Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Feromony dla kota – kiedy i po co je stosować?

Wychowanie  Feromony

Przeprowadzka, remont w domu, pojawienie się dziecka lub nowego czworonoga. Wszystko, co burzy ukochaną rutynę kociego życia wywołuje u mruczka ogromny stres, który może odbijać się na jego zachowaniu, a co gorsza, na stanie jego zdrowia. Nawet zmiana ukochanej suchej karmy dla kota na mokrą karmę dla kota może popsuć mruczkowi dzień. Jak można ułatwić kotu trudny moment w życiu? Na ratunek przychodzą feromony dla kota. Jak i kiedy je stosować i na co zwracać uwagę?

Czym właściwie są feromony?

Feromony to substancje semiochemiczne wydzielane przez rośliny i zwierzęta. Feromony służą głównie do przekazywania informacji, komunikacji wewnątrz lub międzygatunkowej, ale mają też udział w wywieraniu wpływu na otoczenie. Feromony, w odróżnieniu od hormonów, są wydzielane na zewnątrz organizmu. To bardzo złożone związki chemiczne, choć zwykle posiadają jeden składnik dominujący. To substancje lotne, które już przy bardzo małym stężeniu wywołują konkretną reakcję. Niektóre ćmy potrafią wyczuć swoje feromony nawet z odległości 3 km. U zwierząt feromony oddziałują na układ nerwowy i mogą wywołać zmiany fizjologiczne.

Jak działają feromony?

Reakcja organizmu na feromony może być natychmiastowa lub zachodzić w organizmie przez dłuższy czas. Organizm reaguje natychmiastowo na feromony wywoławcze i w ich przypadku łatwo zaobserwować zmianę w zachowaniu zwierzaka. Z kolei feromony podstawowe, czasem nazywane także zapoczątkowującymi, wywołują długotrwałe zmiany w organizmie. Ich działanie świetnie obrazuje zachowanie pszczół w ulu, którym steruje królowa właśnie poprzez wydzielanie feromonów podstawowych. Feromony w życiu zwierząt pełnią jeszcze wiele innych funkcji, niektóre ostrzegają o niebezpieczeństwie, inne odstraszają napastnika lub informują o zajętym terytorium.

Jak koty odczytują feromony?

Oprócz smaku i węchu, koty posiadają wyjątkowy zmysł chemiczny, który jest połączeniem powonienia i odczuwania smaku. Narząd Jakobsona pozwala kotom na odbieranie dodatkowych bodźców węchowo-smakowych. Umieszczony jest w górnej części przegrody nosowej, a jego ujście umiejscowione jest na górnym podniebieniu. To dzięki niemu koty mogą odbierać informacje i zapachy, których ludzki nos nie wyczuje, w tym także feromony.

Czemu koty robią dziwną minę, czyli flehming

Pewnie nie raz Twój kot zastygał na chwilę w bezruchu z lekko uchylonym pyszczkiem i delikatnie podwiniętą górną wargą, zupełnie jakby poczuł jakiś nieprzyjemny zapach lub miał zaraz kichnąć. Takie zachowanie to właśnie flehming, czyli reakcja na zapach, który kot chce dalej zbadać. Mina, w której koci pyszczek jest lekko uchylony pozwala zwierzakowi zebrać więcej informacji o napotkanym zapachu.

Feromony dla kota to rodzaj komunikacji

Sygnalizacja chemiczna, w którą wliczają się feromony dla kota jest kluczowym elementem jego komunikacji oraz zachowań społecznych. Koty wydzielają feromony przez gruczoły rozmieszczone na ich policzkach, brodzie, wargach, czole, opuszkach łap. Gruczoły umieszczone na głowie odpowiadają za komunikaty związane z poczuciem bezpieczeństwa czy sympatii. Kot, który ociera się policzkami o meble lub Twoje nogi oznacza te miejsca czy przedmioty jako bezpieczne, a Ciebie jako część swojego stada. Podobnie w momencie, gdy kot barankuje, czyli lekko uderza Cię głową. Przez opuszki łap koty wydzielają feromony, którymi oznaczają swoje terytorium i bezpieczne miejsca - będzie ich pełno w legowisku, na kocim drapaku, jego ulubionych meblach.
Nasze kocie drapaki:

Drapak dla kota w kształcie pętli

Przyjazny dla środowiska drapak dla kota wykonany z tektury falistej z recyklingu.
scratching_board
Drapak
biodegradable
Biodegradowalne
Sprawdź

Krusa - drapak dla kota w kształcie fali

Przyjazny dla środowiska drapak dla kota wykonany z tektury falistej z recyklingu.
scratching_board
Drapak
biodegradable
Biodegradowalne
Sprawdź

Kocie feromony i ich rodzaje

Do tej pory rozpoznano u kotów 5 typów feromonów wydzielanych przez gruczoły policzkowe. Funkcje wszystkich nie są jeszcze znane, feromony F1 oraz F5 wciąż pozostają dla naukowców tajemnicą. Pozostałe 3, czyli F2, F3 i F4 mają swoje określone i zrozumiałe dla człowieka funkcje w życiu kota. F2 pozwala na komunikowanie gotowości seksualnej. F3 to feromon, który koty wydzielają podczas ocierania się o meble, co podpowiada nam, że odpowiadają za oznaczanie swojego terytorium. F4 to feromon wydzielany podczas komunikacji z innymi kotami oraz człowiekiem, które mruczek uznaje za swoich sprzymierzeńców.

