Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Szylkretowe koty - dlaczego są wyjątkowe?

Ciekawostki Cechy szczególne

Podobno nie należy oceniać książki po okładce, a wyjątkowości kota po jego umaszczeniu. Jednak koty szylkretowe uznawane są za wyjątkowe właśnie przez wzgląd na swoje umaszczenie. Czemu umaszczenie szylkretowe jest tak unikalne i czy w jakikolwiek sposób wpływa na charakter kota? 

Koty szylkretowe czyli jakie?

Szylkretowe umaszczenie u kota swoją nazwę zawdzięcza żółwiom szylkretowym. Ich skorupy cenione były za wyjątkowe, dwukolorowe ubarwienie, a pozyskiwany z nich materiał rogowy był chętnie wykorzystywany do produkcji biżuterii czy oprawek do okularów. W przypadku żółwi ubarwienie szylkretowe było mieszanką koloru czarnego z rudym, ubarwienie szylkretowe może występować w kilku odmianach kolorystycznych.

Kolory i wzory 

Najczęściej spotykane jest umaszczenie czarne z rudym, ale równie popularne jest czarne z brązowym, brązowe z rudym. Jednak za najbardziej wyjątkowe umaszczenie z rodziny szylkretowych uznaje się połączenie koloru czarnego, rudego i białego. Umaszczenie szylkretowe jest o tyle wyjątkowe, że nie sposób znaleźć dwóch takich samych kotów o tym umaszczeniu. U kotów szylkretowych plamy barwne mogą występować w każdym rozmiarze i kształcie, dopuszczalny jest nawet wariant, gdzie pojedyncze włosy różnego koloru mieszają się ze sobą bez wyraźnego podziału na kształty.

U jakich kotów występuje umaszczenie szylkretowe?

Umaszczenie szylkretowe występuje niemal wyłącznie u kotek. Czemu się tak dzieje? U ssaków geny znajdują się w obrębie chromosomów tworzących pary i na chromosomach płciowych X i Y. Płeć żeńską oznacza para chromosomów XX natomiast para chromosomów XY warunkuje płeć męską. Geny warunkujące kolor sierści swoje miejsce mają w chromosomie X, dlatego w przypadku kotek możliwych jest więcej wariacji kolorystycznych w umaszczeniu. By umaszczenie szylkretowe mogło zatem wystąpić u kocura osobnik musiałby posiadać trzeci chromosom płciowy. To oczywiście oznaczałoby wadę genetyczną u kota, która skutkuje zwykle bezpłodnością.

Jak często występują koty szylkretowe?

Choć umaszczenie szylkretowe u kotów nie występuje często, nie oznacza to, że takie koty w ogóle nie istnieją. Szacuje się, że 1 na 3 tysiące przychodzących na świat kotów szylkretowych to samiec. Są też przypadki, gdzie samiec o umaszczeniu szylkretowym może pozostać płodny. Czasem odnotowuje się przypadek urodzenia chimery, czyli osobnika, który posiada genotyp żeński, jak i męski. U takiego kocura może wystąpić umaszczenie szylkretowe, gdy za kolor sierści odpowiadają komórki z chromosomami XY, i wciąż pozostać płodny, gdy za narządy płciowe odpowiadają komórki z chromosomami XY. Koty szylkretowe doceniane są czasem na wystawach kotów rasowych. Chociaż ich rozmnażanie nie jest zabronione, zwykle się to odradza, jak w przypadku każdego osobnika obarczonego wadami czy chorobami genetycznymi.

Kotki szylkretowe i ich potomstwo

Szylkretowe kotki doceniane są przede wszystkim przez hodowców. Kotka szylkretowa w jednym miocie może mieć kocięta niemal każdego umaszczenia. Trudno oszacować prawdopodobieństwo wystąpienia potomstwa o konkretnym umaszczeniu, gdyż w puli genowej są bowiem trzy różne geny odpowiadające za kolor - dwa ze strony kotki i jeden ze strony kocura. Potomstwo kotki szylkretowej mogą być zatem jednokolorowe, dwukolorowe lub szylkretowe.
Przysmaki dla kotów:

Tuna Recipe - mus dla kota z dzikim tuńczykiem 12x30 g

Smaczny mus z dzikim tuńczykiem i suszonym bonito w bulionie
water_intake
Spożycie płynów
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 8.48%
Zawartość tłuszczu: 1.38%
Sprawdź

Treats - smakołyk dla kota z kurczakiem i łososiem 150 g

Smaczne i miękkie smakołyki opracowane w celu wspierania układu moczowego kotów.
chicken
Kurczak
cranberry
Żurawina
Białko: 19%
Zawartość tłuszczu: 5%
Sprawdź

Kotka szylkretka oznaką szczęścia?

