Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Jak karmić psa? Porady dotyczące żywienia psa

Żywienie  Rekomendacje

Nie każdy świeżo upieczony właściciel czworonoga, wie jak żywić psa, by zapewnić mu najzdrowszą i najbardziej odpowiednią jego naturze dietę. W żywieniu psa można popełnić wiele błędów, które mogą odbić się na zdrowiu pupila, skutkować nadwagą lub nawet otyłością. Chcesz wiedzieć, jak karmić psa, by dostarczyć mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz każdego dnia dbać o jego zdrowie i dobre samopoczucie? 

Jak karmić psa - podstawowe zasady

Błędy żywieniowe mogą w znacznym stopniu wpływać na komfort życia pupila. Złe nawyki żywieniowe u czworonogów bardzo często prowadzą do nadwagi bądź otyłości, a źle dobrana dieta to ryzyko potencjalnych niedoborów w diecie naszego pupila. Żeby zrozumieć, jak prawidłowo karmić psa, musisz pamiętać, że układ pokarmowy psa jest zbudowany inaczej, niż ludzki. To oznacza, że dieta psa nigdy nie powinna wyglądać, tak jak nasza. Oczywiście, jest dużo składników, które możesz przemycić w posiłkach swojego pupila, ale zanim zaczniesz podawać psu warzywa czy owoce sprawdź, które z nich są odpowiednie, a które mogą szkodzić Twojemu pupilowi. Psy to mięsożercy, dlatego ich dieta powinna być bogata w białko i składać się głównie z mięsa. Rozmaite zboża, ryż czy ziemniaki w karmie dla psów pełnią formę wypełniaczy, które sprawiają, że posiłki są bardziej syte. Tego typu urozmaicenia sprawdzają się świetnie przy psach o normalnym poziomie aktywności. 
Pamiętaj, że każdy pies jest inny i to, co sprawdza się u jednego pupila, niekoniecznie musi działać u Twojego czworonoga. Każdy opiekun musi znaleźć swój przepis na to, jak żywić psa. Zawsze zapewnij swojemu czworonożnemu przyjacielowi dostęp do świeżej wody. Bez względu na to czym karmisz swojego pupila, pamiętaj, by nie przekarmiać psa. Jeśli stosujesz mokrą karmę dla psa lub suchą karmę dla psa na opakowaniu produktu znajdziesz rekomendowane dawki dzienne. By dobrać odpowiednią dawkę karmy dla swojego pupila weź pod uwagę poziom jego aktywności fizycznej, jego wiek oraz masę ciała. W wypadku psów z alergiami lub problemami z układem trawiennym warto sprawdzić hipoalergiczne karmy dla psa lub bezzbożowe karmy dla psa

Jak żywić psa - najważniejsze składniki

Bez różnicy, czy sięgasz po gotową karmę dla psa, czy gotujesz posiłki w domu - w diecie Twojego psa nie może zabraknąć składników niezbędnych do zdrowego funkcjonowania Twojego czworonoga. Podstawą diety Twojego pupila musi być białko. To składnik niezwykle ważny w diecie szczeniąt - to budulec mięśni, który jest niezbędny w fazie rozwoju i wzrostu. Posiłek psa musi być bogaty w białko, które zapewnia psu siłę i dba o jego kondycję fizyczną. W parze z białkiem musi iść także arginina, czyli aminokwas odpowiadający za metabolizm białka. Arginina należy do grupy aminokwasów egzogennych, tj. takich, których psi organizm nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć.
W diecie psa nie może zabraknąć tłuszczy. Tłuszcz w diecie psa jest cennym źródłem energii, co przydaje się szczególnie w przypadku psów aktywnych fizycznie lub pracujących. Tłuszcz w posiłku psa wpływa też na poprawę smakowitości pokarmu. Tłuszcze to również niezbędny składnik diety, który odpowiada za właściwe wchłanianie witamin A, D, E i K. Oczywiście witamin również nie może w diecie psa zabraknąć. Poza witaminami A, D i E istotne są witaminy z grupy B. W diecie pupila nie może zabraknąć również wapnia, fosforu, sodu, potasu i magnezu. W zbilansowanym posiłku powinny znaleźć się również: żelazo, cynk, miedź, mangan, selen i jod.

