Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Kot czy kotka - jak rozpoznać płeć kota?

Zdrowie  Płeć

Często zdarza się, że płeć kota ma decydujące znaczenie w wyborze, który mruczek trafi z nami do domu. Choć rozpoznanie płci u dorosłych kotów nie sprawia większych trudności, w przypadku małych kociąt może okazać się to już bardziej skomplikowanym zadaniem. Jak rozpoznać płeć małego kotka i kiedy najłatwiej określa się płeć kotów? 

Czy płeć kota faktycznie ma znaczenie? Jak poznać - kot czy kotka? 

Koci opiekunowie nie potrafią dojść do porozumienia w kwestii tego, czy płeć zwierzaka ma znaczenie. Pojawiają się opinie, że płeć u kota nie gra żadnej roli, a z drugiej strony są też głosy, że płeć kota ma ogromne znaczenie. Dymorfizm płciowy kotów widoczny jest nie tylko w wyglądzie zwierząt, lecz również w ich zachowaniu. Różnice w zachowaniu kotów pojawiają się dopiero na dalszym etapie życia, jednak to już na początku życia kota trzeba podjąć decyzję, czy naszym nowym domownikiem zostanie kot czy kotka. Jak rozpoznać płeć kota i podjąć właściwą decyzję?

Jak sprawdzić, czy kot czy kotka będą bardziej do nas pasować?

Dorosłe kocury i kotki różnią się odrobinę zarówno pod kątem cech zewnętrznych, jak również zachowania. O kotkach mówi się często, że są spokojniejsze (o ile nie są to szylkretowe kotki wariatki), łatwiejsze w wychowaniu, bardziej podatne na naukę. Kocury są zwykle większe od kotek, po kastracji przejawiają większą tendencję do tycia, natomiast kocury jeszcze przed zabiegiem kastracji odczuwają potrzebę znaczenia swojego terytorium moczem.

Jak poznać, czy to kot czy kotka, po kolorze sierści?

W kocim świecie zdarzają się takie przypadki, kiedy płeć zwierzaka z niemal 100% pewnością można określić wyłącznie na podstawie kociego umaszczenia. Jeżeli w miocie pojawia się kociak o ubarwieniu szylkretowym lub trójkolorowym prawie na pewno będzie to kotka. Zaledwie 1 na 3 tysiące przychodzących na świat kotów szylkretowych to samiec, a wszystko ma związek z genetyką. Płeć żeńską warunkuje para chromosomów XX natomiast para chromosomów XY oznacza płeć męską. Geny, które warunkują kolor sierści swoje miejsce mają w chromosomie X, dlatego w przypadku kotek możliwych jest więcej wariacji kolorystycznych w umaszczeniu. W miocie trafił Ci się całkowicie rudy kociak? Niemal na pewno będzie to kocur. Nawet w 80% wszystkich przypadków okazuje się, że rudy kot to kocur.

Jak odróżnić kotka od kotki?

U kotów, podobnie jak u wielu innych gatunków zwierząt, występuje dymorfizm płciowy. U kotów dzikich, szczególnie u lwów, różnice między zwierzętami odmiennej płci są widoczne gołym okiem. W przypadku kotów domowych różnice owszem są widoczne, choć nie są one aż tak wyraźne, bez bliższego przyjrzenia się. Rozpoznawanie płci u kociąt jest właściwie niemożliwe tuż po narodzinach. U dorosłych kotów natomiast rozpoznanie płci nie stanowi już żadnego wyzwania. Zatem kiedy najlepiej rozpoznać płeć kota? Kocie genitalia kształtują się dopiero po kilku tygodniach i to na tym etapie możliwe jest rozpoznawanie płci u kociąt.
Kocie smaczki:

Tuna Recipe - mus dla kota z dzikim tuńczykiem

Smaczny mus z dzikim tuńczykiem i suszonym bonito w bulionie
water_intake
Spożycie płynów
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 8.48%
Zawartość tłuszczu: 1.38%
Sprawdź

Treats - smakołyk dla kota z kurczakiem i łososiem

Smaczne i miękkie smakołyki opracowane w celu wspierania układu moczowego kotów.
chicken
Kurczak
cranberry
Żurawina
Białko: 19%
Zawartość tłuszczu: 5%
Sprawdź

Kiedy rozpoznać płeć kota?