Umaszczenie szylkretowe w wielu kulturach uznane zostało za przynoszące szczęście. Japońskie koty powitalne Maneki-neko, czyli figurki bobtaila z uniesioną przednią łapką, są właśnie ubarwienia szylkretowego. Wierzono bowiem, że szylkretowy bobtail może odgonić złe duchy, tym samym ochraniając domostwo, w którym się znajduje. Wyjątkowość kotów szylkretowych zauważyli również Celtowie, którzy twierdzili, że przygarnięcie kota szylkretowego do domu przynosi szczęście. W Irlandii i Szkocji koty szylkretowe uchodzą za przynoszące powodzenie, a w Stanach Zjednoczonych często mówi się, że to koty pieniężne, które mają przyciągać dobra materialne.

Jaki charakter ma kotka szylkretowa?

Koty szylkretowe swoją wyjątkowość zawdzięczają nie tylko barwie sierści. Wielu wielbicieli mruczków uważa, że w parze z nietypowym umaszczeniem u kotów szylkretowych idzie nietypowy charakter. Ale czy kolor sierści kota może mieć wpływ na jego charakter? Fakt, że swoje umaszczenie koty szylkretowe zawdzięczają genom, sprawia, że wielu opiekunów mruczków dopatruje się inny genetycznych uwarunkowań w kotach o takiej szacie.
Kto ma w domu kota szylkretowego ten wie, że to czworonogi bardzo kapryśne, które jak nikt inny potrafią marudzić w kwestii jedzenia. Jeśli szylkretowa kotka upodobała sobie jakąś mokrą karmę dla kotów, możesz zapomnieć, że kiedykolwiek spróbuje suchej karmy dla kotów. Kotki szylkretowe uchodzą za zwariowane koty, które potrafią być nieobliczalne i bardzo łobuzerskie. Kotka szylkretka charakter ma raczej zadziorny, to zwierzaki o silnej osobowości, które nie są wielkimi fankami towarzystwa innych zwierząt. Ale czy rzeczywiście kolor sierści w jakikolwiek sposób może mieć wpływ na charakter zwierzaka? Choć badania naukowe nie potwierdziły takiej korelacji, opiekunowie kotów szylkretowych są innego zdania. 

U jakich ras występuje umaszczenie szylkretowe?

Szylkretowe umaszczenie może występować u kotów wielu ras. Prawdopodobnie najczęściej kojarzymy je z kotami europejskimi czy nawet dachowcami, które prezentują się niezmiernie wyjątkowo z tak ubarwioną sierścią. Jednak szylkretowe futro pojawić się może również u kotów ras maine coon, peterbald, kot brytyjski, japoński bobtail i wielu innych.
Szylkretowe umaszczenie najczęściej spotkać można u kotek, chociaż nie jest ono zarezerwowane wyłącznie dla nich. Szylkretowe kocury również mogą wystąpić, jednak o wiele rzadziej, niż kotki i zwykle osobniki są bezpłodne. Kotka szylkretowa może wydać na świat potomstwo w każdym kolorze, dlatego często doceniane są przez hodowców. Choć badania nie wykazały żadnej korelacji pomiędzy charakterem kotek, a ich szylkretowym umaszczeniem, ich opiekunowie uznają takie kotki za stworzenia kapryśne, zadziorne i o wyjątkowo silnej osobowości. 

Produkty polecane dla kotów:

42,00 zł

79,00 zł

26,00 zł

Exclusive Kattunge - karma sucha dla kociąt 2 kg

Zbilansowana dieta kociąt

92,00 zł

Bestseller

63,00 zł

4 Sorter - mokra karma dla kotów z dodatkiem tauryny 52x100g

Cztery smaki mięsnych kawałków w pysznym sosie.

209,00 zł

Bestseller

89,00 zł

Bestseller

94,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.