Feromony dla kota nie tylko z natury

Feromony dla kota wcale nie muszą pochodzić wyłącznie z jego własnych gruczołów. W wielu preparatach, sprayach i dyfuzorach dostępnych na rynku znajdziesz preparaty z syntetycznymi analogami feromonów naturalnie występujących u kotów. To substancje, które dla ludzi są całkowicie bezzapachowe, a na kota wywierają konkretne działanie. Nie są jednak wchłanianie do kociego krwioobiegu, dlatego można stosować je z lekami, które nasz mruczek przyjmuje. Dyfuzor z feromonami dla kota w głównej mierze zawiera zwykle odpowiednik feromonu F3, czyli substancji odpowiedzialnej za oznaczanie terytorium.

Feromony dla kota - kiedy je stosować?

Feromony dla kota najczęściej stosuje się w sytuacjach, gdy u kota pojawiają się zachowania niepożądane. Może to być znakowanie mebli w domu moczem lub poprzez drapanie. W takim wypadku możesz zastosować kocie feromony w sprayu. Meble lub miejsca, w których kot oddaje mocz lub nadmiernie je drapie wystarczy regularnie spryskiwać do momentu, aż kot przestanie podejmować próby ich znaczenia.

Zmiany w otoczeniu kota

Powtarzamy to już właściwie, jak mantrę, ale koty uwielbiają rutynę. Powtarzalność dnia i stabilność ich otoczenia daje im poczucie bezpieczeństwa. Wszystko jest dokładnie tam, gdzie było wczoraj i w poprzedni wtorek, nie ma żadnych niespodzianek i zaskoczeń. A tu nagle wszystko wywraca się do góry nogami. Robimy remont albo pakujemy wszystko do pudeł i pojemników i opróżniamy mieszkanie. W domu kociego jedynaka nagle pojawia się, o zgrozo, dziecko albo inny zwierzak. We wszystkich przypadkach długotrwałego stresu można stosować feromony uspokajające dla kota. Dyfuzor z feromonami dla kota ułatwi kotu zapanowanie nad stresem w trudnych chwilach, gdy naruszona zostaje jego rutyna. Rozpylany przez dyfuzor uspokajający dla kota feromon odbuduje poczucie bezpieczeństwa kota.

Nieprzyjemne, stresujące doświadczenia

Nie zawsze i nie wszędzie może towarzyszyć nam dyfuzor z feromonami dla kota. Co, jeśli naszego mruczka koszmarnie stresują wizyty u weterynarza lub podróże? W przypadku tych drugich można jeszcze zastosować kocie feromony w sprayu do spryskania transportera, w którym kot spędzi podróż. Ale jak uspokoić kota podczas godzinnej wizyty u groomera lub dłuższego zabiegu u weterynarza? W takich sytuacjach może przydać się obroża z feromonami dla kota, która zredukuje stres i niepokój zwierzaka bez względu na to, gdzie będzie przebywać. Obroże działają do 30 dni, więc mogą być świetnym rozwiązaniem, gdy zabieramy kota na urlop.

Feromony dla kota nie są rozwiązaniem każdego problemu!

Twój kot sika poza kuwetą, drapie każdy mebel w nowym mieszkaniu albo reaguje agresją na nowego zwierzaka w domu? W każdej sytuacji, gdy zachowanie Twojego mruczka drastycznie się zmienia, zastanów się co może być przyczyną tej zmiany. Oddawanie moczu poza kuwetą może wskazywać na rozmaite dolegliwości układu moczowego lub choroby nerek, a agresja może być wynikiem niewłaściwej socjalizacji. Zanim sięgniesz po magiczny uspokajacz dla kota w postaci feromonów, wyklucz wszelkie inne dolegliwości zdrowotne czy behawioralne.

Jak długo stosować dyfuzor z feromonami dla kota?

Wszystkie problemy nie znikną od razu pierwszego dnia, gdy zaczniesz stosować dyfuzor z feromonami dla kota. Pełne działanie feromonów rozwija się na przestrzeni kilku tygodni. Pierwsze efekty możesz zauważyć już po kilku dniach. Niezmiernie ważne jest odpowiednie stężenie feromonów. W dużym mieszkaniu jeden dyfuzor uspokajający dla kota może nie być wystarczająco. Jeżeli w domu zamieszkują dwa lub więcej kotów warto wpiąć feromony dla kota do kontaktu nieopodal kociego legowiska każdego z nich - dzięki temu każdy kot będzie miał poczucie swojej własnej, bezpiecznej przestrzeni.

Co, jak nie feromony?

Są substancje, które u kotów mają bardzo podobne działanie do wydzielanych przez nie feromonów policzkowych. Silver vine lub aktinidia ussuryjska, waleriana oraz kocimiętka zawierają allomony, czyli substancje odstraszające insekty i zwierzęta roślinożerne. Allomony mają na koty odwrotny efekt - wywołują u mruczków euforię i trudną do opanowania chęć interakcji z obiektem nasączonym aromatem rośliny. Na działanie kocimiętki i waleriany wrażliwa jest większa część kociej populacji, choć warto z nimi uważać, bo u niektórych kotów mogą powodować agresję.

Other products that will help your dog lose weight:

Bestseller

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

94,00 zł

Bestseller

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.