Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Czy pchły z psa lub kota mogą przejść na człowieka?

Zdrowie Pchły

W przyrodzie można spotkać kilka gatunków pcheł, które żerują na innych żywicielach. Jednak choć pchły dzieli się na pchłę psią, kocią czy ludzką, te pasożyty nie trzymają się ściśle wyznaczonych ram i potrafią żerować na innych żywicielach, niż wskazywałaby na to ich nazwa. Zatem czy pchły przechodzą na ludzi ze zwierząt domowych i czy niesie to ze sobą jakieś poważne zagrożenia? 

Czy pchły przechodzą na ludzi?

Pchły nie są wybrednymi pasożytami i nie widzą znacznych różnic między żywicielami, na których żerują. Dlatego też u swojego psa możesz znaleźć pchłę kocią i ten sam pasożyt może próbować ugryźć również ciebie. Zatem czy pchły z psa przechodzą na człowieka? Z naukowego punktu widzenia pchły psie nie przenoszą się na ludzi. A czy kocie pchły przechodzą na człowieka? Żadne pchły zwierzęce nie obiorą sobie za cel Twoich włosów. Ale choć ludzie nie są ulubionymi ofiarami pcheł - gdy nie znajdą w pobliżu lepszego kandydata, mogą skusić się na posiłek z ludzkiej krwi. Pomimo, że pchła ludzka nie stwarza dla człowieka żadnego zagrożenia, to już inne pospolite gatunki pcheł stanowią realne zagrożenie zarażenia się chorobą odzwierzęcą, które te pasożyty mogą przenosić.

Jak wygląda ugryzienie pchły?

Ugryzienie pchły bez trudu odróżnisz od ukąszenia innego pasożyta czy owada. Pchły żywią się w dużych grupach, zatem na skórze możesz zobaczyć duże skupisko ugryzień. W miejscu ugryzienia zwykle formuje się mały strupek otoczony czerwoną obwódką. W miejscu ugryzienia może tworzyć się bąbel lub opuchlizna, i oczywiście ugryzienie silnie swędzi. Ugryzienia pcheł układają się na skórze w równych rzędach.
Kosmetyki polecane dla psów:

Szampon dla psów bez parabenów i barwników

Szampon dla psów z olejem kokosowym.
natural_composition
Naturalny skład
healthy_shiny_coat
Zdrowa, lśniąca sierść
Sprawdź

Suchy szampon dla psa i kota bez parabenów i barwników

Szampon bez spłukiwania dla psów i kotów.
natural_composition
Naturalny skład
healthy_shiny_coat
Zdrowa, lśniąca sierść
Sprawdź

Jakie zagrożenia stanowią dla ludzi pchły?

Alergicy powinni zachować szczególną ostrożność w przypadku wykrycia obecności pcheł w domu. Ugryzienie pchły może bowiem wywoływać silną reakcję alergiczną, stan zapalny i uciążliwy świąd. W przypadku alergii na ślinę pcheł u człowieka ugryzienia pasożyta mogą goić się znacznie dłużej. Reakcja alergiczna jest prawdopodobnie najczęściej spotykanym skutkiem ubocznym kontaktu z pchłami, jednak te pasożyty niosą za sobą nawet większe zagrożenia.

Pchły przenoszą niebezpieczne choroby zakaźne, w tym dur brzuszny, tularemię i dżumę. Choć za przenoszenie dżumy i tyfusu szczurzego obwiniane są gryzonie, to tak naprawdę właśnie pchły były odpowiedzialne za rozprzestrzenianie tych chorób zakaźnych. Tyfus szczurzy czy też dur brzuszny, wywołują riketsje czyli przenoszone przez pchły pasożyty. Są obecne w kale pcheł, a do ciała dostają się w trakcie drapania skóry, na której znajdują się pasożyty.

W przypadku dżumy to również nie bezpośrednio szczury, tylko właśnie pchły na nich żerujące, były odpowiedzialne za rozwój tej choroby w wiekach średnich. Najpierw pasożyty zarażały gryzonie, a następnie te przenosiły chorobę na ludzi. Pchły są też nosicielem tularemii, czyli bakterii wywołującej obrzęk węzłów chłonnych. Zakazić nią można się poprzez skórę lub błony śluzowe, kontakt z zakażonymi bakterią zwierzętami, ukąszenie, a nawet wdychanie zakażonego kurzu.

Poza szeregiem chorób zakaźnych pchły mogą przenosić również pasożyty. Najczęściej pchły przenoszą tasiemca psiego lub karłowatego.

Nie bagatelizuj pcheł u psa

Jeśli u Twojego pupila dojdzie zatem do inwazji pcheł, nigdy nie bagatelizuj tego problemu. Pchły nie tylko wywołują znaczny dyskomfort u Twojego czworonoga, ale mogą być poważnym zagrożeniem dla Twojego zdrowia czy też życia. W przypadku pcheł niezmiernie ważne jest by reagować jak najszybciej, gdyż samice tego pasożyta dziennie składają od 20 do 50 jaj. Jeśli u Twojego zwierzaka pojawiły się pchły koniecznie dowiedz się, jak pozbyć się pcheł u psa i kota. Pamiętaj też, że konieczne jest wyeliminowanie pasożytów również z Twojego otoczenia. Jaja oraz larwy pcheł mogą ukrywać się w rozmaitych zakamarkach mieszkania i jeśli nie chcesz nawrotu inwazji w domu, koniecznie kompleksowo zadbaj o usunięcie pcheł z domu. Likwidując pchły warto również uważać na miejsce karmienia pupila czyli szczególnie też sprawdzić miejsce przechowywania suchej karmy dla psamokrej karmy dla psa, suchej karmy dla szczeniąt czy karmy dla małych psów

Inne produkty polecane dla psów:

78,00 zł

Bestseller

63,00 zł

57,00 zł

Bestseller

Tass Plus - balsam pielęgnacyjny do łap 40 ml

Z dodatkiem wosku pszczelego

40,00 zł

Kliker - dźwiękowy sygnalizator dla psa

Potwierdzaj dobre zachowanie

17,00 zł

26,00 zł

24,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.