Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Najlepsze propozycje imion dla psów

Opieka  Imiona

Wybór właściwego imienia dla psa to poważna decyzja. To jedyna taka okazja w życiu Twojego pupila, dlatego zanim wpiszesz imię do książeczki zwierzaka i zaczniesz go przyzwyczajać do brzmienia jego imienia musisz mieć 100% pewność, że podejmujesz właściwą decyzję. Pomożemy Ci podjąć tę niełatwą decyzję - zebraliśmy listę przydatnych porad oraz inspiracji, dzięki którym wybierzesz oryginalne imię dla psa. 

Nie zawsze możesz nazwać psa tak, jak chcesz!

Zanim w ogóle przejdziesz do etapu wyboru imienia dla psa, istotne jest określenie przypadku, w jakim nadajesz imię zwierzakowi. Gdy wybierasz imię dla psa, którego właśnie odbierasz z hodowli, szczeniak albo w ogóle nie ma jeszcze imienia, albo imię jest używane głównie przez hodowcę podczas rozmów z potencjalnymi i przyszłymi opiekunami takiego psa. Zupełnie inaczej sprawa ma się w przypadku psa ze schroniska. Często podczas adopcji masz już do czynienia ze zwierzakiem kilkuletnim, do którego wolontariusze codziennie zwracają się jego imieniem. Wtedy zmiana imienia na zupełnie inne, w ogóle nie podobne brzmieniowo, zakończy się zagubieniem psa, bo ten może po prostu nie reagować na nowe imię. Dodatkowo może to rodzić frustracją opiekuna, bo zwierzak nie będzie rozumiał, że ma nowe imię.

Czy to oznacza, że nie można zmienić psu imienia?

Jeśli obecne imię psa Ci nie odpowiada możesz je zmienić - z biegiem czasu Twój pupil nauczy się na nie reagować. O wiele szybciej uda Ci się przyzwyczaić psa do nowego imienia, jeśli będzie ono brzmiało podobnie do tego, które pies nosił do tej pory. Taką zmianę imienia możesz przeprowadzać stopniowo - postaraj się początkowo zmienić odrobinę brzmienie imienia psa, a w następnym kroku pracować nad jego skróceniem. Cały proces przebiegnie zdecydowanie szybciej u młodego psa, niż u psiego seniora.

Jak wybierać imię dla psa?

Przy wyborze imienia dla psa kieruj się tym, jak dane imię brzmi i czy jego wymowa nie sprawia Ci żadnych trudności. Psie imię nie powinno też być zbyt długie - wieloczłonowe imiona mogą śmiesznie brzmieć, gdy przedstawiasz psa znajomym, jednak w sytuacji, gdy musisz na ulicy szybko przywołać do siebie pupila nie są ani trochę praktyczne. Krótkie i dźwięczne imię o wiele szybciej zapadnie w pamięć Twojemu zwierzakowi. Pamiętaj też, że imię psa nie może brzmieć podobnie do słów, które Twój pupil już zna i z czymś kojarzy. Psie imiona nie mogą zatem przypominać komend ani poleceń, które codzienne wydajesz swojemu czworonogowi w towarzystwie psich przysmaków. Ważne też, byś wybrał imię, którego wymawianie w miejscu publicznym nie będzie zawstydzające ani obraźliwe. Każdy opiekun chce znaleźć oryginalne imię dla psa, musisz jednak pamiętać, że z tego określenia będziesz korzystał każdego dnia tak długo, jak Twój pupil będzie z Tobą. Dlatego niezmiernie istotne jest, by wybrać takie imię, z którego Ty będziesz dumny, a Twój zwierzak bez trudu się go nauczy. 

Pomyśl od razu o zdrobnieniach

Nie tylko wprawni opiekunowie psów wiedzą, że ich pupile bardzo często zyskują w domu ksywki lub zdrobnienia od swoich imion. To też istotna kwestia, którą lepiej wziąć pod uwagę przy wyborze imienia dla psa. Podobają Ci się długie imiona dla psa, ale wydają się niepraktyczne? Poszukaj od razu zdrobnienia lub krótszej formy imienia, którą możesz stosować w trakcie przywoływania psa na spacerze.

