Nie wiesz jaką karmę wybrać dla swojego pupila - odpowiedz na kilka prostych pytań i skorzystaj z naszych rekomendacji >>

Jak pies okazuje miłość?

Wychowanie Symbole miłości

To, że nasze czworonogi darzą nas silnym uczuciem dla nikogo nie jest już tajemnicą. Ale to, jak pies okazuje miłość, wcale nie jest takie oczywiste. Mowa ciała naszych pupili zupełnie różni się od tej, którą sami posługujemy się na co dzień. Co więcej, lubimy nadinterpretować i przypisywać zachowaniom naszych zwierzaków więcej znaczeń, niż te rzeczywiście ze sobą niosą. Jak właściwie wygląda miłość psa i człowieka?

To skomplikowane

Czworonogi to nasi najwięksi przyjaciele, których darzymy wyjątkowym uczuciem i otaczamy troską. Spędzamy z nimi czas, skupiamy na nich swoją uwagę i chcemy być blisko nich. Lubimy też okazywać czułość naszym pupilom, niestety często robimy to w naturalny dla nas, ludzi, sposób, którego zwierzęta niestety nie rozumieją. To jak psy okazują miłość zupełnie różni się od znanych nam sposobów. Ogromna ilość komunikatów, którą próbujemy przekazać naszemu czworonogowi zostaje przez niego niezrozumiana. Czemu się tak dzieje? I czy pies czuje naszą miłość?

Miłość, którą pies zrozumie

Pies operuje na emocjach charakterystycznych dla dziecka poniżej 3. roku życia. Skomplikowane emocje i związane z nimi zachowania są psu, najzwyczajniej w świecie, zupełnie obce. Co więcej, pies w inny sposób niż człowiek okazuje czułość. Często przytulamy psa, bo przytulanie to jeden ze znanych nam sposobów na okazanie komuś czułości. Choć domowe psy uczą się tolerować przytulanie, warto mieć z tyłu głowy, że nie czerpią one z tego gestu żadnej przyjemności.

Jak psy okazują miłość?

Czworonogi okazują miłość inaczej od nas. Psy mają szereg zachowań, którymi codziennie przypominają nam, jak bardzo nas kochają. Sporo z nich to sprawa indywidualna, czyli zachowania wykształcone u konkretnego psa. Jednak część z nich można zaobserwować u wszystkich psów. Można wyróżnić 10 podstawowych sposobów, jak pies okazuje miłość swojemu opiekunowi.

10 sposobów okazywania miłości przez psa

  1. Kontakt wzrokowy

  2. Merdanie ogonem

  3. Sprawdzanie, co robisz w innym pomieszczeniu

  4. Przynoszenie swoich zabawek 

  5. Tulenie się

  6. Radość, gdy usłyszy Twój głos

  7. Lizanie

  8. Uśmiechanie się

  9. Zabieranie skarpetek i kapci

  10. Zachowanie spokoju, gdy wychodzisz

Na psią miłość:

Idol - hipoalergiczne przysmaki z jagnięciną dla psa

Bezzbożowe przysmaki w kształcie gwiazdek - monoproteinowa formuła dla psów o wrażliwym układzie trawiennym. Bez sztucznych aromatów i barwników.
grain_free
Bezzbożowy
hypo_allergenic
Hipoalergiczna
Białko: 15.0%
Zawartość tłuszczu: 2.5%
Sprawdź

Sticks - bezzbożowe przysmaki dla psa ze skóry surowej

Patyczki do żucia ze skóry surowej, owinięte kurczakiem wypiekanym w piecu, dbają o higienę jamy ustnej.
dental_care
Ochrona uzębienia
grain_free
Bezzbożowy
Białko: 70.0%
Zawartość tłuszczu: 8.0%
Sprawdź

Czy te oczy mogą kłamać?

