Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Zabawy umysłowe dla psa

Zabawa Zabawa umysłowa

Czy zabawa z psem to tylko bieganie za piłką lub kijkiem w parku, albo obwąchiwanie innych czworonogów na wybiegu dla psów? Nie! Choć psiaki uwielbiają taką formę spędzania czasu z opiekunem, można wprowadzić do ich katalogu rozrywek kilka zajęć stymulujących psi intelekt. Zabawy umysłowe dla psa to sposób na walkę z nudą, która często prowadzi do problemów behawioralnych. Dodatkowo to inwestycja w przyszłość - stymulacja psychiczna zwierzaka ma ogromny wpływ na funkcjonowanie jego umysłu w późniejszych latach.

Jak wyglądają zabawy umysłowe?

Zabawy umysłowe to forma treningu, w trakcie którego pies musi korzystać ze swojego węchu, ćwiczyć myślenie i rozwiązywanie problemów. Głównym celem psa jest dotarcie do smakołyku ukrytego w specjalnej zabawce, pudełku czy na końcu toru przeszkód. Na początku przygody z brainworkingiem nie warto dawać psu mocno skomplikowanych zadań do wykonania. W ten sposób łatwo zniechęcić pupila do zabaw umysłowych - niepowodzenie w zdobyciu smakołyku dla psa może wywoływać u psa frustrację.

Co daje psu brainwork?

Zabawy umysłowe dla psa, inaczej brainwork, to rozrywka, która pobudza psi intelekt. Tego typu aktywności powinny znaleźć się na liście codziennych aktywności każdego psiaka. Zabawy umysłowe dla psa szczególnie przydają się u psów lękliwych lub nadpobudliwych. Takie dodatkowe zajęcie skutecznie pomaga walczyć z nudą, szczególnie gdy spacer skraca brzydka pogoda. Dbanie o rozwój mózgu psa jest tak samo istotny, jak praca nad sprawnością fizyczną naszego pupila. Pamiętaj więc, że w codziennej rutynie psa ważne jest nie tylko zaspokojenie podstawowych potrzeb (w tym bezpieczeństwa, jedzenia czy fizjologiczne), ale i takich jak potrzeba węszenia, interakcji z innymi ludźmi czy psami, poznawania nowych miejsc lub potrzeba kontaktu.

Sposób na wzmocnienie relacji

Czas, który spędzamy z naszym czworonogiem, to ogromna przyjemność dla zwierzaka. Psy potrzebują kontaktu ze swoim opiekunem, bardzo istotny jest dla nich czas i uwaga, jaką im poświęcamy. Łamigłówki, którymi możemy zająć psa wszędzie - podczas spaceru, w domu, na wyjeździe - to rewelacyjny sposób na dodatkowe minuty i godziny spędzone w towarzystwie psiaka. Nauka nowych umiejętności rozwija umysł naszego zwierzaka, a dodatkowo pracujemy nad wzmocnieniem łączącej nas więzi. Szukasz ciekawego sposobu na deszczowe popołudnia w domu? Brainwork to idealna zabawa dla psa w domu!

Czy zabawy umysłowe są dla każdego dla psa?

Brainwork dla psa to aktywność, w którą można zaangażować każdego psiaka. Łamigłówki dla psa warto wprowadzać już od lat szczenięcych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie ćwiczeniom z psim seniorem (potrzeba będzie jedynie więcej czasu na opanowanie nowej umiejętności). Zabawy umysłowe sprawdzają się świetnie jako sposób na zaktywizowanie psa, który po zabiegu musi mieć ograniczony ruch, lub u zwierząt którym ich ogólny stan zdrowia nie pozwala na sportowy tryb życia. To też świetne rozwiązanie, gdy to Ciebie męczy choroba - nawet gdy leżysz na kanapie, pod cieplutkim kocem, możesz zaangażować psa w umysłową zabawę. Brainwork to super sposób na pokonanie nudy lub wprowadzenie urozmaicenia w codziennej rutynie.