Jak karmić małego psa?

Do 12. miesiąca życia szczenięta należy karmić dietą opracowaną z myślą o psach w fazie wzrostu. Szczenięta rosną i rozwijają się bardzo szybko, dlatego ich dieta musi zawierać odpowiednią porcję witamin i minerałów, które zadbają o zdrowy rozwój Twojego pupila. Zdrowa i zbilansowana dieta dla szczeniąt to inwestycja w ich zdrowie na późniejszych etapach ich życia. A zatem jak żywić psa w pierwszym roku jego życia? Zwróć szczególną uwagę na skład karmy, jaką podajesz swojemu szczeniakowi. Jeżeli sam przygotowujesz posiłki dla szczeniaka, skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który pomoże Ci dobrać odpowiednie suplementy, dzięki którym posiłek będzie kompletny i nie będzie wymagał podawania dodatkowych źródeł witamin czy minerałów.

Polecane karmy dla psów:

Valp Farm - bezzbożowa karma dla szczeniąt 12kg

Valp Farm to karma bez zboża i glutenu idealna dla szczeniąt z wrażliwym układem pokarmowym i/lub nietolerancją glutenu. Bogata w białko formuła wspiera zdrowy rozwój, a dodatek tauryny wspiera zdrowe funkcjonowanie mięśnia sercowego.
grain_free
Bezzbożowy
flora_stimuli
Pobudzenie flory bakteryjnej
Karma idealna dla: Psów ras każdej wielkości
Białko: 38.0% (85% białka pochodzenia zwierzęcego w całkowitej zawartości białka)
Zawartość tłuszczu: 20.0%
Sprawdź

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 12.5 kg

Bezglutenowa, hipoalergiczna sucha karma dla psa na bazie jagnięciny i łososia. Formuła dla wrażliwych brzuszków dorosłych psów. Delikatna dieta z ryżem dla psich alergików wszystkich ras. Pełnowartościowa, zbilansowana karma z kompletem witamin i minerałów.
gluten_free
Bezglutenowa
hypo_allergenic
Hipoalergiczna
Karma idealna dla: Psów ras małych , psów ras średniej wielkości
Białko: 23.0% (72.5% białka pochodzenia zwierzęcego w całkowitej zawartości białka)
Zawartość tłuszczu: 14.0%
Sprawdź

Jak karmić dorosłego psa?

Każdy pies wiedzie inny tryb życia, dlatego nie ma jednego, uniwersalnego przepisu, jak żywić psa dorosłego. Nawet moment, w którym należy zmienić karmę dla szczeniąt na karmę dla psów dorosłych w przypadku psów różnych raz będzie inny. U psów ras małych karmę dla psów dorosłych można podawać czasem już od 8. miesiąca życia, natomiast pewne rasy olbrzymie osiągają pełną dojrzałość dopiero w wieku 2 czy nawet 3 lat. Pamiętaj też, że nigdy nie należy zmieniać karmy pupila z dnia na dzień - pies potrzebuje okresu przejściowego, w którym jego układ pokarmowy dostosuje się do nowego składu karmy. Dietę dorosłego, zdrowego pupila musisz dostosować do poziomu aktywności fizycznej oraz indywidualnych preferencji swojego pupila. Wybierz karmę dostosowaną do rozmiaru Twojego psa, a jeśli karmisz psa gotowanymi w domu posiłkami, zwróć uwagę, czy nie brakuje w nich żadnych makro lub mikroelementów lub czy nie podajesz psu za dużo witamin.

Jak karmić starego psa?

Najwięcej zmian w diecie psa zachodzi, kiedy pupil wchodzi w wiek geriatryczny. Starszy pies staje się mniej aktywny i nie potrzebuje wysokiej zawartości energii w swojej diecie. U psów w podeszłym wieku mogą pojawiać się problemy ze stawami, dlatego warto ich dietę wzbogacić o glukozaminę i chondroitynę, która wesprze pracę stawów. Karma dla starszego psa powinna być lekkostrawna. Jeśli u Twojego seniora pojawiają się problemy z uzębieniem lub dziąsłami możesz do suchej karmy dodać trochę wody lub mokrej karmy, żeby konsystencja posiłku była bardziej miękka. Z wiekiem węch psa może się pogarszać, przez co pupil będzie mniej chętnie podchodził do miski. Delikatnie podgrzewając mokrą karmę lub gotowany posiłek możesz wzmocnić jego aromat, co powinno zachęcić psiego seniora do jedzenia. Zdrowa i odpowiednio zbilansowana dieta seniora może opóźnić proces starzenia i zadbać o doskonałe samopoczucie psa w podeszłym wieku.