Patrzenie głęboko w oczy to gest, który psy zarezerwowały wyłącznie dla ludzi. W psim świecie utrzymywanie intensywnego kontaktu wzrokowego interpretowany jest jako agresję i prowokację. Gdy pies i człowiek patrzą sobie głęboko w oczy, tworzy się między nimi silna więź. Zatem, jeżeli Twój czworonóg patrzy się na Ciebie, gdy nie masz w ręce smakowitej psiej przekąski lub zabawki dla psa, możesz interpretować to jako sygnał czułości. Czasem, przez wpatrywanie się w Twoją twarz pies sprawdza, czy jesteś w dobrym nastroju - psy rewelacyjnie radzą sobie z odczytywaniem emocji z wyrazu twarzy.

Aż cały się trzęsę

Merdanie ogonem to najlepsza oznaka podekscytowania u naszego psa. Tu jednak warto pamiętać, że gdy pies merda ogonem, to nie zawsze chce okazać wyłącznie radość. Psia mowa ciała jest bardziej skomplikowana, dlatego zawsze merdanie ogonem należy postrzegać przez pryzmat postawy ciała psa, ułożenia jego uszu czy wyrazu pyska. Natomiast w sytuacji, gdy wracamy do domu, a pies merda ogonem tak energicznie, że aż cały przy tym chodzi, nie trudno zrozumieć, że pupil jest zadowolony. Szalone, energiczne merdanie ogonem w połączeniu ze szczekaniem lub otwartym pyskiem to jedna z najbardziej popularnych i najczęściej występujących oznak psiej miłości. Sprawdź, czemu pies merda ogonem w naszym oddzielnym artykule.

Hej, co tam robisz?

Wychodzisz dosłownie na chwilę do kuchni, do łazienki czy do innego pokoju, a Twój zwierzak podąża za Tobą, jak cień? Nie możesz opędzić się od swojego psa, bo gdzie nie idziesz, ten zaraz biegnie za Tobą? W głowie pojawia Ci się pytanie: “Dlaczego pies chodzi za mną krok w krok? Czego ode mnie chce?”. Psy mocno przywiązują się do swoich opiekunów i tym samym chcą spędzać z nimi jak najwięcej czasu. Dlatego nie irytuj się, jeżeli Twój pupil kręci Ci się między nogami, gdy gotujesz czy sprzątasz - po prostu chce być zawsze i wszędzie z Tobą.

Mam dla Ciebie prezent

Psy mocno przywiązują się do swoich rzeczy. Raczej nie lubią dzielić się swoimi ulubionymi gryzakami, zabawkami dla psa czy legowiskiem dla psa. Jeżeli pupil pozwala komuś dotykać jego ulubionych piłek, gryzaków, kości czy pluszaków oznacza to, że mu ufa. Zatem fakt, że Twój pies przynosi Ci swoją ukochaną zabawkę to bez wątpienia oznaka miłości.

No, chodź się przytul

Dlaczego pies się przytula? Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie, najpierw trzeba zadać inne, a mianowicie: “Jak psy okazują miłość?”. Nasze czworonogi, gdy chcą okazać nam czułość, starają się być jak najbliżej nas. A zatem co oznacza, kiedy pies się przytula? Po prostu chce nam dać do zrozumienia, że nas kocha, że chce spędzać z nami czas i lubi nasze towarzystwo. Tak więc zmień swoje myślenie z “O nie, pies znowu mnie zaczepia” na “O, pies kładzie na mnie łapę, czyli mnie kocha” albo “Ojej, pies ciągle przy mnie leży, to znaczy, że chce być blisko mnie”.

O, jak dobrze Cię słyszeć!

Psy doskonale rozpoznają głos swojego opiekuna. Bez trudu są w stanie wychwycić go, nawet spośród całej masy innych dźwięków i głosów. Dla psa, który Cię kocha, wystarczy, że wypowiesz jego imię lub po prostu się do niego odezwiesz, a ten cieszy się już jak szalony. To jedna z tych oznak psiej miłości, którą nie sposób przegapić.

