Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Czy psy mogą jeść ziemniaki? Co zrobić jeśli pies zjadł surowe ziemniaki?

 Żywienie  Ziemniaki

Do diety psa można wprowadzić wiele warzywnych dodatków, w tym również ziemniaki. Ziemniaki pełnią rolę wypełniacza dla psów, dzięki czemu posiłek jest bardziej syty i zaspokaja głód pupila na dłużej. Psom podajemy wyłącznie gotowane ziemniaki - te w wersji surowej mogą prowadzić do szeregu problemów trawiennych. 

Czy pies może jeść ziemniaki?

Wielu właścicieli psów zastanawia się, czy psy mogą jeść ziemniaki. W samodzielnie przygotowywanych posiłkach oraz diecie barf ziemniaki są często dodatkowym wypełnieniem, dzięki któremu posiłek pupila jest bardziej syty. Jedzenie z małym dodatkiem ziemniaków zaspokoi apetyt czworonoga na dłużej. Ziemniaki zawsze powinny być wyłącznie dodatkiem - to bogate źródło węglowodanów, a układ trawienny psów nie jest przystosowany do trawienia dużej ich ilości. Z tego powodu niektóre karmy dla psa alergika są komponowane z wykorzystaniem ziemniaków w składzie.

Po co podawać psu ziemniaki?

Ziemniaki to jednak nie tylko dodatek poprawiający sytość posiłku. Ziemniaki są bogatym źródłem potasu, który obniża ciśnienie krwi, zawierają też magnez, który jest budulcem kości i zębów. W ziemniakach znajduje się również wapń, żelazo i fosfor, mogą być również dobrym źródłem witamin w diecie.

Czy pies może jeść surowe ziemniaki?

Choć psy mogą jeść ziemniaki, nie oznacza to, że powinny jeść to warzywo w każdej formie i ilości. Zastanawiasz się, czy pies może jeść surowe ziemniaki? Absolutnie nie! Jeśli chcesz podawać swojemu psu ziemniaki, zawsze dawaj pupilowi wyłącznie gotowane ziemniaki. Surowe ziemniaki dla psa są szkodliwe - znajduje się w nich toksyczna dla psów solanina. W dużych stężeniach w organizmie solanina jest nie tylko niebezpieczna dla zdrowia, ale i życia czworonoga. Nigdy nie podawaj psu zielonych, kiełkujących części ziemniaków ani obierków. Znajduje się w nich bardzo dużo solaniny.

Pies zjadł surowe ziemniaki - co robić?

Nieugotowane ziemniaki, ich obierki oraz zielone, kiełkujące części zawierają toksyczną dla psów solaninę. Solanina podrażnia błonę śluzową układu pokarmowego i w efekcie wywołuje stan zapalny. Po spożyciu surowych ziemniaków u psa mogą pojawić się wymioty, biegunka, osłabienie organizmu lub dezorientacja. Do zatrucia solaniną u psa dochodzi zazwyczaj po spożyciu znacznej jej ilości. Jeśli Twój pies zjadł sporo surowych ziemniaków, niezwłocznie udaj się z nim do weterynarza i wyjaśnij lekarzowi, co się stało. Weterynarz poda zwierzakowi kroplówkę, może również spróbować wywołać u psa wymioty, żeby przyspieszyć proces wydalania toksycznej substancji z organizmu.

Smakołyki dla psów:

Sticks - bezzbożowe przysmaki dla psa ze skóry surowej

Patyczki do żucia ze skóry surowej, owinięte kurczakiem wypiekanym w piecu, dbają o higienę jamy ustnej.
dental_care
Ochrona uzębienia
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 70.0%
Zawartość tłuszczu: 8.0%
Sprawdź

Czy pies może jeść ziemniaki gotowane?

