Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Na czym polega i jak przeprowadzić dokocenie kota?

Wychowanie Dokocenie

Masz już w domu kota, ale chcesz przygarnąć pod swój dach kolejnego mruczka? Zastanawiasz się, jak wprowadzić do domu nowego czworonoga tak, by Twój obecny kot go zaakceptował? Musisz przeprowadzić dokocenie! Dokocenie kota to proces, który na pierwszy rzut oka wydaje się skomplikowany, ale jeśli tylko trzymasz się kolejności i postępujesz zgodnie z planem, z czasem możesz cieszyć się zdrową i obiecującą więzią, jaką stworzą Twoje koty. 

Czym właściwie jest dokocenie?

Dokocenie to nic innego jak proces zaznajamiania kota rezydenta, czyli mruczka obecnie mieszkającego w Twoim domu, z nowym, miauczącym towarzyszem. Cały trick polega na tym, żeby dokocenie przeprowadzić bez pośpiechu, tak by obydwa kociaki miały szansę poczuć się komfortowo w nowej sytuacji.
Dokocenie to niezmiernie trudny proces, ponieważ koty uwielbiają rutynę. Mruczki bardzo szybko przyzwyczajają się do swojego planu dnia, spożywanej karmy dla kota, otoczenia i bardzo niechętnie przyjmują wszelkie zmiany. Co więcej, zmiany w kociej rutynie i przestrzeni mieszkalnej mogą wywoływać ogromny stres. Gdyby to nie było wystarczające, koty to zwierzęta terytorialne, które jeśli od małego mieszkały w domu bez innych zwierząt, nie będą zbyt otwarte na kontakty z czworonogami. Żeby zminimalizować stres związany z wprowadzeniem nowego zwierzaka do domu, cały proces należy przeprowadzać stopniowo i zawsze zwracać uwagę na reakcję obu kotów.

Od czego zacząć dokocenie?

Podstawą dokocenia jest stopniowe przesuwanie granicy komfortu obu kotów tak, by żaden z nich nie zauważył istotnych zmian. Dokocenie polega na stawianiu przed kotami nowych wyzwań, tak by koty stopniowo oswoiły się z nową sytuacją. Co najważniejsze, dokocenie musi przebiegać stopniowo i w tempie wyznaczonym przez kota, a nie przez człowieka. W tym wypadku to mruczki decydują, czy czują się komfortowo, żeby wykonać kolejny krok w stronę bliższego zapoznania z nowym pupilem.

Faza pierwsza - zero kontaktu

Na samym początku, tj. w dniu, kiedy przyprowadzasz do domu nowego zwierzaka, kot rezydent i nowy kot nie powinny nawiązać nawet kontaktu wzrokowego. Zanim w ogóle przyprowadzisz do domu drugiego kota, podziel mieszkanie na strefy bezpieczeństwa. Każdy kot powinien mieć swoje pomieszczenie lub jego fragment oraz kocie akcesoria, do których nie będzie miał dostępu drugi kot. To zadba o poczucie bezpieczeństwa obu kotów - Twój rezydent nie będzie jeszcze widział zagrożenia w postaci obcego zwierzaka, a nowy kot może w spokoju zapoznać się z nową przestrzenią, bez obaw, że zaatakuje go inny zwierzak.

Faza druga - tylko zapach

Kiedy nowy kot czuje się już w miarę komfortowo w swojej wydzielonej przestrzeni, możesz powoli zapoznawać koty z zapachem tego drugiego. Na początek najlepiej zacząć od przedmiotów, które najmocniej przesiąkają kocim zapachem czyli posłań dla kotadrapaków czy ulubionych zabawek. Zamień jedną z tzw. gąbek zapachowych i pozwól mruczkom poznać woń nowego towarzysza. Gdy koty dobrze zareagują na przesiąknięte innym zapachem przedmioty możesz zamienić je miejscami. W ten sposób nowy kot będzie miał okazję zapoznać się z pozostałą częścią swojego nowego domu, a kot rezydent zostanie wystawiony na solidną porcję zapachu obcego kota. Na tym etapie możesz zamieniać koty miejscami co kilka dni.
Polecane produkty dla kota:

Drapak dla kota w kształcie pętli

Przyjazny dla środowiska drapak dla kota wykonany z tektury falistej z recyklingu.
scratching_board
Drapak
biodegradable
Biodegradowalne
Sprawdź

Krusa - drapak dla kota w kształcie fali

Przyjazny dla środowiska drapak dla kota wykonany z tektury falistej z recyklingu.
scratching_board
Drapak
biodegradable
Biodegradowalne
Sprawdź