Daj pyska

Lizanie to psia forma pocałunku. W trakcie lizania mózg psa wydziela endorfinę, czyli drugi po oksytocynie hormon szczęścia, który przynosi satysfakcję, uspokaja i daje radość. Psie pocałunki to nie tylko oznaka sympatii, ale i pewnego rodzaju forma troski i pielęgnacji. Często psy liżą swojego opiekuna, by zebrać informacje o stanie emocjonalnym człowieka. Na podstawie obecnych w skórze substancji chemicznych i jej smaku psy potrafią bezbłędnie ocenić, w jakim humorze jest jego opiekun. Oczywiście lizanie może mieć czasem znacznie bardziej trywialne podłoże. Być może przed chwilą trzymałeś w dłoni smakowity przysmak dla psa, albo zwierzak próbuje zachęcić Cię do zabawy z nim. Tak czy inaczej, lizanie warto wpisać na listę sposobów, jak pies okazuje miłość.

Uśmiech od ucha do ucha

Tak, psy potrafią się uśmiechać! Niesamowite, prawda? Ale jak to robią? Uśmiech psa to nic innego, jak lekko uchylony pysk, przyjazny wyraz twarzy i otwarte lub lekko przymrużone oczy. Ciało zwierzaka jest wtedy całkowicie rozluźnione a ogon zwisa swobodnie. W taki sposób pies pokazuje Ci, że jest przy Tobie zrelaksowany i szczęśliwy. Koniecznie odwzajemnij ten gest i porozmawiaj ze zwierzakiem radosnym głosem.

Kapcie? Gdzie są kapcie?

Często szukasz w domu swoich kapci, butów, skarpetek lub ubrań i znajdujesz je w legowisku swojego pupila? Przywiązanie psa do właściciela objawia się czasem podkradaniem przedmiotów, które przesiąkły zapachem człowieka. Szczególnie często psy podkradają nasze rzeczy, gdy zostają same w domu. W ten sposób umilają sobie rozłąkę, otaczając się Twoim zapachem.

Tylko wróć szybko

Nasze czworonogi uwielbiają spędzać z nami czas, nic więc w tym dziwnego, że nie lubią, gdy wychodzimy do pracy czy do sklepu. Jeśli jednak Twój pupil spokojnie pozwala Ci wyjść i czeka na Twój powrót bez skomlenia pod drzwiami, oznacza to, że ufa Ci, że niedługo do niego wrócisz. Twoja obecność to ogromna część psiego poczucia bezpieczeństwa. Jeżeli nie burzy go fakt, że wychodzisz na parę godzin, to Twój pies jest pewny, że go kochasz i go nie porzucisz.

Jak kocha Cię Twój pies?

Miłość psa i człowieka zawsze wygląda trochę inaczej. W końcu każdy pies ma inny charakter, inny bagaż doświadczeń dlatego sposoby okazywania miłości u Twojego pupila mogą wyglądać odrobinę inaczej. Ale są jeszcze inne szczegóły, na które możesz zwrócić uwagę by zrozumieć, czy Twój pies jest szczęśliwy. To, czy jest zwierzakowi dobrze w naszym otoczeniu można rozpoznać po jego apetycie, stanie sierści czy spaniu brzuchem do góry. To oznaki spokojnego i zrelaksowanego psa, a tak czworonogi zachowują się tylko w towarzystwie osób, które kochają i którym ufają.

Other products that will help your dog lose weight:

Bestseller

Digest - karma sucha hipoalergiczna dla psów 2kg

Jagnięcina, łosoś, ryż

85,00 zł

94,00 zł

Bestseller

Valp Digest - karma sucha dla szczeniąt wrażliwych 7kg

Wrażliwy żołądek i jelita

215,00 zł

Husse polecają szczęśliwe zwierzęta!

 

Bunia i Kluska

"Bunia i Kluska, te dwa "anioły", czasami zwane małpami, dokonały wyboru. Nareszcie trafiłem na karmę ,która przede wszystkim im smakuje, a do tego w niepamięć odeszły ciągłe problemy zdrowotne. Karma Digest sprawiła, że skończyły się koncerty w jelitach, a i powietrze w domu zrobiło się jakby lżejsze i bardziej przejrzyste - każdy przyjaciel buldoga wie o czym mówię. ;) Nie ma już drapania jakby obsiadło je stado pcheł, a kolor skóry w końcu jest taki, jak powinien. W różu nie było im do twarzy. Polecam wszystkim których zwierzaki mają wrażliwy układ pokarmowy i przy okazji alergię."

