Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Jak nauczyć psa sztuczek?

Zabawa Nauka sztuczek

Twój pupil opanował już podstawowe komendy i chcesz podnieść mu poprzeczkę na treningach? Zacznij uczyć swojego psa sztuczek. Sztuczki dla psa to fantastyczny sposób na urozmaicenie Waszych codziennych aktywności fizycznej. Dodatkowo, psie sztuczki pozwalają na stymulację umysłu Twojego czworonożnego przyjaciela. Zobacz, jak nauczyć psa sztuczek i nie stracić przy tym głowy. 

Sztuczki dla psa - po co ich w ogóle uczymy?

Chcesz ze swoim pupilem zaimponować rodzinie lub przyjaciołom? Sztuczki psa zrobią wrażenie podczas rodzinnych spotkań, imprez z przyjaciółmi lub spacerów w psim parku. Co ważniejsze, nauka sztuczek wprowadza dodatkową stymulację umysłu czworonoga do Waszej codziennej rutyny.
Do nauki psich sztuczek najlepiej przystąpić, kiedy pies opanował już podstawowe komendy. Choć nie ma idealnego wieku, kiedy powinno uczyć się psa sztuczek, nie powinno się wprowadzać ich za wcześnie. Psy do szóstego miesiąca życia powinny skupić się wyłącznie na najważniejszych komendach i opanowaniu podstaw, jak załatwianie swoich potrzeb na zewnątrz, chodzenie na smyczy czy oswojenie z bodźcami w trakcie spaceru. Psich sztuczek można nauczyć pupila w każdym wieku, chociaż im pies starszy, tym więcej czasu i cierpliwości będzie wymagał trening. Nigdy nie zmuszaj swojego czworonoga do nauki - znudzony lub zmęczony treningiem pies z pewnością nie opanuje sztuczek szybciej.

Sztuczki czy komendy?

Psie sztuczki to nie to samo, co podstawowe komendy. Zanim przystąpisz do nauki dodatkowych sztuczek, Twój pies powinien znać już komendy takie jak “Nie”, “Siad”, “Leżeć” czy “Zostań”. Doświadczenia z nauki komend bardzo przydadzą się w trakcie uczenia sztuczek. Psie sztuczki to jedynie dodatkowa umiejętność - nie każdy pies musi je wszystkie opanować do perfekcji. Jeżeli jakaś sztuczka nie wychodzi Twojemu psu, nie zrażaj się i nie poddawaj. Spróbuj innej sztuczki i zobacz, jakie będą efekty.

Jak nauczyć psa sztuczek?

Większość psów chętniej współpracuje podczas treningu, gdy odczuwa bliską więź ze swoim właścicielem. Dlatego zanim w ogóle pomyślisz o wprowadzaniu sztuczek u swojego psa, popracuj nad zacieśnieniem Waszej relacji. Nie zaniedbuj codziennej zabawy, ćwicz z psem podstawowe komendy i nagradzaj za każdy postęp, nawet najmniejszy. Kiedy podstawowe komendy, jak “Nie”, “Siad”, “Leżeć” i “Zostań” macie już opanowane do perfekcji, pora na naukę sztuczek.

Podczas nauki sztuczek pamiętaj, że dobra atmosfera w trakcie treningu to podstawa. Twój pies znacznie chętniej będzie wykonywał polecenia, jeżeli uzna trening za dobrą zabawę, a za poprawnie wykonane polecenie nagrodzisz go apetycznym smakołykiem dla psa i pogłaszczesz. Pamiętaj też, że każdy pies jest inny i nie każda sztuczka będzie tak samo łatwa dla każdego czworonoga. Dlatego, jeżeli Twojemu psu nie wychodzi turlanie się, nie zmuszaj go do tego, tylko spróbuj nauczyć go innej sztuczki. Gdy trenujesz ze swoim psem rozmaite sztuczki, przypatrz się bliżej zachowaniom swojego czworonoga. Bardzo możliwe, że Twój pupil w specyficzny sposób reaguje na jakiś bodziec, co możesz utrwalić i wykorzystać do stworzenia zupełnie nowej, unikalnej sztuczki, której nie będą znały inne psiaki. 

Sztuczki z psem - czego można nauczyć psa?

Wachlarz sztuczek, których można nauczyć psa jest szeroki - dzięki temu możesz dobrać sztuczkę, która będzie odpowiednia dla Twojego zwierzaka. Obserwuj naturalne zachowania swojego psa i jego reakcje na różne bodźce i sytuacje. Czasem mogą być niezmiernie przydatne podczas nauki sztuczek.
Przysmaki szkoleniowe:

Podaj łapę - jak nauczyć psa tej podstawowej sztuczki?