Jak wprowadzić brainwork?

Do najprostszej zabawy umysłowej nie potrzebujesz żadnego dodatkowego sprzętu, nie będzie potrzebna też żadna zabawka interaktywna dla psa. Wystarczy ulubiony psi smakołyk albo mała zabawka dla psa, którą spokojnie zamkniesz w dłoni. Schowaj zabawkę lub smaczek w jednej dłoni, drugą zamknij w ten sam sposób. Obie dłonie wystaw w stronę psa i daj mu je dokładnie obwąchać. Kiedy pies wyraźnie zainteresuje się dłonią, w której ukryty jest przysmak lub zabawka możesz go nagrodzić wręczając mu to, co kryje się w dłoni.
Pyszna nagroda dla psiaka:

Idol - hipoalergiczne przysmaki z jagnięciną dla psa

Bezzbożowe przysmaki w kształcie gwiazdek - monoproteinowa formuła dla psów o wrażliwym układzie trawiennym. Bez sztucznych aromatów i barwników.
grain_free
Bezzbożowy
hypo_allergenic
Hipoalergiczna
Białko: 15.0%
Zawartość tłuszczu: 2.5%
Sprawdź

Bravo - przysmaki bezglutenowe dla psa, miękkie

Miękkie i smaczne bezglutenowe przysmaki z jagnięciną, zawierają wyłącznie naturalne składniki.
gluten_free
Bezglutenowa
lamb
Jagnięcina
Białko: 30%
Zawartość tłuszczu: 7%
Sprawdź

Czy nauka sztuczek to zabawa umysłowa?

Nauka nowych umiejętności, w tym ciekawych sztuczek, jest dla psa wyzwaniem umysłowym, dlatego też można uznać poszerzanie repertuaru psich sztuczek za zabawę umysłową. Nauka kręcenia się w kółko czy trening slalomu między nogami opiekuna to świetna opcja na rozruszanie szarych komórek psiaka. Bardziej skomplikowane sztuczki, jak rozróżnianie przedmiotów czy mówienie za pomocą guzików będą wymagały od psa więcej wysiłku i sprawdzą się doskonale w przypadku psów, które łapią sztuczki w lot.

Ukryte skarby

Poszukiwanie skarbów czasem znane też pod nazwą zabawa w chowanego to kolejne świetne ćwiczenie umysłowe dla Twojego psiaka. Poszukiwanie możesz zorganizować zarówno w domu, jak i na otwartej przestrzeni. Zacznij jednak od niewielkiego terenu, którego przeszukanie nie zajmie psu zbyt dużo czasu. Wybierz jedno pomieszczenie w domu i pod nieobecność psa ukryj w nim aromatyczne przysmaki dla psa. Kiedy skończysz, zawołaj psa i pozwól mu eksplorować do woli. W trakcie poszukiwania możesz dodać komendę “Szukaj!”, żeby pies kojarzył ją z tą konkretną zabawą. Gdy poszukiwanie skarbów w jednym pokoju przestanie być dla Twojego pupila wyzwaniem, zacznij rozkładać smakołyki w kilku pomieszczeniach lub przenieś zabawę do ogrodu.

Sprzątanie

W zabawach umysłowych z pupilem możesz połączyć przyjemne z pożytecznym. Żeby jednak to zrobić Twój pies musi mieć opanowaną komendę “Przynieś”. Do zabawy w sprzątanie potrzebujesz rozrzuconych wokół zabawek Twojego psiaka. Możesz samodzielnie rozłożyć je na podłodze, albo wykorzystać bałagan powstały po zabawie. Przed sobą ustaw pudełko lub pojemnik na zabawki i poproś psa o podawanie zabawek, które Ty umieścisz w pudle. Umiejętności zdobyte w tej zabawie możesz wykorzystać do zachęcania psa, by podał Ci smycz przed spacerem lub innych sztuczek z przynoszeniem przedmiotów.