Łukasz

Ares

"Ares to pies bardzo aktywny. Bierze udział w licznych szkoleniach, pracuje na zajęciach z obrony oraz nosework. Kiedy okazało się, że Ares jest alergikiem i musimy zmienić karmę, ponieważ od tej, którą mu podawałam pies się drapał i notorycznie powstawały zmiany skórne. Szukałam karmy odpowiedniej dla niego i tak trafilam na Husse Digest Giant, hipoalergiczną karmę dla psów ras olbrzymich. Dzięki niej zniknęły wszystkie problemy. Skóra jest czysta, sierść się poprawiła, a Ares przestał się drapać. Dodatkowym plusem jest zawartość glukozaminy i chondroityny na stawy i tauryny, która u psów ras dużych wspiera działanie mięśnia sercowego. Ponieważ Ares uwielbia rybę, to dla urozmaicenia dostaje również hipoalergiczną karmę Husse Ocean Care z łososiem. Ares zadowolony, a szczęśliwy pies = zadowolony opiekun! :)"

Pozdrawiamy i gorąco polecamy.
Aneta i Ares

Doceniają nas:

Dołącz do nas!

Pracuj w dowolnych godzinach, zarabiaj tyle, ile chcesz, działaj we własnym regionie.

Pracuj z nami

Husse - szwedzka karma dla psów, kotów i koni

Husse to szwedzki producent karmy dla psów, kotów i koni z ponad 30 letnim doświadczeniem na rynku. Głównym celem Husse jest promowanie zdrowego trybu życia zwierząt. Wszystkie karmy, smakołyki i suplementy Husse powstają wyłącznie z najwyższej jakości, starannie dobranych składników. Wszystkie produkty wytwarzane są zgodnie z tradycyjnymi, skandynawskimi recepturami, a linie produkcyjne są pod stałą kontrolą weterynaryjną. Poza jakością produktów Husse to też jakość usługi. Lokalni przedstawiciele Husse przechodzą gruntowne szkolenie z zakresu żywienia zwierząt i chętnie pomogą dobrać właściwą dietę dla Twojego psa, kota lub konia. Produkty Husse nie są dostępne w tradycyjnej sieci sprzedaży - dostarczamy je prosto z fabryki do klienta, dzięki czemu możemy oferować najwyższej jakości produkty w konkurencyjnych cenach. Karmy Husse możesz zawsze zamówić z dostawą pod same drzwi. 

Wszystko, czego potrzebujesz dla pupila w jednym miejscu 

W ofercie Husse znajdziesz wszystko to, czego może potrzebować Twój pupil. Nasze suche karmy dla psów i kotów to świetny fundament ich diety - suche karmy to odpowiednio zbilansowane diety dopasowane do potrzeb psów i kotów różnych wielkości oraz na różnych etapach życia, tj. szczeniąt i kociąt, psów i kotów dorosłych oraz seniorów. Masz psa lub kota o specjalnych potrzebach żywieniowych? Zadbaliśmy o szczególne potrzeby zwierząt z wrażliwym układem trawiennym i alergiami pokarmowymi, po zabiegu sterylizacji lub kastracji oraz pupili z tendencją do nadwagi. Szukasz zabawek dla psów i kotów? Zabawki Husse powstają z najwyższej jakości materiałów, są trwałe i zapewnią pupilowi godziny rozrywki. Zdrową i naturalną dietę psa, kota lub konia możesz urozmaicić smakowitymi przysmakami. Przysmaki dla psów i kotów i koni to smakowity dodatek do ich diety oraz rewelacyjna nagroda podczas szkolenia i treningu. Potrzebujesz produktów pielęgnacyjnych dla swojego zwierzaka? Sięgnij po szampony, kosmetyki pielęgnacyjne, oleje i balsamy, z którymi zadbasz o piękny i zdrowy wygląd swojego psa, kota lub konia.