Nie spiesz się z próbą określenia, czy na świat przyszedł właśnie kot czy kotka. Jak rozpoznać płeć kociąt, żeby mieć pewność, że trafnie określisz płeć zwierzaka? Dopiero kilka tygodni po narodzinach pojawia się możliwość rozpoznania płci małego kotka. Kocięta powinny być oddzielane od matki dopiero po ukończeniu 8. tygodnia życia - na krótko przed tym momentem można podjąć próbę rozpoznania płci. Pamiętaj o doborze odpowiedniej karmy dla kociąt, by zwierzę prawidłowo się rozwijało. W dalszym okresie życia zamień posiłki na suchą karmę dla kota lub mokrą karmę dla kota. W określaniu płci kociąt może pomóc Ci weterynarz - pamiętaj jednak, że nawet lekarz może nie być w stanie rozpoznać kociąt w bardzo młodym wieku. U nowo narodzonych kociąt genitalia nie są jeszcze wykształcone i po prostu nie ma żadnego sposobu, aby sprawdzić płeć małego kotka. W tym wypadku czasem konieczna jest odrobina cierpliwości. 

Jak rozpoznać płeć małego kotka?

Rozpoznawanie płci u kociąt nie jest wcale łatwym zadaniem, w niektórych przypadkach nawet doświadczonym hodowcom lub weterynarzom zdarza się popełnić błąd w określaniu, czy jest to kotek czy kotka. Jak rozpoznać płeć kota? Najlepszym sposobem na rozpoznawanie płci u kociąt jest kierowanie się podobieństwem do znaków interpunkcyjnych. Genitalia u kotek przypominają średnik, natomiast u kocurów dwukropek. U kotek odbyt i ujście układu moczowo-płciowego praktycznie się ze sobą stykają, a dodatkowo wejście do pochwy przypomina kształtem pionową kreskę. U kocurów odległość między ujściem układu moczowo-płciowego i odbytu będzie większa, a między nimi wyczuć można lekką wypukłość, czyli rozwijające się u kocura jądra.

Jak rozpoznać płeć kota - odpowiednie warunki

Dla małych kociąt odseparowanie od matki, nawet na chwilę, może wiązać się z ogromnym stresem - szczególnie jeśli do tej pory kocięta nie były przyzwyczajone do trzymania na rękach. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie warunki do przeprowadzenia badania. Przygotuj miękkie i ciepłe podłoże - małe kocięta są niezmiernie wrażliwe na zimno. Koty zabieraj od matki pojedynczo - jednak nie na dłużej niż 10 minut. Zbyt długa rozłąka w młodym wieku może mieć wpływ na stabilność psychiczną kociaka. Z małym kotem obchodź się bardzo ostrożnie i delikatnie. Kocięta mogą reagować zaniepokojeniem, gdy będziesz dotykać je za ogon. Zamiast podnoszenia ogona własnoręcznie możesz spróbować delikatnego drapania u nasady ogona, które powinno zachęcić kota do uniesienia ogona w górę. Podczas całego badania delikatnie głaszcz kociaka i mów do niego cichym, uspokajającym głosem. Jeżeli kociak jest bardzo nerwowy lub stawia opór nie rób nic na siłę - odnieś go do matki i spróbuj określić jego płeć w późniejszym czasie.

Mokre karmy dla kotów od Husse:

4 Sorter - mokra karma dla kotów z dodatkiem tauryny 52x100g

Cztery smaki mięsnych kawałków w pysznym sosie.

209,00 zł

Bestseller

94,00 zł

Bestseller

89,00 zł

136,00 zł

126,00 zł

156,00 zł

168,00 zł

93,00 zł

102,00 zł

93,00 zł

93,00 zł

102,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.