Czym się kierować, wybierając imiona dla psów?

Imię, jakie wybierzesz dla swojego pupila zostaje z nim na całe życie. Pamiętaj, żeby nazywając swojego czworonoga mieć na uwadze to, jak nadane mu imię będzie pasować do zwierzaka na każdym etapie jego życia. Choć słodkie i urocze imię może fantastycznie pasować do szczeniaka, gdy nasz pupil podrośnie może już nie oddawać jego charakteru tak dobrze, jak do tej pory.

Gdy imiona psów pełnią dodatkowe funkcje

Czasem od pytania: “Jak się wabi?” zaczyna się na spacerze lub w parku cała rozmowa z innym psiarzem, który ciekaw jest naszej kreatywności w zakresie nadawania imion braciom mniejszym. Prawda jednak jest taka, że poza ewentualnym, oceniającym spojrzeniem drugiej osoby, imię naszego psa raczej nie wpływa w specjalny sposób na odczucia innych osób. Zupełnie inaczej sprawa wygląda w niektórych rejonach Afryki. Przykładowo, imiona psów w plemieniu Bariba są wykorzystywane jako narzędzie komunikacji z sąsiadami. Mieszkańcy uznają bezpośrednie konfrontacje za niestosowne, dlatego wszelkie pretensje i żale do swoich sąsiadów wyrażają przy pomocy imienia psa. W kulturze tego plemienia przyjęło się bowiem, że szczenięta nazywa się popularnymi przysłowiami. W ten sposób można sąsiadowi przypomnieć o niespłaconym długu lub przysłudze, którą wciąż jest winien.
Przysmaki dla Twojego pupila przydatne w nauce imion:

Idol - hipoalergiczne przysmaki z jagnięciną dla psa

Bezzbożowe przysmaki w kształcie gwiazdek - monoproteinowa formuła dla psów o wrażliwym układzie trawiennym. Bez sztucznych aromatów i barwników.
grain_free
Bezzbożowy
hypo_allergenic
Hipoalergiczna
Białko: 15.0%
Zawartość tłuszczu: 2.5%
Sprawdź

Sticks - bezzbożowe przysmaki dla psa ze skóry surowej

Patyczki do żucia ze skóry surowej, owinięte kurczakiem wypiekanym w piecu, dbają o higienę jamy ustnej.
dental_care
Ochrona uzębienia
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 70.0%
Zawartość tłuszczu: 8.0%
Sprawdź

Parę przydatnych porad

Okazuje się, że na przestrzeni lat pojawiło się nie tylko wiele dobrych porad, ale i pewnych zasad, których należy przestrzegać nazywając swojego pupila. W roku 1888 jeden z miłośników foxhoundów przedstawił pomocną instrukcję. Imiona dla psa powinny być dwu lub trzysylabowe, najlepiej z akcentem na pierwszą sylabę. Dodatkowo psie imiona powinny dobrze brzmieć przy mówieniu ich podniesionym głosem.
American Kennel Club ma pewne zasady w zakresie nadawania imion braciom mniejszym. Przy rejestracji psa rasowego imię zwierzaka nie może zawierać więcej niż 36 znaków ze spacjami, a samo imię nie może zawierać cyfr rzymskich, znaków specjalnych ani obraźliwych i dwuznacznych wyrazów. Co więcej, jeśli w bazie zarejestrowanych jest już 37 psów o tym samym imieniu, opiekun będzie musiał wybrać jakieś inne.

Jak wybierać oryginalne imiona dla psa?