Faza trzecia - pozytywne skojarzenia

W całym procesie dokocenia niezmiernie ważne jest budowanie relacji opartej o pozytywne skojarzenia. Oba koty muszą zrozumieć, że drugi zwierzak nie jest zagrożeniem, a o wiele łatwiej będzie im to pojąć, jeśli powiążesz obecność innego zwierzaka z czymś przyjemnym. Na samym początku możesz zacząć od wspólnych, ale oddzielnych posiłków. Jak to zrobić? Zacznij podawać karmę dla kota w tym samym czasie i w pobliżu oddzielającej je bariery.
Pamiętaj, że na tym etapie koty nie powinny się jeszcze widzieć. Dlatego najlepiej, jeśli rozdzielają je drzwi pomieszczenia lub dowolna, nieprzezroczysta bariera. Z czasem, gdy koty czują się coraz bardziej pewnie, możesz dodać im kolejny bodziec, tj. kontakt wzrokowy. Świetnie mogą sprawdzić się przezroczyste przegrody z plexi, plastiku lub siatka o drobnych oczkach.
Jeśli koty zajmują dwa oddzielne pomieszczenia, miski z jedzeniem dla kota stawiaj w odległości około metra od drzwi z obu ich stron. Przy każdym posiłku stopniowo zbliżaj miski do drzwi. Nie próbuj przyspieszać tego procesu - miski przesuwaj o 10-15cm. Jeśli zauważysz, że koty nie chcą podejść do jedzenia wróć do punktu wyjścia - miski ustaw w odległości około metra od drzwi i zacznij proces od nowa.

Faza czwarta - kontakt pod nadzorem

Gdy oba koty jedzą już posiłki oddzielone od siebie wyłącznie drzwiami, możesz przejść do kolejnej fazy procesu. Na tym etapie dokocenie to przede wszystkim wypracowywanie odpowiednich zachowań względem drugiego zwierzaka. To moment, w którym oba koty muszą spotkać się w jednej, wspólnej przestrzeni. Tutaj bardzo przyda Ci się pomoc drugiej osoby tak, by każdy kot miał przypisanego opiekuna. Zacznij od zajęcia obu kotów zabawą i usuńcie rozdzielającą je barierę. Zabawką zachęć kota do opuszczenia swojej części domu i powoli nakieruj zwierzaki tak, by zaczęły bawić się blisko siebie. Dokładnie obserwuj koty i wypatruj oznak niepokoju, stresu lub agresji. Jeżeli tylko zauważysz, że któryś kot zaczyna się kulić, ma nastroszoną sierść i uszy blisko głowy, bezzwłocznie rozdziel zwierzaki. To bardzo ważne, żeby nie dopuścić do żadnych aktów agresji między kotami. Nagródź każdego zwierzaka przysmakiem dla kota, pochwałą i głaskaniem. Następnego dnia powtórz to samo.

Jak zabrać się za dokocenie dorosłego kota?

Jeśli myślisz o dokoceniu dorosłego kota, najłatwiej będzie Ci wprowadzić do domu zwierzaka w podobnym wieku. Dla dorosłego kota młody kociak będzie zbyt porywczy, nieokrzesany i spokojny. Dorosły kot może mieć trudności z pełnym energii kociętem. Oczywiście dokocenie kociakiem nie jest niemożliwe - jeśli masz w domu dorosłego czworonoga, będzie ono po prostu odrobinę trudniejsze. Kociakowi może być jednak trudniej skupić się na konkretnych etapach procesu, które są konieczne, by dokocenie dorosłego kota zakończyło się sukcesem.

Kiedy dokocenie małym kotem to najlepsze rozwiązanie?

Dokocenie najlepiej przeprowadzać, gdy obecny  rezydent jest jeszcze młodym kociakiem. Kocięta przepełnia energia, którą muszą wykorzystać w ciągu dnia, dlatego dwa małe mruczki świetnie się zrozumieją i chętnie będą się ze sobą bawić. Dodatkowo, gdy dwa kociaki od małego dzielą dom z innym zwierzakiem, uczą się jak zachowywać się względem drugiego domownika i przechodzą od razu cały proces socjalizacji.

Inne polecane produkty dla kotów:

26,00 zł

15,00 zł

Tuna Recipe - mus dla kota z dzikim tuńczykiem 12x30 g

Z dodatkiem suszonego bonito

74,00 zł

168,00 zł

126,00 zł

Bestseller

89,00 zł

136,00 zł

102,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.