Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Jak czesać kota?

Pielęgnacja  Czesanie

Wiosna i jesień to pory roku, w których możesz zauważyć większą ilość kociej sierści na meblach i ubraniach. Wyczesanie kota to jedyny skuteczny sposób na ograniczenie fruwających wszędzie kłębków sierści. Jak często czesać kota w okresie linienia i czy szczotka do czesania kota ma znaczenie?

Dlaczego warto czesać kota?

Czesanie kota ma kilka ogromnych zalet, które docenią wszyscy kociarze. Przede wszystkim, przy regularnym czesaniu (szczególnie w okresie linienia, ale nie wyłącznie) zauważysz, że na meblach, ubraniach czy dywanach gromadzi się mniej sierści Twojego mruczka. Po drugie, wylizując sierść koty połykają luźne, martwe włosy, które formują się w przewodzie pokarmowym w kule włosowe. Oczywiście kot zawsze połknie trochę sierści podczas pielęgnacji swojej szaty, jednak regularne wyczesywanie znacznie zmniejsza ryzyko powstania kul włosowych, które są problematyczne do wydalenia. Po trzecie, regularne wyczesanie kota długowłosego zapobiega kołtunieniu się jego sierści. Dodatkowo, regularne czesanie szczotką ze specjalnymi wypustkami nie tylko pomaga pozbyć się martwych włosów, ale masuje też skórę tym samym pobudzając cebulki włosowe do produkcji nowych włosów. Regularna pielęgnacja sierści może zatem poprawić wygląd okrywy włosowej. Pssyyyt... jeśli Twój mruczek zdążył już zjeść trochę kłaczków, polecamy pastę odkłaczającą dla kotów.

Dodatkowa pielęgnacja kociego seniora

U kotów starszych elastyczność kręgosłupa spada, a czasem dochodzą jeszcze problemy ze stawami. Koci seniorzy mogą mieć problem z doczyszczeniem trudno dostępnych miejsc w trakcie codziennej toalety. W okolicach tylnych łapek czy na grzbiecie tuż nad ogonem mogą pojawiać się mniej zadbane miejsca ze skołtunioną sierścią. Codzienne rozczesanie sierści w miejscach, do których Twój starszy kot nie dosięga, znacznie ułatwi pielęgnację sierści i skóry Twojego mruczka.

Czesanie = zacieśnianie więzi?

Każdy czas spędzony z kotem to sposób na wzmacnianie łączącej Was więzi. Kot, który lubi czesanie ogromnie ucieszy się, gdy tylko zobaczy w Twoich dłoniach szczotkę. Z czesania zrób cały rytuał. Zwróć uwagę kota, podejdź do niego i zacznij głaskać. Gdy uwaga kota jest już całkowicie skupiona na Tobie, zaprowadź mruczka w miejsce, w którym zwykle go czeszesz - może to być łazienka, okolice kociego legowiska albo drapak. Dokładnie wyczesz kota, a na koniec zabiegu zaoferuj zwierzakowi smaczną przekąskę. W ten sposób czesanie zawsze będzie kojarzyło się kotu z czymś przyjemnym.

Jak czesać kota - przepis na sukces

Wyczesanie kota nie jest u Ciebie tak prostym zadaniem? Może być to kwestia atmosfery, w jakiej odbywa się zabieg. Jeśli masz kota, który nie przepada za czesaniem, nic nie zdziałasz zmuszaniem go do zabiegu, a tym bardziej czesaniem na siłę. Postaraj się stopniowo przekonać kota do czesania - w trakcie głaskania delikatnie przejedź po grzbiecie kota szczotką i koniecznie nagradzaj przysmakiem dla kota za każdy kontakt szczotki ze skórą. W trakcie czesania nie dociskaj szczotki zbyt mocno do skóry, nie wyszarpuj kołtunów na siłę i nigdy nie czesz kota pod włos. Żaden mruczek tego nie lubi. Mów do kota spokojnym i przyjemnym głosem, nie staraj się go przytrzymać w miejscu. Gdy mruczek będzie znudzony zabiegiem, daj mu odejść i pochwal za dobre zachowanie.

Nie czesz zbyt długo!

Skóra kota jest bardzo uwrażliwiona na dotyk. Nawet koty, które przepadają za czesaniem mogą mieć go dosyć, gdy bezustannie jeździmy szczotką po ich grzbiecie. Jeśli podczas czesania kot od Ciebie odchodzi, lub zaczyna Cię gryźć lub odtrącać łapą, pewnie jego skóra potrzebuje chwili odpoczynku od ząbków szczotki. Pamiętaj, że nie wydarzy się nic złego, jeśli nie wyczeszesz kota całkowicie podczas jednej sesji. Możesz wrócić do niego ze szczotką kilka godzin później i dokończyć zabieg. 

Jak często czesać kota?

Systematyczność jest niezmiernie ważna w pielęgnacji sierści mruczka. Żeby widzieć efekty swojej pracy, zadbaj o to, żeby trzymać się ustalonego harmonogramu czesania kota. Kota długowłosego koniecznie trzeba czesać codziennie. Bez regularnego rozczesywania na sierści może pojawić się kołtun u kota, który trudno będzie rozczesać. Krótkowłose koty wystarczy czesać raz w tygodniu, w przypadku mruczków z półdługą szatą warto sięgnąć po szczotkę 2 do 3 razy w tygodniu. W okresie linienia im częściej wyczeszemy kota, tym lepiej.
 