Podaj łapę to jedna z pierwszych, niemal podstawowych psich sztuczek, na której naukę decydują się właściciele czworonogów. Są dwie szkoły uczenia psa sztuczki “podaj łapę”. Najczęściej można spotkać się z metodą, w której to my chwytamy psa za łapę, potrząsamy nią i mówimy przy tym “daj łapę”. U niektórych pupili ta metoda sprawdza się i pies bez trudu po jakimś czasie gdy słyszy “podaj łapę” unosi ją w kierunku naszej dłoni. Jeżeli jednak Twój pies nie czuje się swobodnie, gdy ktoś chwyta go za łapę, możesz spróbować nauczyć go tej sztuczki w inny sposób. Wyjmij z paczki ulubiony smakołyk Twojego pupila lub kilka kulek suchej karmy dla psów, pokaż go psu i zamknij w wyciągniętej w jego stronę dłoni. Pies, próbując dostać się do smakołyka, może próbować dotykać Twojej dłoni pyskiem lub trącać ją łapą. Gdy tylko pies dotknie łapą Twojej dłoni, pochwal go i daj mu smakołyk. Jeśli ta metoda zadziała, zacznij podawać psu smakołyk na otwartej dłoni, rzucając komendę “Podaj łapę” i nagródź psa, gdy ten położy łapę na Twojej dłoni. Bez względu na to czy podajesz smakołyki czy suchą karmę dla psów pamiętaj, aby psa nie przekarmiać.

Prawa czy lewa łapa?

Podczas treningu podaj łapę możesz nauczyć psa podawać wyłącznie jedną łapę. Jeżeli chcesz, żeby pies podawał Ci prawą łapę, ignoruj w trakcie treningu momenty, gdy dotyka Twojej dłoni łapą lewą. Gdy pies opanuje podawanie prawej łapy, możesz wprowadzić hasło “podaj drugą łapę” i w ten sposób nauczyć psa podawania lewej łapy.

Przybij piątkę

Przybij piątkę jest tak naprawdę wariacją “Podaj łapę” - zdecydowanie łatwiej nauczyć psa tej sztuczki, gdy opanował już “Podaj łapę”. Jak nauczyć psa przybijania piątki? Poproś psa o podanie łapy - gdy pupil wykona polecenie, ustaw dłoń w tym samym miejscu, ale palcami ku górze i poproś psa o podanie łapy. Jeżeli pies dotknie łapą Twojej dłoni, od razu pochwal go i daj smakołyk w nagrodę. W sztuczce “przybij piątkę” zależy nam na tym, żeby pies tylko szybko dotknął Twojej otwartej dłoni. Dlatego nagradzaj psa od razu po wykonaniu polecenia - gdy pies otrzyma sygnał, że wykonał polecenie poprawnie zaraz po jego wykonaniu, zabierze łapę z Twojej dłoni i uzyskasz efekt przybicia piątki, a nie podania łapy.

Jak nauczyć psa machania na do widzenia?

Gdy Twój pies opanował już przybijanie piątki, możesz nauczyć go sztuczki “pa pa”. Zacznij od poproszenia psa o przybicie piątki. Gdy pies próbuje przybić Ci piątkę odsuń nieznacznie dłoń, tak by pies jedynie machnął łapą w powietrzu. Każde machnięcie łapą, podczas próby przybicia piątki, nagradzaj. Z czasem oddalaj dłoń coraz bardziej i zwiększaj dzielący Was dystans. Gdy stoisz już w oddaleniu od psa zacznij wprowadzać komendę “pa pa”.

“Turlaj się”

Dlaczego sztuczek uczymy psa dopiero, kiedy opanuje już podstawowe komendy? Bo niektóre z nich bardzo przydadzą się w trakcie nauki nowych umiejętności. Żeby nauczyć psa sztuczki “turlaj się” musisz zacząć od wydania psu komendy “leżeć”. Usiądź lub uklęknij przed leżącym psem ze smakołykiem w dłoni. Pokaż przekąskę psu i umieść ją z boku głowy zwierzaka (dokładnie po przeciwnej stronie od kierunku, w którym pies ma się turlać). Następnie przesuń smakołyk nad głową psa z jednej strony na drugą, wydając przy tym polecenie “turlaj się”.

Sztuczki psa - o tym musisz pamiętać

W trakcie uczenia psa sztuczek możesz wprowadzać nie tylko komendy głosowe, ale również gesty. W ten sposób możesz poprosić psa o wykonanie sztuczki wyłącznie machnięciem dłoni lub jej uniesieniem. Pamiętaj, by każdy gest wykonywać dokładnie i zawsze w ten sam sposób. Istotne jest to, żeby psa nagradzać za wykonywane polecenia - w trakcie przysmakami lub suchą karmą dla psów. Ale jeśli pies zrobi coś naprawdę trudnego możesz mieć dla niego przygotowaną odrobinę mokrej karmy dla psów jako nagrodę specjalną.

Inne produkty dla psów:

Bestseller

14,00 zł

84,00 zł

Kex L - chrupiące przysmaki dla psa 400 g

Mechaniczne czyszczenie zębów

22,00 zł

Kex XS - chrupiące przysmaki dla psa 500 g

Mechaniczne czyszczenie zębów

23,00 zł

Klipp - obcinacz do pazurów dla psów

Wysokiej jakości produkt z ekologicznego bambusa

92,00 zł

Borste - dwustronna szczotka bambusowa dla psa lub kota S

Wysokiej jakości produkt z ekologicznego bambusa

51,00 zł

Karda - prostokątna szczotka bambusowa dla psa i kota S

Wysokiej jakości produkt z ekologicznego bambusa

44,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.