Zastanawiasz się pewnie w takim razie czy psy mogą jeść ziemniaki gotowane? Owszem, pamiętaj tylko, żeby nie dodawać do gotowania soli ani innych przypraw. Nie odkładaj dla psa ziemniaków gotowanych na obiad - wstaw dla pupila kilka bulw w oddzielnym garnku. Podawaj psu gotowane ziemniaki dopiero, jak wystygną. Zbyt ciepłe ziemniaki w diecie psa mogą prowadzić do niebezpiecznych skrętów żołądka. Gotowane ziemniaki dla psa mogą stanowić dodatkowe wypełnienie posiłku, jednak muszą to być ziemniaki przygotowane specjalnie dla naszego pupila. Nie dodawaj do jedzenia psa resztek z obiadu - solone, polane gęstym i słonym sosem ziemniaki lub puree z dodatkiem mleka, masła i przypraw nie stanowią najzdrowszego dodatku do posiłku naszego czworonoga. Unikaj ziemniaków smażonych, frytek lub ziemniaczanych chipsów - żadna z tych form ziemniaków nie powinna znaleźć się w zdrowej diecie psa. W wypadku szczeniaków warto urozmaicać suchą karmę dla szczeniąt dodając mokrą karmę dla szczeniąt zamiast podawania jedzenia dla ludzi czyli np. gotowanych ziemniaków, aby mieć pewność, że żywimy zwierzę w optymalny i zbilansowany sposób. 

Ziemniaki w diecie psa - jak je przyrządzić?

Ziemniaki w diecie psa zawsze powinny być przyrządzane bez soli, przypraw ani dodatku tłuszczu. Smażone ziemniaki dla psa będą ciężkostrawne i bardzo kaloryczne, co u mniej aktywnego pupila może skutkować nadwagą lub nawet otyłością. W takim razie, czy pies może jeść frytki? Absolutnie nie. Ziemniaki dla psa możesz ugotować w wodzie lub na parze lub upiec w piecu. Małe ziemniaki możesz z powodzeniem przyrządzić nawet w mikrofalówce. Większe psy bez trudu poradzą sobie z ziemniakami pokrojonymi na kawałki, mniejszemu pupilowi możesz ziemniaki rozgnieść. Dla szczeniąt do rozgniecionych ziemniaków możesz dodać trochę jogurtu naturalnego, żeby uzyskać konsystencję puree. Zawsze dokładnie wystudź ziemniaki po ugotowaniu, zanim dodasz je do posiłku swojego czworonoga. Psu możesz podawać zwykłe lub słodkie ziemniaki. Bataty są bogate w błonnik, witaminę B6 oraz witaminę C. Zawierają też sporo minerałów oraz beta-karoten. Mówi się, że słodkie ziemniaki w diecie psa zapobiegają rakowi oraz chorobom serca.

Ile ziemniaków podawać psu?

Ziemniaki zawsze powinny być wyłącznie niewielkim dodatkiem do diety czworonoga. W diecie barf warzywa stanowią 15% całego posiłku, a tu warto zaznaczyć, że wiele innych warzyw może być lepszym dodatkiem niż ziemniaki. Ziemniak dla psa jest głównie źródłem węglowodanów, który podnosi sytość posiłku. Niektóre źródła podają, że nie więcej jak ⅓ posiłku powinna składać się z ziemniaków. Możemy znaleźć też informację, że ziemniak powinien stanowić nie więcej jak 10% kalorii podawanych psu dziennie. Zawsze dostosuj ilość podawanych ziemniaków do trybu życia i poziomu aktywności swojego psa. Aktywny fizycznie lub pracujący pies może zjeść więcej ziemniaków niż pupil, który większą część dnia spędza na kanapie.

A co jeśli mam wątpliwości...?

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości odnośnie ilości ziemniaków w diecie swojego pupila, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Szczególnie, jeśli karmisz pupila dietą barf, niezmiernie ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji w posiłkach, aby dostarczyć psu wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Źle zbilansowane posiłki gotowane w domu mogą prowadzić do niedoborów makro- i mikroelementów w organizmie czworonoga. 

Zdrowa karma dla psów:

Bestseller

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

Bestseller

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

319,00 zł

Bestseller

314,00 zł

Opus Ocean - karma sucha bezzbożowa dla psów aktywnych 2kg

Niska zawartość węglowodanów

109,00 zł

Ocean Care Mini - karma sucha psy małe z alergią 2kg

Odpowiednia dla białej sierści

89,00 zł

Czytaj więcej o pielęgnacji psa:

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.