Jak karmić psa - gotowa karma czy posiłki gotowane w domu?

Nie ma jednego, sprawdzonego przepisu żywienia psa. Zarówno karma sucha, karma mokra oraz posiłki gotowane w domu mogą być doskonałym pożywieniem dla czworonoga, o ile tylko powstają z wysokiej jakości, świeżych składników oraz są odpowiednio zbilansowane. Psi posiłek musi dostarczyć pupilowi odpowiednią dawkę energii, a także zawierać wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Gdy karmisz pupila dobrej jakości suchą bądź mokrą karmą, są to zazwyczaj odpowiednio zbilansowane, kompletne posiłki, które nie wymagają dodatkowej suplementacji. Sucha karma dodatkowo wspiera mechaniczne czyszczenie zębów, co może okazać się bardzo przydatne w przypadku czworonogów, które nie przepadają za szczotkowaniem zębów.

Mokra karma to posiłek o wysokiej wilgotności, który dostarczy psu dużą ilość płynów. Może być świetnym rozwiązaniem u psów, które piją w ciągu dnia mniej wody. Jeśli karmisz psa gotową mokrą lub suchą karmą, pamiętaj, że odpowiednio dobrana dawka dostarcza psu wszystkich potrzebnych mu witamin, minerałów oraz właściwą porcję energii. Jeżeli do takiej karmy chcesz dodawać inne składniki, jak świeże mięso czy warzywa, uważaj na ich ilość. Urozmaicanie odpowiednio zbilansowanej formuły o dodatkowe źródła mikro oraz makroelementów może prowadzić przykładowo do hiperwitaminozy. Na poziom witamin oraz minerałów w posiłku koniecznie musisz zwracać uwagę, kiedy decydujesz się na dietę barf i przygotowujesz posiłki dla swojego psa samodzielnie.

Jak często karmić psa?

Częstotliwość podawania posiłków jest uzależniona głównie od wieku pupila. Zastanawiasz się, jak karmić małego psa? Szczenięta nie mają w pełni ukształtowanego układu pokarmowego, przez co ich żołądki są bardzo wrażliwe i małe. Z tego względu szczeniaki należy karmić częściej i podawać im mniejsze porcje karmy w posiłkach. Szczenięta początkowo najlepiej karmić 6 razy dziennie i stopniowo zmniejszać ilość posiłków. A co w przypadku większych psów? Jak często karmić psa dorosłego? Dorosłe psy swoją dzienną porcję karmy powinny dostawać podzieloną na dwa posiłki. Przyzwyczajaj swojego psa do jedzenia o stałych porach. Pory posiłków wprowadzają odrobinę rutyny do życia psa, która wpływa na ich poczucie bezpieczeństwa i komfortu. Najlepszą porą na podanie posiłku jest moment, kiedy sam zasiadasz do stołu. Jeżeli masz w domu psa-niejadka spróbuj podawać mu posiłki bezpośrednio po spacerze. Wysiłek fizyczny zwykle wzmaga u psów apetyt, więc masz większą szansę, że Twój wybredny pupil skusi się na podany mu posiłek.

Czy warto karmić do woli?

Wielu właścicieli czworonogów decyduje się na karmienie do woli. W takim modelu pies ma stały dostęp do miski z jedzeniem. Ta metoda karmienia może być szczególnie problematyczna w przypadku psów o dużym apetycie, które lubią podjadać. W karmieniu do woli znacznie trudniej o kontrolę porcji, przez co pies może spożywać znacznie więcej kalorii w ciągu dnia, niż powinien. Stały dostęp do karmy to zwykle duży problem w domu, gdzie mieszka więcej niż jeden pies. W takim wypadku zwierzaki często podjadają karmę z misek innych psów, przez co jeden pies może zjadać mniej karmy, niż powinien, podczas gdy inny pupil spożywa karmę w nadmiarowych ilościach.