Trzy kubeczki

Każdy tę zabawę zna, nie każdy wie, że można zaangażować w nią psa. Jedyne czego potrzebujesz to trzy nieprzezroczyste kubki lub pojemniczki oraz smakołyki. Zawołaj swojego pupila i ustaw przed nim trzy pojemniczki. Pokaż mu, jak pod jednym z nich chowasz smakołyk, następnie zacznij przesuwać kubeczki. Kiedy już zmienisz ich pozycję pozwól psu zgadnąć, pod którym z nich znajduje się przysmak. Może wskazać pojemniczek łapką lub trącić go nosem. Jeśli wskaże dobrze, podnieś kubek i pozwól psiakowi zjeść nagrodę. Jeżeli pupil wybierze zły kubeczek, znowu je przesuń i pozwól mu znowu zgadnąć. Z czasem, gdy Twój psiak coraz lepiej radzi sobie ze zgadywaniem, możesz zwiększać tempo przesuwania kubków.

Zabawy umysłowe dla psa a nosework

Jeżeli temat zabaw węchowych nie jest Ci obcy, szybko zauważysz, że duża część brainworkingu to właśnie ćwiczenia wykorzystujące psi węch. Łamigłówki dla psa bardzo często opierają się na wywąchiwaniu smaczków ukrytych pod meblami, we własnoręcznie wykonanych zabawkach lub rozłożonych na specjalnych matach węchowych.

Ręcznik lub kocyk z przysmakami

By wykorzystać w zabawach umysłowych nosework, przygotuj swojemu pupilowi najprostszą, domową wersję maty węchowej. Weź ręcznik lub kocyk dla psa i pokaż psu, jak zwijasz go w rulon, od czasu do czasu układając w nim smakołyki. Zwinięty w rulon koc lub ręcznik daj psu i pozwól mu dotrzeć do smakołyków poprzez rozwinięcie go. Psiakowi może chwilę zająć zrozumienie, w jaki sposób ma dostać się do przysmaków, ale nie poddawaj się i zachęcaj go do poszukiwań komendą “Szukaj!” jeśli ją zna. Sprawdź, jak nauczyć psa komend.

Brainwork pomoże wyciszyć psa?

Zabawy intelektualne dla psa są doskonałym sposobem na wyciszenie nadpobudliwego psiaka lub zwierzaka, który ma problem z regulowaniem własnych emocji. W przeciwieństwie do wysiłku fizycznego, zabawy umysłowe nie podnoszą poziomu kortyzolu, który może skutkować namiarem energii w domu, nawet po długim spacerze. Zabawy umysłowe to świetny sposób, jak zmęczyć psa w domu. Chwila poświęcona na łamigłówki dla psa jest cudownym relaksem i drogą do wyciszenia emocji. Łatwiej będzie psu zasnąć czy spokojnie poleżeć w swoim legowisku, gdy po spacerze czy intensywnym treningu zaangażujesz go w zabawy umysłowe. Brainwork połącz ze sprawdzonymi sposobami, jak wyciszyć psa i relaksuj się razem ze swoim czworonożnym przyjacielem. Zobacz nasze sprawdzone sposoby, jak wyciszyć psa i pomóc mu się w pełni zrelaksować.

Produkty Husse dla psa:

Bestseller

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Bestseller

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

Opus Ocean - karma sucha bezzbożowa dla psów aktywnych 2kg

Niska zawartość węglowodanów

109,00 zł

Ocean Care Mini - karma sucha psy małe z alergią 2kg

Odpowiednia dla białej sierści

89,00 zł

Mild - bezglutenowa karma sucha Cold Pressed z pstrągiem 12 kg

Karma tłoczona na zimno dla psów wrażliwych

334,00 zł

Lyster - bezglutenowa karma sucha Cold Pressed z łososiem 12 kg

Karma tłoczona na zimno dla psów wrażliwych/alergików

369,00 zł

Valp Farm - bezzbożowa karma dla szczeniąt 12kg

Bezzbożowa karma dla szczeniąt, z babką płesznik wspomagającą trawienie.

324,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.