Przy wyczesywaniu mogą przydać się Wam:

Treats - smakołyk dla kota z kurczakiem i łososiem

Smaczne i miękkie smakołyki opracowane w celu wspierania układu moczowego kotów.
chicken
Kurczak
cranberry
Żurawina
Białko: 19%
Zawartość tłuszczu: 5%
Sprawdź

Kattmalt - pasta słodowa odkłaczająca dla kotów

Bardzo smaczna, regulująca przemianę materii, naturalna pasta odkłaczająca dla kotów.
hairballs
Kule włosowe
balanced_nutrition
Zrównoważone odżywianie
Białko: 3.2%
Zawartość tłuszczu: 35.4%
Sprawdź

Czym czesać kota?

Wybór narzędzia, którym będziemy czesać kota nie może być przypadkowy. Szczotka do wyczesywania kota musi być dostosowana do struktury i długości włosów naszego mruczka. Futro części kotów nie sprawi najmniejszych trudności w pielęgnacji, jednak już w przypadku kotów o długiej, jedwabistej szacie lub kręconej sierści będzie trzeba włożyć więcej pracy w czesanie i pielęgnację sierści. Warto zapamiętać, że nie istnienie jedna, uniwersalna szczotka do czesania kota, która sprawdzi się u każdego mruczka.

Szczotka pudlówka

Pudlówka to prawdopodobnie najpopularniejszy wybór, jeśli chodzi o narzędzie do czesania kota. Szczotka tego typu ma miękkie, lekko zakrzywione, metalowe igły. Ząbki pudlówki są na tyle wytrzymałe, by się nie łamać, ale wciąż elastyczne, by lepiej dopasowywać się do ciała podczas czesania. Pudlówki nie należy dociskać zbyt mocno do skóry i uważać, by nie wyszarpywać nią kołtunów. Pudlówka to idealna szczotka dla kota długowłosego (do wygładzania sierści) oraz do sierści kota półdługowłosego. Tego rodzaju szczotki można użyć do napuszczenia ogona lub kryzy u długowłosych kotów, choć można stosować ją też do wyczesywania podszerstka. Warto zwrócić uwagę, by pudlówka miała rączkę drewnianą lub bambusową - szczotka dla kota długowłosego z plastikową rączką będzie niepotrzebnie elektryzować sierść.

Szczotka z naturalnego włosia

Szczotka z naturalnym włosiem nie jest koniecznym elementem w kociej kosmetyczce. Szczotka do sierści kota z miękkim włosiem dzika przydaje się głównie do usuwania powierzchniowych zabrudzeń czy wygładzenia okrywy po czesaniu. Naturalne włosie podczas czesania stymuluje regenerację skóry i poprawia wygląd sierści.

Furminator

Gdy mowa o czesaniu kota, nie sposób pominąć Furminator. Trudno nazwać go szczotką, bo to raczej trymer do usuwania podszerstka, czyli spodniej, puszystej warstwy sierści. Trymer ma tylu zwolenników, ilu i przeciwników. Choć często negatywne nastawienie względem tego narzędzia wynika często z nieprawidłowego stosowania. Trymerem można usunąć cały podszerstek kota. Dlatego jeżeli decydujemy się na stosowanie go, trzeba wiedzieć, jak to robić i kiedy przestać czesać. Nadużywanie czy niewłaściwie stosowanie furminatora może doprowadzić do łysych placków na skórze kota. Koniecznie trzeba też zwracać uwagę na skórę - furminator ma ostre, metalowe ząbki, które przy zbyt mocnym dociskaniu mogą podrażnić skórę mruczka. Trymer sprawdza się doskonale u wszystkich kotów z gęstym podszerstkiem.

Metalowy grzebień

Nie może go zabraknąć w domu, gdzie mieszka kot długowłosy. Grzebień o rzadkich, metalowych ząbkach to jedyny ratunek, gdy na pięknej, długiej sierści pojawił się kołtun. Do niezbędnika kota długowłosego powinny trafić dwa metalowe grzebyki - jeden z szerokimi ząbkami, drugi z gęstymi. Pierwszy ułatwi rozluźnienie włosów, kiedy na sierści zrobił się kołtun u kota. Ten drugi przyda się przy dokładnym wyczesywaniu sierści. W przypadku metalowych grzebieni również omijamy te z plastikowymi rączkami - będą niepotrzebnie elektryzowały kocią sierść.

Gumowa rękawica

Gumowa rękawica to specyficzne narzędzie do czesania kota, które nie nadaje się dla każdego mruczka. Rękawica do czesania nadaje się tylko dla kotów o krótkiej, przylegającej do ciała sierści. Świetnie sprawdza się w czesaniu sierści kotów ras typu rex. U innych kotów nie zda egzaminu przy czesaniu, ale może być idealnym narzędziem do masażu skóry, który może docenić wiele mruczków. Mruczki docenią nagrodę w postaci pysznej mokrej karmy dla kota lub suchej karmy dla kota.

Posprzątaj po czesaniu!

Po wyczesaniu kota pamiętaj, żeby posprzątać luźne kłębki wyczesanego futra. Wiele kotów ma tendencję do zjadania kłaczków, nawet tych wyczesanych. Już w trakcie wyczesywania pilnuj kłaczków, które wyczesujesz, szczególnie jeżeli Twój kot jest nimi wyjątkowo zainteresowany. Usuń nadmiar sierści z legowiska dla kota czy kociego drapaka i całą wyczesaną sierść umieść w koszu tak, by kot nie miał do niej dostępu. Nie chcemy przecież, żeby cała praca nad zapobieganiem kulom włosowym poszła na marne.

Other products that will help your dog lose weight:

Bestseller

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

94,00 zł

Bestseller

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.