Nie dajmy się szantażować!

Jeśli masz w domu psiego łakomczucha, nigdy nie karm go na jego żądanie. Psy potrafią mieć gigantyczny apetyt, jednak to nie oznacza, że powinny spożywać taką ilość karmy, na jaką mają ochotę. Takie dokarmianie i podjadanie między posiłkami może doprowadzić do nadwagi, a nawet otyłości. Nie oferuj swojemu psu resztek z obiadu ani nie dziel się swoim posiłkiem, kiedy pies żebrze przy stole. Ignoruj pupila i podaj mu jego posiłek o ustalonej porze. Regularne posiłki mogą pomóc oduczyć psa wyłudzania jedzenia.

Pamiętajmy o odpoczynku przed i po posiłku

Pamiętaj, że na godzinę przed posiłkiem oraz godzinę po posiłku pies nie powinien wykonywać żadnego wysiłku fizycznego. Wysiłek fizyczny bezpośrednio przed oraz po jedzeniu może prowadzić do skrętu żołądka, szczególnie w przypadku ras, u których ta przypadłość to popularny problem. Jeśli przed posiłkiem zabierasz psa na spacer, najlepiej podać psu jedzenie dopiero po tym, jak pies odpocznie po spacerze czy innej formie wysiłku fizycznego.

Jak karmić psa - co jeszcze ma znaczenie?

Myślisz, że już wiesz, jak prawidłowo karmić psa, a nagle okazuje się, że Twój pupil niechętnie podchodzi do jedzenia w swojej misce? Jest jeszcze kilka czynników, które mogą wpływać na to, czy jedzenie będzie dla Twojego psa przyjemnym doświadczeniem. Bardzo ważne jest miejsce, w którym ustawisz psie miski. Psa powinno się karmić w spokojnym miejscu, gdzie nikt i nic nie będzie przerywać mu posiłku. Znaczenie ma też temperatura podawanego posiłku. Mokra karma lub gotowane posiłki nigdy nie powinny być ani zbyt zimne, ani za gorące. Jeśli przechowujesz mokrą karmę lub posiłki barf w lodówce, zanim je podasz ogrzej je do temperatury pokojowej. Nawet miska, w której podajesz pupilowi jego jedzenie ma znaczenie. Psia miska musi być dobrana do gabarytów zwierzaka oraz ich anatomii. U psów z krótką kufą doskonale sprawdzą się niskie i szerokie miski. Szczególną uwagę na kształt miski należy zwrócić w przypadku psów o zwisających uszach. Żeby uniknąć wpadania uszu do miski z wodą lub pokarmem, wybierz miskę, która zwęża się ku górze, co powinno zniwelować problem wpadania uszu do karmy lub wody.

Jak żywić psa - co z przekąskami?

Przekąski i smakołyki dla psa to rewelacyjne urozmaicenie psiej diety, które może przydać się podczas szkolenia psa czy podczas spaceru z pupilem. Przekąski mogą być też smakowitym kąskiem między posiłkami. Gdy podajesz psu przekąski, zwróć szczególną uwagę na skład podawanych smakołyków. Bardzo często przysmaki dla psów mają bardzo niezdrowy skład, który w żadnym stopniu nie służy Twojemu pupilowi. Smakołyki dla psów często są też bardzo kaloryczne, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę, żeby nie przekroczyć dziennego zapotrzebowania energetycznego swojego czworonożnego przyjaciela. Przysmaki zawsze podawaj z umiarem i wyłącznie jako dodatek do zdrowej i zbilansowanej diety.

Produkty polecane dla psów:

Bestseller

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

Bestseller

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Mild - bezglutenowa karma sucha Cold Pressed z pstrągiem 12 kg

Karma tłoczona na zimno dla psów wrażliwych

334,00 zł

Lyster - bezglutenowa karma sucha Cold Pressed z łososiem 12 kg

Karma tłoczona na zimno dla psów wrażliwych/alergików

369,00 zł

Bestseller

14,00 zł

67,00 zł

Bestseller

34,00 zł

24,00 zł

Bestseller

SKAL miska dla psa spowalniająca jedzenie S

Wydłuż czas spożywania posiłku

44,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.