u kota nawracają niezależnie od tego, czy zmieniasz dietę czy nie, trzeba zabrać mruczka na kontrolę do weterynarza. Szczególnie ważne jest sprawne zdiagnozowanie zwierzaka, gdy jednocześnie występują wymioty i biegunka u kota. W takiej sytuacji bardzo szybko może dojść do odwodnienia. Jeżeli wymiotom towarzyszy utrata masy ciała, zmniejszenie apetytu, pogorszenie stanu sierści, zwiększone spożycie wody to koniecznie umów się na kontrolę u weterynarza.

Co podać kotu, gdy wymiotuje?

Nie ma nic dziwnego w tym, że gdy coś dolega naszemu zwierzakowi to chcemy mu jak najszybciej pomóc. Nie podawaj swojemu zwierzakowi żadnych leków bez uprzedniej konsultacji z weterynarzem. Co nawet ważniejsze, nigdy nie podawaj pupilowi leków przeznaczonych dla ludzi. Substancje i ich dawki zawarte w ludzkich lekach mogą być dla zwierząt szkodliwe a nawet zabójcze.
Nie da się wyróżnić jednego powodu, przez który kot wymiotuje. Mruczki to zwierzaki o bardzo wrażliwym układzie trawiennym. Ba, w języku polskim doczekały się nawet niezbyt ładnego powiedzenia, przez częstotliwość występowania torsji. Nie bagatelizuj wymiotów u kota, szczególnie jeśli to nawracający problem.

Other products that will help your dog lose weight:

Bestseller

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

94,00 zł

Bestseller

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.