Zastanawiasz się, czym się inspirować wybierając oryginalne imiona dla psów? Ciekawych propozycji można szukać wszędzie, nawet podczas zakupów w sklepie spożywczym. Psa można nazwać przecież Pączek, Beza, Bułka, Kuskus, Baton, Jogurt, Kokos, Fanta, Jagoda, Soja, Fenkuł, Oliwka, Tofu, Kiwi czy Malina. Kreatywność w nadawaniu imion psom może dosłownie sięgać gwiazd. Braci mniejszych można nazywać: Apollo, Łazik, Syriusz, Ceres, Tytan. Inspiracje mogą płynąć z całego świata i naszego czworonoga można obdarzyć takim imieniem, jak: Ren, Oman, Fidżi, Kuba, Lima, Bali, Olita, Tasos, Ibiza. Jeśli chcesz wybrać oryginalne i zabawne imię dla swojego czworonoga, możesz sięgnąć po nazwę innego zwierzaka, jak choćby Agama, Dodo, Emu, Gekon, Kalmar, Manat, Lama, Okapi, Wróbel. Jeśli chcesz znaleźć oryginalne imiona dla suczek, mogą zainteresować Cię: Effi, Fama, Azula, Biba, Lana, Cola, Iki, Oda, Kora, Nona, Zelda. Oryginalne imię dla suczki można znaleźć pośród rzeczowników rodzaju żeńskiego - nic nie stoi na przeszkodzie, by nazwać suczkę Czapka, Kawa, Drama, Rolka, Gąbka, Kostka.

To najbardziej popularne imiona dla psa

Najpopularniejsze imiona dla psa to często te, które kojarzymy z kultury popularnej, przykładowo Scooby, Reks, Pluto, Simba, Nemo, Luna, Elsa, Piorun, Milo, Sid. To szczególnie popularne wybory, gdy w procesie nadawania imienia pupilowi uczestniczą dzieci. Równie często można spotkać imiona, które zainspirowała, mogło by się wydawać, indywidualna cecha charakteru lub wyglądu naszego ulubieńca. Wtedy pojawiać się mogą takie imiona jak Biszkopt, Ciapek, Gapa, Hultaj, Brutal, Kleks, Chudy. Popularne imiona dla suczek to przykładowo: Lili, Sisi, Pusia, Fiona, Mimi, Lulu, Mini.

Oryginalne imiona dla psa - inspiracje

Niecodziennych nazw i słów szukaj dookoła siebie. Mogą to być imiona postaci historycznych lub mitologicznych, ale równie dobrze pseudonimy lub imiona artystów. Bo czemu nie nazwać psa Klimt, Ozzy, Hopper, Herakles czy Aldrin? Oryginalne imiona dla psów znaleźć można w swojej pracowni - czworonoga można nazwać przecież Nitka, Pędzel, Szpilka, Farba czy Glina. Imiona psów mogą być też nadawane na przekór - drobnego psiaka można nazwać Gigant, wielkiego doga niemieckiego nazwać można Mikrus, a puchatego Chow chow obdarzyć imieniem Łysy. Za inspirację do nadania oryginalnego imiona czworonogowi mogą posłużyć jego cechy. Decydujesz się na rasę psa, która uchodzi za łakomczucha i wiesz, że miesięczne rachunki za psie jedzenie mogą mocno nadszarpnąć Twój budżet? Nazwij pupila Debet, Fortuna, Pasibrzuch albo Reszta. 

Psie imiona i ksywki

Ostatecznie najczęściej kończy się tak, że te wyszukane imiona psów i imiona dla suczek idą w odstawkę, bo swoim pupilom nadajemy urocze, a czasem prześmiewcze przydomki. I takim sposobem Braggo staje się Stefkiem, a (jeśli zamiast psa w domu mamy kota) Miyon staje się Kicią. Im częściej używasz przezwiska zwracając się do swojego zwierzaka, tym Twój pupil bardziej się do niego przyzwyczaja i traktuje to jako hasło, na które musi zareagować. Dlatego ostrożnie dobieraj słowa, którymi często zwracasz się do swojego czworonoga.

Pozostałe psie produkty:

84,00 zł

Bestseller

14,00 zł

Bestseller

34,00 zł

Bestseller

63,00 zł

Bestseller

26,00 zł

17,00 zł

24,00 zł

19,00 zł

24,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.